Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Zázrak jménem granátové jablko: Uleví od bolesti a zatočí se stresem

Zázrak jménem granátové jablko: Uleví od bolesti a zatočí se stresem

Granátové jablko je v českých zemích zatím spíše opomíjenou potravinou, a to je velká škoda. Pod svou tuhou slupkou totiž skrývá zrníčka plná zdraví. Nebude náhodou, že právě granátové jablko je v mnoha kulturách považováno za pokrm bohů. Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je a hlavně, jak jej zařadit do našeho jídelníčku!

Přečtěte si také

Připravte se na řízkovou krizi. Maso zdražuje nejvýrazněji za poslední roky
Připravte se na řízkovou krizi. Maso zdražuje nejvýrazněji za poslední roky

Vitamínová bomba v červeném kabátku

Granátové jablko je doslova posedlé červenou, kterou elegantně nese nejen slupka, ale také semínka. Těch v jednom plodu najdete několik stovek. A každé z nich přináší řadu vitamínů, minerálů i stopových prvků. Mezi nejvýznamnější vitamíny patří A, skupina B (zejména B1, B2, B3) a vitamín E. Obsahuje také vápník, fosfor, zinek, železo a hořčík. Vaše tělo ocení i vysokou dávku taninů či flavonoidů. Další pozitivum je, že semínka jsou velmi bohatá na vlákninu (pomáhá s trávením). Většina látek je ukrytá v semínkách, ale i v dužině a slupce.

Granátové jablko se hodí do studené i teplé kuchyně, kde chuť jídla oživí

Proč je granátové jablko tak prospěšné?

  1. Pečuje o naše cévy a srdce (reguluje krevní tlak, pomáhá s cholesterolem). V některých zemích se mu připisuje i podpora dlouhověkosti.
  2. Uvidíte až za roh. Pokud na dobrý zrak používáte mrkev, pak vězte, že granátové jablko ji hravě strčí do kapsy. Díky obsaženému vitamínu A a antokyanu totiž podporuje ty správné procesy v tkáních oka, a tím zlepšuje i vidění. V některých případech údajně pomáhá i jako prevence šerosleposti či stařeckého šedého zákalu (katarakty).
  3. Hubnutí nikdy nebylo sladší. Granátové jablko obsahuje velmi málo kalorií a přispívá ke zrychlení metabolismu. Můžete v něm najít také řadu aminokyselin, které pomáhají se správnou stavbou buněk. Navíc zvyšují účinky cvičení. I když zrovna nejste v redukční dietě, je to způsob, jak mlsat zdravě, a navíc prospět svému tělu.
  4. Pryč s toxiny. Slupky a zrníčka granátových jablek obsahují vysoké dávky taninu, který má pozitivní vliv na naše trávení. Díky tomu se z těla pohodlně dostanou již nepotřebné látky.
  5. Nakopne imunitu. Malá zrníčka v sobě ukrývají také vitamín C (a navíc kyselinu citronovou, která umocňuje účinnost tohoto vitamínu) a vitamín E, které mají velmi příznivý účinek na naši obranyschopnost. V období chřipek se to rozhodně hodí.
  6. Bojujte proti zánětu chutně. Pokud se v těle „rozjede“ chronický zánět, může způsobit řadu obtíží a také výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Proto bychom se záněty měli bezodkladně bojovat. Jednou z cest je i granátové jablko, které obsahuje punicalagin – silný antioxidant.
  7. Prevence rakoviny? Mnoho vědců si všimlo výživného koktejlu granátového jablka a existuje řada laboratorních studií, které zkoumají účinky obsažených látek na rakovinné buňky. Podle některých prý snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty.
  8. Bojovník se stresem – nejen díky obsaženému hořčíku pomáhá harmonizovat naši nervovou soustavu, což poté vede ke snadnějšímu zvládání stresových situací.
Kde všude granátové jablko působí? Pomáhá srdci, s hubnutím i naší sexualitou

Zajímavé tipy:

  • Pro ženy: Pokud vás trápí bolestivá menstruace, granátové jablko může v tomto směru výrazně pomoci.
  • Pro muže: Muži, pozor, šťáva z granátových jablíček prospívá vaší potenci, a navíc umocňuje sexuální zážitek.

Granátové jablko na talíři nebo ve skleničce

Velmi oblíbenou variantou je džus či šťáva z granátového jablíčka. Zde je také vyřešen problém peciček, které mnohé z nás odrazují od konzumace tohoto červeného pokladu. Pokud vyberete nepřislazované varianty, podpoříte své zdraví hned dvakrát. Granátové jablko se však hodí i do salátů, kde například rozvine chuť sýrů nebo avokáda. Velmi chutné je v kombinaci s hummusem. Zdravou snídani si můžete připravit například s chia semínky, do kterých zamícháte pár zrníček granátového jablka. Granátové jablko se neztratí ani v teplých pokrmech. Vychutnejte si ho s rybou nebo s grilovaným masem.

Protože jeho cena nebývá vždy přátelská k našemu rodinnému rozpočtu, sledujte ceny na Kupi.cz, kde vám žádná akční sleva neunikne.