Jak provonět celou domácnost. Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu

Provoňte si byt

Pokud nechcete zbytečně utrácet za vůně do bytu, zkuste si jej provonět přírodním způsobem. Nemusí jít jen o kupované svíčky, aromalampy či vonné tyčinky. Jak si snadno a levně provonět své domovy, pracovny a kanceláře? Zkuste to za pár korun. 

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Provoňte si koberce

Vůně a pohlcovače pachů na koberce se vyrábí asi z 96 % z jedlé sody, 2 % umělé vůně a zbytek tvoří přísady, jako je peroxid vodíku, voda či alkohol. Vezměte si 2 až 3 větvičky čerstvého rozmarýnu, 30 g jedlé sody, esenciální olej podle vlastního výběru, třeba levandulový, eukalyptový, citrusový nebo s vůní jehličí. Pak budete potřebovat i mixér, nebo nůž a prkénko. Rozmixujte nebo nasekejte čerstvý rozmarýn, smíchejte se sodou a 5 až 10 kapkami esenciálního oleje. Směsí posypte koberec, nechte 15 minut působit a vyluxujte. Vůně se z koberce uvolní a rozptýlí po celé místnosti.

Vyrobte si gelový osvěžovač

Vyberte si pěknou dózu, která poslouží i jako dekorace. Gelový osvěžovač vám vydrží vonět 2 až 4 týdny, podle rychlosti odparu vody ze želatiny. Vezměte 250 ml vody, 1 lžíci soli, 1 a ½ balíčku neochucené želatiny a oblíbený esenciální olej. V hrnci zahřejte ¾ šálku vody a přidejte sůl. Až se rozpustí, pomalu přidávejte želatinu a za stálého míchání počkejte, až se rozpustí. Hrnec odstavte z ohně a přilijte zbytek vody. Ještě chvíli míchejte a pak směs vlijte do dózy. Přidejte 50 kapek esenciálního oleje, protože želatina hodně vůně pohltí. Bude ji krásně postupně uvolňovat.

Voňavé potpourri

Potpourri vytvoříte ze sušených rostlin a koření. Jakmile přestane vonět, můžete jej oživit oblíbeným esenciálním olejem. Vezměte sušené květiny a byliny, které lze koupit nebo nasbírat a usušit. Suché květy a listy dejte do nádoby a pokapejte esenciálním olejem. Zvolte stejný, jako sušené bylinky, čímž podpoříte jejich přirozenou vůni. Můžete však vůně i kombinovat. Nádobu uzavřete a nechte olejem provonět všechny květy i pár týdnů. Až se uleží, dejte potpourri do misky a nechte vůni uvolňovat.

Voňavé potpourri

Náplň do elektrického osvěžovače vzduchu

Prázdné zásobníky z elektrického osvěžovače vzduchu nemusíte neustále vyhazovat. Vezměte použitou náplň do osvěžovače, kleště, esenciální olej a vodu. Pomocí kleští odstraňte z náplně knot, kterým vůně do vzduchu proudí. Pak propláchněte knot pod tekoucí vodou, zbavte ho zbytků původní vůně a nechte uschnout. Do poloviny náplně nalijte vonný olej a dolijte vodou. Vložte knot do náplně, zavřete ji a směs promíchejte. Dejte náplň do osvěžovače a vložte jej do zásuvky.

Aromatické vůně z formiček

Aromatické vůně lze dát do zásuvek, do skříní mezi oblečení, nebo rozmístit po bytě. Budete potřebovat sodu, vodu a éterický olej. Předehřejte troubu na 170 °C a připravte si silikonové formičky na muffiny. V misce smíchejte sodu s vodou a vytvořte pastu. Naplňte košíčky a jemně je utlačte. Formičky položte na plech, pečte 20 minut a nechte mírně vychladnout. Na každý nakapejte pár kapek esenciálního oleje, vyjměte vůně z formiček a nechte zcela vychladnout. Uchovávejte v mrazničce nebo vzduchotěsné nádobě. Vydrží vonět až 4 týdny. Pak je lze přidat do prádla, kde jedlá soda odstraní skvrny a pohltí pachy v pračce. Lze je dát i na dno koše na odpadky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz