Na dárky si půjčuje třetina lidí! 5 důvodů, proč nenechávat vánoční nákupy na poslední chvíli

Na dárky si půjčuje třetina lidí! 5 důvodů, proč nenechávat vánoční nákupy na poslední chvíli

Vánoce jsou za dveřmi a právě nyní je ten nejvyšší čas, kdy byste měli nakupovat dárky pro své blízké. Pokud si říkáte, že to ještě počká a později vše stihnete, máme pro vás 5 dobrých důvodů, proč to nenechávat na poslední chvíli. Vyhnete se stresu i nepříjemným finančním situacím.

Přečtěte si také

Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata
Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata

1. Dárky vám stihnout dojít

Posledním termínem pro uskutečnění internetových objednávek zboží, které má přijít do Vánoc, bývá třetí adventní neděle. Letos to připadá na neděli 15. prosince. I tak však není kvůli každoročnímu vysokému náporu na přepravní společnosti zaručené, že vám dárky dorazí včas. Jistotou je proto objednávat je co nejdříve a také si zkontrolovat, do kterého konkrétního data platí garance doručení zboží do Vánoc.

Tip: Na nákupním rádci Zboží.cz můžete vybírat produkty podle oblíbeného filtru „doručení do Vánoc“.

Z průzkumu společnosti Seznam.cz nedávno vyplynulo, že každoročně čím dál víc lidí objednává dárky online a ani letošní rok nebude výjimkou. Současně k vyzvedávání balíčků Češi ve větších městech nejčastěji využívají tzv. externí výdejní místa, na která je doprava levnější i rychlejší a mohou si zde zboží vyzvednout kdykoliv dle svých možností. K takovým místům patří například sítě výdejen Zásilkovna a Uloženka, ale také poměrně nové služby Alza box nebo Mall box, kde si můžete pohodlně vyzvednout zboží z těchto dvou internetových obchodů.

Přepravci jako každý rok o Vánocích nestíhají, zboží proto objednejte včas nebo si jej nechte zaslat na výdejní místo

2. Budete mít čas zboží ještě vyměnit nebo vrátit

Občas se to zkrátka stane. Omylem vám v e-shopu zabalí jiné zboží, po cestě se něco rozbije nebo až doma zjistíte, že jste měli obdarovanému přeci jenom vzít ten svetr o číslo větší. Čím dříve dárky objednáte, tím větší je pravděpodobnost, že je v podobných případech ještě stihnete vrátit či vyměnit.

3. Nebudete muset vydat velkou částku peněz najednou

Pokud si nákup rozložíte postupně do více týdnů, nevznikne vám najednou tak velký výdaj z jedné výplaty, jako když pořizování necháte na poslední chvíli. Více než polovina Čechů totiž naděluje pod stromeček minimálně 10 dárků, za které průměrně utratí přes 10 000 korun – informoval letos podle vlastního šetření prodejce Mall.cz.

4. Stihnete najít tu nejvýhodnější nabídku

Budete mít víc času dárky si pořádně promyslet, v e-shopech najít tu nejvýhodnější nabídku nebo obchod, prodejce v klidu porovnat a objednat to nejlepší.

Z letošního říjnového průzkumu, který si nechala zrealizovat společnost Zonky agenturou IPSOS, vyplynulo, že třetina lidí si na vánoční dárky půjčuje (většinou menší částku do 5 000 Kč), a to nejčastěji z důvodu nedostatečné finanční rezervy. Za půjčené peníze kupují nejvíce elektroniku, vybavení pro domácnost, hračky i oblečení. 15 % lidí navíc přiznalo, že měli v minulosti problém půjčky splácet.

Třetina lidí si na Vánoce půjčuje, někteří pak mají problém splácet

Většinou také lidé utratí více, než si původně plánovali. Pokud vás tedy čeká nákup nákladnějšího daru, vždy se snažte u ověřených prodejců najít tu nejvýhodnější nabídku, abyste se vyhnuli nutnosti si na dárky půjčovat. Pomoci vám v tom mohou aktuální slevové akce a letáky, které si můžete prohlížet online na Kupi.cz.

5. Dárky stihnete krásně zabalit

I přes to, že většina lidí balí dárky až těsně před Vánocemi, kdy je kolem již ta správná sváteční atmosféra, vyplatí se mít vše připravené dopředu. Již nyní můžete nakupovat balicí papíry, stužky a různé ozdoby či dekorace, kterými balíčky dozdobíte. Vše si naplánujte podle rozměrů zakoupených dárků. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy budete ještě na Štědrý den muset do obchodu pro papír, případně dárky na poslední chvíli balit improvizovaným způsobem.