Jak provonět celou domácnost. Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu

Provoňte si byt

Pokud nechcete zbytečně utrácet za vůně do bytu, zkuste si jej provonět přírodním způsobem. Nemusí jít jen o kupované svíčky, aromalampy či vonné tyčinky. Jak si snadno a levně provonět své domovy, pracovny a kanceláře? Zkuste to za pár korun. 

Přečtěte si také

Nekupujte drahé pamlsky pro psy! Vyrobte si je doma za pár korun
Nekupujte drahé pamlsky pro psy! Vyrobte si je doma za pár korun

Provoňte si koberce

Vůně a pohlcovače pachů na koberce se vyrábí asi z 96 % z jedlé sody, 2 % umělé vůně a zbytek tvoří přísady, jako je peroxid vodíku, voda či alkohol. Vezměte si 2 až 3 větvičky čerstvého rozmarýnu, 30 g jedlé sody, esenciální olej podle vlastního výběru, třeba levandulový, eukalyptový, citrusový nebo s vůní jehličí. Pak budete potřebovat i mixér, nebo nůž a prkénko. Rozmixujte nebo nasekejte čerstvý rozmarýn, smíchejte se sodou a 5 až 10 kapkami esenciálního oleje. Směsí posypte koberec, nechte 15 minut působit a vyluxujte. Vůně se z koberce uvolní a rozptýlí po celé místnosti.

Vyrobte si gelový osvěžovač

Vyberte si pěknou dózu, která poslouží i jako dekorace. Gelový osvěžovač vám vydrží vonět 2 až 4 týdny, podle rychlosti odparu vody ze želatiny. Vezměte 250 ml vody, 1 lžíci soli, 1 a ½ balíčku neochucené želatiny a oblíbený esenciální olej. V hrnci zahřejte ¾ šálku vody a přidejte sůl. Až se rozpustí, pomalu přidávejte želatinu a za stálého míchání počkejte, až se rozpustí. Hrnec odstavte z ohně a přilijte zbytek vody. Ještě chvíli míchejte a pak směs vlijte do dózy. Přidejte 50 kapek esenciálního oleje, protože želatina hodně vůně pohltí. Bude ji krásně postupně uvolňovat.

Voňavé potpourri

Potpourri vytvoříte ze sušených rostlin a koření. Jakmile přestane vonět, můžete jej oživit oblíbeným esenciálním olejem. Vezměte sušené květiny a byliny, které lze koupit nebo nasbírat a usušit. Suché květy a listy dejte do nádoby a pokapejte esenciálním olejem. Zvolte stejný, jako sušené bylinky, čímž podpoříte jejich přirozenou vůni. Můžete však vůně i kombinovat. Nádobu uzavřete a nechte olejem provonět všechny květy i pár týdnů. Až se uleží, dejte potpourri do misky a nechte vůni uvolňovat.

Voňavé potpourri

Náplň do elektrického osvěžovače vzduchu

Prázdné zásobníky z elektrického osvěžovače vzduchu nemusíte neustále vyhazovat. Vezměte použitou náplň do osvěžovače, kleště, esenciální olej a vodu. Pomocí kleští odstraňte z náplně knot, kterým vůně do vzduchu proudí. Pak propláchněte knot pod tekoucí vodou, zbavte ho zbytků původní vůně a nechte uschnout. Do poloviny náplně nalijte vonný olej a dolijte vodou. Vložte knot do náplně, zavřete ji a směs promíchejte. Dejte náplň do osvěžovače a vložte jej do zásuvky.

Aromatické vůně z formiček

Aromatické vůně lze dát do zásuvek, do skříní mezi oblečení, nebo rozmístit po bytě. Budete potřebovat sodu, vodu a éterický olej. Předehřejte troubu na 170 °C a připravte si silikonové formičky na muffiny. V misce smíchejte sodu s vodou a vytvořte pastu. Naplňte košíčky a jemně je utlačte. Formičky položte na plech, pečte 20 minut a nechte mírně vychladnout. Na každý nakapejte pár kapek esenciálního oleje, vyjměte vůně z formiček a nechte zcela vychladnout. Uchovávejte v mrazničce nebo vzduchotěsné nádobě. Vydrží vonět až 4 týdny. Pak je lze přidat do prádla, kde jedlá soda odstraní skvrny a pohltí pachy v pračce. Lze je dát i na dno koše na odpadky.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!