Jaké trendy ovládnou letošní Vánoce? Přírodní a tradiční dekorace i kýčovitá móda

Jaké trendy ovládnou letošní vánoce? Přírodní a tradiční dekorace i kýčovitá móda

Ať už oblékáte svůj domov i sebe do vánočního kabátu od první adventní neděle, nebo až těsně před Vánocemi, na nákup ozdob a dekorací je ten správný čas vždy. Podívali jsme se, jaké trendy budou vládnout letošním svátkům i jaké dekorace a vychytávky můžete v obchodech nakoupit.

Přečtěte si také

V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů
V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů

Příroda a návrat k tradicím v hlavní roli

Oslava přírody je letos trendem číslo jedna. Vánočním stromečkům budou dominovat tradiční dřevěné, slámové nebo nejrůznější vlastnoručně vyrobené ozdoby – z perníčků, sušených citrusových koleček nebo vizovického těsta.

Kousek přírody můžete přinést i na slavnostní štědrovečerní tabuli, na kterou naaranžujete věnce a větvičky, šišky nebo ovoce. Letos nešlápnete vedle ani s tradičními vánočními barvami, kterými je červená, tmavě zelená a zlatá.

Tip: Vánoční dekorace a textilie, ve kterých tyto barvy převažují, najdete letos například v nabídce obchodu H&M Home či Kika.

Čím dál více lidí také podléhá trendu přírodního balení dárků do obyčejného hnědého balicího papíru. Pokud se bojíte, že takto budou dárky vypadat nudně a málo vánočně, doporučujeme balíčky dozdobit pěknými stužkami, větvičkami nebo jinými přírodními či dřevěnými dekoracemi.

Tip: Roli hnědého 100% recyklovaného balicího papíru seženete například v obchodním domě IKEA za cenu 49 Kč / 8 m.

Vánočnímu stromečku i štědrovečerní tabuli budou dominovat přírodní dekorace a prvky

Vánoční atmosféra jako ze vzpomínek

Podívali jsme se do různých internetových obchodů na to, jaké retro vychytávky si letos pro obnovu tradic můžete pořídit, abyste si vykouzlili tu pravou vánoční atmosféru.

Pokud u vás doma k Vánocům neodmyslitelně patří tzv. andělské zvonění (otočný svícen se zvonečky, které se prouděním teplého vzduchu ze svíček rozehrají), máme pro vás tip na opravdovou retro lahůdku. Díky obnovené tradiční české výrobě si můžete pořídit autentické zvonící stromečky, které si pamatujete od svých rodičů a prarodičů. Koupíte je na internetu v několika provedeních od 790 Kč.

Další vychytávkou, kterou na internetu seženete, je i sada na lití olova. Set v krásné vánoční modré krabičce obsahuje pánvičku na tavení i olověné motivy, včetně výkladového slovníku odlitých tvarů. Seženete ji v e-shopech od 142 Kč, případně v některých supermarketech či hobby marketech.

Bílý a svítící minimalismus

Všeobecně bude letošním svátkům vévodit také minimalismus. Pokud tedy dáváte přednost modernějšímu nebo jednoduššímu stylu, vsadit můžete na bílou, šedou, stříbrnou či pastelově modrou barvu a jednoduché dekorace.

Minimalismus a bílá barva udávají trendy i v osvětlení. Ať už zvolíte světelný řetěz nebo LED svítící dekorace (v obchodech nyní nejvíce letí LED osvětlení ve tvaru domků a stromečků, různých postaviček nebo sněhových vloček), barva světla by měla být bílá, ideálně teplá bílá.

Trendem jsou světelné řetězy a LED dekorace s teplým bílým světlem

Když barevně, tak chytře

Pokud není jednoduché bílé osvětlení nic pro vás a máte na stromečku rádi světlo barevné, na trhu můžete zakoupit i takové vychytávky, jako jsou chytré řetězy s LED žárovkami, jejichž barvu můžete měnit a upravovat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Tip: Doporučujeme například Twinkly Multi-Color chytré žárovky na stromeček (k dostání na internetu, cena od 1 990 Kč). Aplikaci stáhnete pro iOS i Android (je kompatibilní i se zařízeními chytré domácnosti od Google Home nebo Amazonu). Pak už jen stačí najít v galerii ten správný efekt nebo si na displeji tvořit vlastní kombinace osvětlení.

Letošním hitem jsou i kýčovité barevné vánoční svetry s 3D aplikacemi, flitry nebo blikajícími LED diodami

Bez vánočního svetru to není ono

Chcete-li letos na Vánoce potěšit i své hravé já, doporučujeme se inspirovat nestárnoucím trendem v podobě pestrobarevných a vzorovaných vánočních svetrů („ugly sweaters“). Díky jejich rostoucí popularitě nemůžete tento rok nabídku přehlédnout v žádné kamenné či internetové prodejně s oblečením.

Posledním hitem jsou svetry co nejvíce kýčovité a zdobené. V obchodech najdete svetry s flitry, třpytivými girlandami a třásněmi nebo rolničkami. Nepřehlédnutelní budete zejména v těch, které v sobě mají zabudované blikající LED diody. A samozřejmostí jsou i stylově sladěné svetry pro páry.

A pokud svetr nestačí, ve stejném duchu se to letos v obchodech hemží i vánočními ponožkami, papučemi nebo vánočními čelenkami s nejrůznějšími aplikacemi a zdobením.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz