Zázrak jménem granátové jablko: Uleví od bolesti a zatočí se stresem

Granátové jablko je považováno za pokrm bohů. Ochutnejte ho a nechte působit na vaše tělo i mysl

Granátové jablko je v českých zemích zatím spíše opomíjenou potravinou, a to je velká škoda. Pod svou tuhou slupkou totiž skrývá zrníčka plná zdraví. Nebude náhodou, že právě granátové jablko je v mnoha kulturách považováno za pokrm bohů. Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je a hlavně, jak jej zařadit do našeho jídelníčku!

Přečtěte si také

Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat
Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat

Vitamínová bomba v červeném kabátku

Granátové jablko je doslova posedlé červenou, kterou elegantně nese nejen slupka, ale také semínka. Těch v jednom plodu najdete několik stovek. A každé z nich přináší řadu vitamínů, minerálů i stopových prvků. Mezi nejvýznamnější vitamíny patří A, skupina B (zejména B1, B2, B3) a vitamín E. Obsahuje také vápník, fosfor, zinek, železo a hořčík. Vaše tělo ocení i vysokou dávku taninů či flavonoidů. Další pozitivum je, že semínka jsou velmi bohatá na vlákninu (pomáhá s trávením). Většina látek je ukrytá v semínkách, ale i v dužině a slupce.

Granátové jablko se hodí do studené i teplé kuchyně, kde chuť jídla oživí

Proč je granátové jablko tak prospěšné?

  1. Pečuje o naše cévy a srdce (reguluje krevní tlak, pomáhá s cholesterolem). V některých zemích se mu připisuje i podpora dlouhověkosti.
  2. Uvidíte až za roh. Pokud na dobrý zrak používáte mrkev, pak vězte, že granátové jablko ji hravě strčí do kapsy. Díky obsaženému vitamínu A a antokyanu totiž podporuje ty správné procesy v tkáních oka, a tím zlepšuje i vidění. V některých případech údajně pomáhá i jako prevence šerosleposti či stařeckého šedého zákalu (katarakty).
  3. Hubnutí nikdy nebylo sladší. Granátové jablko obsahuje velmi málo kalorií a přispívá ke zrychlení metabolismu. Můžete v něm najít také řadu aminokyselin, které pomáhají se správnou stavbou buněk. Navíc zvyšují účinky cvičení. I když zrovna nejste v redukční dietě, je to způsob, jak mlsat zdravě, a navíc prospět svému tělu.
  4. Pryč s toxiny. Slupky a zrníčka granátových jablek obsahují vysoké dávky taninu, který má pozitivní vliv na naše trávení. Díky tomu se z těla pohodlně dostanou již nepotřebné látky.
  5. Nakopne imunitu. Malá zrníčka v sobě ukrývají také vitamín C (a navíc kyselinu citronovou, která umocňuje účinnost tohoto vitamínu) a vitamín E, které mají velmi příznivý účinek na naši obranyschopnost. V období chřipek se to rozhodně hodí.
  6. Bojujte proti zánětu chutně. Pokud se v těle „rozjede“ chronický zánět, může způsobit řadu obtíží a také výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Proto bychom se záněty měli bezodkladně bojovat. Jednou z cest je i granátové jablko, které obsahuje punicalagin – silný antioxidant.
  7. Prevence rakoviny? Mnoho vědců si všimlo výživného koktejlu granátového jablka a existuje řada laboratorních studií, které zkoumají účinky obsažených látek na rakovinné buňky. Podle některých prý snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty.
  8. Bojovník se stresem – nejen díky obsaženému hořčíku pomáhá harmonizovat naši nervovou soustavu, což poté vede ke snadnějšímu zvládání stresových situací.
Kde všude granátové jablko působí? Pomáhá srdci, s hubnutím i naší sexualitou

Zajímavé tipy:

  • Pro ženy: Pokud vás trápí bolestivá menstruace, granátové jablko může v tomto směru výrazně pomoci.
  • Pro muže: Muži, pozor, šťáva z granátových jablíček prospívá vaší potenci, a navíc umocňuje sexuální zážitek.

Granátové jablko na talíři nebo ve skleničce

Velmi oblíbenou variantou je džus či šťáva z granátového jablíčka. Zde je také vyřešen problém peciček, které mnohé z nás odrazují od konzumace tohoto červeného pokladu. Pokud vyberete nepřislazované varianty, podpoříte své zdraví hned dvakrát. Granátové jablko se však hodí i do salátů, kde například rozvine chuť sýrů nebo avokáda. Velmi chutné je v kombinaci s hummusem. Zdravou snídani si můžete připravit například s chia semínky, do kterých zamícháte pár zrníček granátového jablka. Granátové jablko se neztratí ani v teplých pokrmech. Vychutnejte si ho s rybou nebo s grilovaným masem.

Protože jeho cena nebývá vždy přátelská k našemu rodinnému rozpočtu, sledujte ceny na Kupi.cz, kde vám žádná akční sleva neunikne.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!