Pořiďte si na ovoce a zeleninu ekologické sáčky. V jakém obchodě je seženete nejlevněji?

Pořiďte si na ovoce a zeleninu ekologické sáčky. V jakém obchodě je seženete nejlevněji?

Od roku 2018 skoncovala většina řetězců jako Lidl, Billa nebo Penny s prodejem jednorázových igelitových tašek, které byly nahrazeny taškami papírovými. Tím však boj za omezení plýtvání plasty nekončí. Čím dál více obchodů zařazuje do svého sortimentu také speciální sáčky na ovoce a zeleninu, které lze využívat opakovaně. Kde všude je už můžete zakoupit a jaká je jejich cena?

Přečtěte si také

Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny
Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny

Ekologické sáčky na ovoce a zeleninu jsou trendem již několik let. Lidé se díky nim mohou vědomě podílet na šetrnějších nákupech v duchu tzv. „zero waste“ a alespoň trochu přispět ke snížené spotřebě plastů. Nyní je můžete v Česku zakoupit i přímo v úseku ovoce a zeleniny některých supermarketů a hypermarketů.

V jakých obchodech ekologické sáčky na ovoce a zeleninu koupíte?

Kaufland

Kaufland v této souvislosti nedávno rozjel celou kampaň, pomocí níž se snaží inspirovat své zákazníky k tomu, aby v úseku ovoce a zeleniny dali přednost sáčkům, které se dají využívat opakovaně a zatěžují tak méně přírodu. V rámci kampaně nesou tyto obaly název „nEKOnečný sáček“. Prodávají se v balení po 2 kusech a stojí 29,90 Kč (tzn. cena jednoho sáčku v balení je 15 Kč).

Penny Market

V Penny Marketech můžete zakoupit tzv. ovosáčky. Cena jednoho kusu je 19,90 Kč.

Globus

I v Globusu najdete mezi ovocem a zeleninou textilní sáčky, které lze používat opakovaně. Jejich cena vychází v porovnání s předchozími obchody nejlevněji: 9,90 Kč/ks.

Albert

V prodejnách Albert můžete pořídit nylonové sáčky po 2 kusech v balení za 9,90 Kč v rámci sběratelské akce k 10 samolepkám, případně je koupit za plnou cenu 39,90 Kč.

Ekologické sáčky můžete pro nákup ovoce a zeleniny využívat opakovaně

Etikety ani pračka sáčkům neublíží

Při nákupu vkládejte vždy jeden druh ovoce nebo zeleniny do jednoho sáčku. V horní části nebo po boku mívají štítky, které slouží k nalepování etiket s váhou a cenou. Nemusíte se proto bát, že byste si samolepkami sáčky poškodili. Dají se také lehce omývat vodou, případně prát v pračce na 30 stupňů.

Tip: Pokud vás od pořízení opakovaně využitelných sáčků a tašek odrazuje představa, že si je musíte brát na nákup vždy s sebou a bojíte se, že na ně stejně při odchodu zapomenete, doporučujeme následující trik. V předsíni si pro ně vyhraďte speciální místo, které máte při odchodu na očích. Vždy si na ně díky tomu vzpomenete. A po vybalení nákupu je opět na toto místo vraťte. Uvidíte, že po čase si na tento „rituál“ zvyknete a budete je s sebou brát automaticky.

Ani papírové tašky nejsou ideálním řešením, jejich výroba je velmi neekologická

Na řadě jsou i papírové tašky

U sáčků na ovoce to však nekončí. V poslední době se začíná medializovat také problém neekologičnosti papírových tašek. V průběhu let se totiž ukázalo, že ani ty (byť jsou určitě mnohem lepší alternativou k jednorázovým igelitovým taškám) nejsou úplně ideálním řešením. Jak totiž uvedla v této souvislosti například Billa, produkce papírových tašek je energeticky velmi náročná a k jejich výrobě je potřeba spousty primárních surovin – stromů. Současně se prokázalo, že většina zákazníků již nevyužívá jednou zakoupené papírové tašky k dalším nákupům a po jednom použití putují do směsného odpadu.

Od října loňského roku proto Billa spustila prodej pevných tašek, které jsou z recyklovaného plastu a postupně zcela nahradí papírové tašky. U těchto nových recyklovaných se předpokládá opakované využívání. Jakmile doslouží, po vhození do žlutých kontejnerů mohou být opět recyklované pro další použití. Tašky z recyklovaného plastu pořídíte v Bille ve dvou velikostech. Malou za cenu 3,90 Kč, velkou za 6,90 Kč. 

S plýtváním se snaží bojovat také Kaufland, který svým zákazníkům nabízí vedle papírových tašek rovněž ty látkové ze 100% bio bavlny. Jejich cena je 59,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz