Jen málokdo ví, jak správně oloupat granátové jablko, které uleví od bolesti a pomáhá spalovat tuky

Granátové jablko je považováno za pokrm bohů. Ochutnejte ho a nechte působit na vaše tělo i mysl Canva

Granátové jablko je v českých zemích zatím spíše opomíjenou potravinou, a to je velká škoda. Pod svou tuhou slupkou totiž skrývá zrníčka plná zdraví. Nebude náhodou, že je toto ovoce v mnoha kulturách považováno za pokrm bohů. Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je, a hlavně jak jej správně oloupat a  zařadit do našeho jídelníčku!

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Vitamínová bomba v červeném kabátku

Granátové jablko je doslova posedlé červenou, kterou elegantně nese nejen slupka, ale také semínka. Těch v jednom plodu najdete několik stovek. A každé z nich přináší řadu vitamínů, minerálů i stopových prvků.

Mezi nejvýznamnější vitamíny patří A, skupina B (zejména B1, B2, B3) a vitamín E. Obsahuje také vápník, fosfor, zinek, železo a hořčík. Vaše tělo ocení i vysokou dávku taninů či flavonoidů. Další pozitivum je, že jsou semínka velmi bohatá na vlákninu (pomáhá s trávením). Většina látek je přitom ukrytá nejen v nich, nýbrž i v dužině a slupce.

Typ na snadné a rychlé vyloupání granátového jablíčka:

Kolem „bubáku“ vyřízněte do slupky nožem kruh o průměru 2-3 cm. Jednou rukou držte jablko, druhou rukou odstraňte vyříznutou slupku za vystouplou část směrem vzhůru. Odkryjí se semena uložená do pouzder. Nožem nakrojte (opět pouze slupku) jablíčko ve spojích pouzder podélně až dolů – obdobně, jako když loupete pomeranč. Jednotlivé části pak půjdou hravě uvolnit a vytvoříte hvězdičku, jak je vidět na fotografii. 

Jak oloupat jednoduše granátové jablko? Stačí ho správně naříznout Kupi.cz

Proč je granátové jablko tak prospěšné?

 1. Pečuje o naše cévy a srdce (reguluje krevní tlak, pomáhá s cholesterolem). V některých zemích se mu připisuje i podpora dlouhověkosti.
 2. Uvidíte až za roh. Pokud na dobrý zrak používáte mrkev, pak vězte, že granátové jablko ji hravě strčí do kapsy. Díky obsaženému vitamínu A a antokyanu totiž podporuje ty správné procesy v tkáních oka, a tím zlepšuje i vidění. V některých případech údajně pomáhá i jako prevence šerosleposti či stařeckého šedého zákalu (katarakty).
 3. Hubnutí nikdy nebylo sladší. Granátové jablko obsahuje velmi málo kalorií a přispívá ke zrychlení metabolismu. Můžete v něm najít také řadu aminokyselin, které pomáhají se správnou stavbou buněk. Navíc zvyšují účinky cvičení. I když zrovna nejste v redukční dietě, je to způsob, jak mlsat zdravě, a navíc prospět svému tělu.
 4. Pryč s toxiny. Slupky a zrníčka granátových jablek obsahují vysoké dávky taninu, který má pozitivní vliv na naše trávení. Díky tomu se z těla pohodlně dostanou již nepotřebné látky.
 5. Nakopne imunitu. Malá zrníčka v sobě ukrývají také vitamín C (a navíc kyselinu citronovou, která umocňuje účinnost tohoto vitamínu) a vitamín E, které mají velmi příznivý účinek na naši obranyschopnost. V období chřipek se to rozhodně hodí.
 6. Bojujte proti zánětu chutně. Pokud se v těle „rozjede“ chronický zánět, může způsobit řadu obtíží a také výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Proto bychom s ním měli bezodkladně bojovat. Jednou z cest je i granátové jablko, které obsahuje punicalagin – silný antioxidant.
 7. Prevence rakoviny? Mnoho vědců si všimlo výživného koktejlu granátového jablka a existuje řada laboratorních studií, které zkoumají účinky obsažených látek na rakovinné buňky. Podle některých prý snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty.
 8. Bojovník se stresem. Nejen díky obsaženému hořčíku pomáhá harmonizovat naši nervovou soustavu, což poté vede ke snadnějšímu zvládání stresových situací.
Granátové jablko se hodí do studené i teplé kuchyně, kde chuť jídla oživí Kaboompics / Pixabay

Zajímavé tipy:

 • Pro ženy: Pokud vás trápí bolestivá menstruace, granátové jablko může v tomto směru výrazně pomoci.
 • Pro muže: Muži, pozor, šťáva z granátových jablíček prospívá vaší potenci, a navíc umocňuje sexuální zážitek.

Pohlídejte si ho v akci

Granátové jablko na talíři nebo ve skleničce

Granátové jablko se však hodí i do salátů, kde například rozvine chuť sýrů nebo avokáda. Velmi chutné je v kombinaci s hummusem. Zdravou snídani si můžete připravit například s chia semínky, do kterých zamícháte pár zrníček granátového jablka. A neztratí se ani v teplých pokrmech – vychutnejte si ho s rybou nebo s grilovaným masem.

Velmi oblíbenou variantou je džus či šťáva z granátového jablíčka, které se dají koupit v obchodech. Zde je také vyřešen problém peciček, které mnohé z nás odrazují od konzumace tohoto červeného pokladu. Pokud si chcete 100% šťávu připravit doma, doporučujeme pořídit si výkonný odšťavňovač, který oddělí pecičky s dužinou od ovocné šťávy. 

Koktejl dne: Gin s tonikem a granátovým jablíčkem

Doba přípravy: 10 min, počet porcí: 2

Ingredience

 •  gin
 •  1 granátové jablíčko
 •  1 limeta
 •  tonik
 •  led
 •  tymián

Postup

Vyloupejte granátové jablíčko, podle našeho návodu a ořežte kůru z limety a zpracujte je v odšťavňovači, tím odstraníte všechna semínka. Nyní přichází na řadu mixér, ve kterém nasekejte led a propojte s limetkovou a granátovou šťávou. Do každé sklenice dejte velkého panáka ginu, rozdělte na polovinu směs z mixéru a doplňte tonikem. Pro chuť přidejte snítky tymiánu, vytvoří s koktejlem na ginové bázi velmi zajímavou a nevšední chuť. 

Tip na nákup: Pro ulehčení a urychlení přípravy nejen tohoto koktejlu, doporučujeme stolní odšťavňovač s mixérem Sage The 3X Bluicer Pro SJB815. Je to jediný výrobek na trhu, který kombinuje 3 výrobky v jednom: standartní mixér, smoothie mixér a odšťavňovač (Sage, 12 990 Kč). 

Gin s tonikem a granátovým jablíčkem Sage

Protože jeho cena nebývá vždy přátelská k našemu rodinnému rozpočtu, sledujte ceny na Kupi.cz, kde vám žádná akční sleva neunikne.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz