Dětské pleny. Látkové nebo jednorázové, které jsou lepší?

Jak vybrat pleny

Děti nosí pleny průměrně do 2 let. Víte, že budete za tu dobu potřebovat více než 5 000 plen? Při přepočtu na peníze je to dost vysoká finanční částka. Moderní látkové pleny jsou na více použití. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých plen? 

Přečtěte si také

V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí
V Česku chybí 5 000 řezníků. Musíme je dovážet ze zahraničí

U látkových plen vás nečeká komplikované skládání, vyvařování a nekonečné praní. Plenky na vícenásobné použití se změnily k lepšímu. Látkové pleny navíc v minulých letech pomáhaly k lepšímu vývoji kyčelních kloubů u dětí. I dnes se pediatry doporučuje širší balení, aby se dosáhlo zdravého růstu. Látkové dětské pleny se nejvíce používají v USA, Kanadě, Velké Británii a v Německu.

Obecně o plenách

Jednorázové i textilní pleny mohou způsobit vyrážku nebo ekzém v případech, kdy je dítě ponecháno v příliš plných a použitých plenkách dlouhou dobu bez výměny. Každý druh plen se musí měnit dostatečně často. I moč se rozkládá a jednorázová, nasáklá a neprodyšná plenka může hodně uškodit dětské pokožce. Moderní textilní plenky mají okolo nohou a pasu elastický materiál, přes který se nic nedostane ven. Jsou z materiálů, které udrží děti v suchu. Mnoho maminek používajících látkové pleny má děti už v roce zcela bez plenek. Z jednorázových plen se na nočník mnohem hůře učí.

Výhody látkových plen

Jsou vyrobeny z ekologických materiálů, například z konopí, organické bavlny nebo bambusu. Plenky ze vzdušných materiálů mají na sobě atraktivní obrázky a pestré barvy. Děti se v nich cítí pohodlně a snadno se pohybují. Prodyšné materiály přispívají ke zdraví dítěte mnohem více, než chemikáliemi nasáklé neprodyšné jednorázové pleny. Nevyvolávají vyrážky ani ekzémy a naopak jim předcházejí. Při použití materiálů jako je vlna či semiš odvádí vlhkost z dětské pokožky a děti jsou v suchu. To vede i k nižší potřebě používání mýdel i vlhkých ubrousků a menšímu podráždění dětské pokožky.

Jak vybrat pleny, zvolit látkové nebo jednorázové?

Jak se používají látkové pleny

Plátěné pleny se doporučuje po použití skladovat na sucho v koších bez vody. Na dno lze dát sodu pohlcující pach. Není třeba žádné namáčení. Tzv. suché paření navíc oproti namáčení zamezí růstu bakterií. Tuhé složky stolice se vyhodí do WC mísy a plátěné plenky zůstávají v košících na prádlo až do vyprání. Automatické pračky je hravě vyperou a pleny usušené venku na slunci dostanou tu správnou dezinfekci. Je to velmi dobrá varianta oproti jednorázovým plenkám.

Ekologie a cena

Látkové pleny jsou ekologicky šetrnější. Likvidace jednorázových plen není vůbec snadná a zatěžuje životní prostředí. Obsažené chemikálie používané k odbarvování papíru, krystaly, které absorbují kapalinu a plastová povrchová vrstva na vnější straně, přinášejí velkou zátěž. Když se po několika dětech látkové pleny opotřebují, dají se kompostovat a rozpadnou se v řádu týdnů nikoliv let. Podle některých propočtů se vám počáteční investice do látkových plen i po započtení nákladů na prací prášky, vodu a elektřinu vrátí více než dvojnásobně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz