Stop nadýmání z luštěnin, pochutnejte si na husté polévce nebo hummusu

Luštěnin existuje mnoho druhů, ledaskdo se jim ovšem vyhýbá. A přitom zcela zbytečně Pixabay

Milujete luštěniny, ale ve vašem jídelníčku nemají své stálé místo kvůli strachu z nepříjemného nadýmání? Naučte se několik triků a ozvláštněte své stravování tou chutnou a zdravou surovinou. Jak je zbavit nadýmavých látek, jak je naklíčit a co všechno z nich můžete připravit?

I takto barevně může vypadat chutný pokrm z luštěnin mygraphx / Pixabay

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Luštěniny jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vlákniny, a dokonce i vitamínů a minerálních látek. I to jsou důvody, proč je nezatracovat – a dát jim stálé a čestné místo v jídelníčku. Čočka, hrách, sója, cizrna a fazole jsou zajímavými adepty, ze kterých vytvoříte chutná jídla pro celou rodinu. 

Stop nadýmání

Abyste si mohli pochutnat na receptech ze zdravých luštěnin, je potřeba vzít na vědomí fakt, že obsahují speciální látky, na které v lidském těle bohužel nečekají ty správné trávicí enzymy. Z toho důvodu pak dochází k jevu, který známe jako plynatost a nadýmání. Naštěstí je lze těchto látek alespoň částečně zbavit – v tomto případě pomohou bylinky nebo namáčení.

Univerzální surovina k dispozici za krásné ceny

Z bylinek je vhodná tepelná úprava například se saturejkou, libečkem, majoránkou nebo estragonem. Pomáhá rovněž namáčení přes noc – luštěniny se pak jednak snáze připravují, jednak se látky způsobující nadýmání částečně odplaví do vody. Pak už je stačí jen povařit a dát jim vhodnou formu – třeba v podobě lahodné podzimní polévky.

Luštěninové těstoviny – i to je jeden ze snadných způsobů, jak do sebe zdravé látky dostat RitaE / Pixabay

Luštěniny nejsou nuda

Jestli chcete nad luštěninami vyzrát a pochutnat si na jejich neotřelé formě, můžete vyzkoušet třeba luštěninové těstoviny s oblíbenou omáčkou nebo originální salát z nich. Na rozdíl od těch běžných mají vyšší obsah bílkovin a vlákniny – a méně sacharidů.

A co že to vlastně ty luštěninové těstoviny jsou? Jde o chutnou alternativu vyrobenou z luštěninové mouky. Vyzkoušejte je třeba při dietě nebo při přechodu na nízkosacharidové stravování. Vhodné mohou být dokonce i pro celiaky – avšak je potřeba vždy číst složení.

Probuďte své zdraví

Co takhle naklíčené luštěniny? Naklíčené semínko se probudí – a rázem je z něj produkt plný aktivních a zdraví prospěšných látek. Nebojte se klíčení – je to hračka! Naklíčit lze třeba fazole mungo, adzuki, čočku, hrách či sóju.

Zdravý balíček lze koupit i již hotový

Jak na to? BIO luštěniny propláchněte vlažnou vodou a namáčejte je přes noc v nádobě s vodou. Poté vodu slijte a luštěniny umístěte do nakličovací sklenice. Můžete použít třeba tu zavařovací. Nabobtnané kousky znovu propláchněte a přesuňte je do připravené sklenice, kam místo víčka umístíte plátno.

Poté sklenici obraťte dnem vzhůru. Luštěniny budou odpočívat na látce – a pak už je stačí jen dvakrát denně propláchnout a za pár dní si pochutnejte třeba na zdravém fit salátu.

Tip: Sledujte akční letáky Tescoma na Kupi.cz, aby vám neušla akce na úžasnou nakličovací misku SENSE.

Pakliže hledáte moderní pomazánku, hummus je tou pravou volbou! Depositphotos

A co s nimi dělat?

Je čas na nějaký ten recept? Inspirace není nikdy dost. Vyzkoušejte třeba tradiční skvělou pomazánku z cizrny – hummus. Na rychlou přípravu potřebujete jednu její konzervu, sezamovou pastu tahini, olivový olej, mletý římský kmín, citron, sůl a pepř.

Cizrnu slijte a propláchněte. Poté ji přesuňte do mixéru a přidejte česnek, 3 lžíce tahini pasty, mletý kmín, trochu citronové šťávy a olivového oleje spolu s kořením. Po mixování můžete směs doplnit i dalším kořením nebo šťávou a olivovým olejem dle konzistence a chuti. Hummus se hodí k pita chlebu, na topinky i k salátům.

A náš další tip? Zahušťujte polévky zdravě. Pomůže červená čočka, která se výborně rozvaří a zahustí nejen polévky, ale i omáčky. Stačí ji přidat čtvrt hodinku před dokončením pokrmu – dobrou chuť!

Tip: Usnadněte si přípravu krémových polévek, hummusu a dalších dobrot s kvalitním pomocníkem. Hodit se může třeba stolní mixér Eta VitalBlend Fit, který kromě již zmíněných pokrmů využijete i při přípravě smoothie. V běžné ceně jej seženete od necelých 2 500 Kč

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz