Prát ekologicky zvládne každý. Vyrobte si domácí prací gel, který vaše prádlo provoní na dlouho

S udržitelností můžete začít ještě dnes – třeba právě ve své pračce Canva

Slovo „ekologie“ na nás v poslední době číhá snad odevšad. Nutí nás zamyslet se nad dosavadním způsobem života a něco změnit. Pokud nevíte, čím zrovna začít, máme tu pro vás jeden tip – a tím je ekologický způsob praní prádla. Zdá se vám to jako nesmysl? Dejte tomu šanci, uvidíte, že ještě ušetříte.

Přečtěte si také

Není kaštan jako kaštan. Vše o zdravotních účincích a jak správně připravit ty jedlé
Není kaštan jako kaštan. Vše o zdravotních účincích a jak správně připravit ty jedlé

Proč dát košem klasickým pracím prostředkům?

Chemické prací prášky či gely většinou obsahují fosfáty, plnidla, tenzidy, umělá barviva, rozjasňovače a jiné, pro praní často nepotřebné látky. Jejich používání má neblahý vliv na přírodu.

Znečišťují povrchové, ale i odpadní vody a oceány, zkrátka zatěžují naše životní prostředí. A navíc mohou náchylnějším lidem dráždit pokožku. Dokonce je v tomto směru za nejškodlivější považována aviváž, tudíž byste se měli vyvarovat především jí.

Prací mýdlo znaly již naše babičky, dodnes se ale těší velké popularitě Pixabay

Ekologické alternativy, které znaly už naše babičky

V ekologickém praní oblečení není žádná věda. Postačí trochu zalovit v paměti a vzpomenout si, čím se pralo v dobách ne tak minulých. Klasická mýdla na praní neublíží nám ani přírodě a mají výborné prací schopnosti. Zpravidla jsou vyráběna zmýdelňováním živočišných a rostlinných tuků, které se po styku s vodou rozpadají na látky pro přírodu běžné.

Sáhnout můžete po mýdle s jelenem, marseillském, jádrovém nebo třeba olivovém a kokosovém. Nejsou však vhodná pro praní funkčního oblečení, hedvábí, mikrovlákna či fleece.

Jistota s mnohaletou tradicí

Jak vyrobit prášek na praní?

A abyste nemuseli bojovat s valchou, jednoduše si vyrobte mýdlový, ekologický prací prášek. Postačí vám asi 150 g nastrouhaného mýdla a přibližně 350 g prací sody (uhličitan sodný), která funguje jako změkčovač. Pro praní bílého prádla zvolte místo prací sody perkarbonát sodný, který spolehlivě bělí i dezinfikuje. Vzniklý prášek sypte rovnou do bubnu, postačí pouze jedna lžíce.

Esenciální olej je šikovnou vychytávkou – stačí pár kapek a prádlo bude krásně vonět Pixabay

Jak si doma jednoduše vyrobit prací gel

Pokud spíše holdujete tekutým prostředkům, je řešením takzvaný prací sliz, k jehož výrobě budete potřebovat 150 g nastrouhaného jádrového či marseillského mýdla, 90 g prací sody a 1 l horké vody, ve které tyto dva komponenty za stálého míchání rozpustíte. Vzniklý gel pak rozřeďte dalšími 3 až 5 l vody, měla by vzniknout hmota konzistenčně se podobající pudingu.

Pak už jen vyčkejte, až směs vychladne a rozlijte ji do nádob. Pro lepší vůni lze přidat pár kapek vonné esence. Na jedno praní budete potřebovat cca 200 až 300 ml pracího slizu. Dané gramáže můžete samozřejmě pozměnit dle vlastního uvážení. Množství prací sody se vždy odvíjí od tvrdosti vody, ve které doma perete.

Provoňte si domácnost i oblečení

Kupte se slevou Vonné oleje.

Porovnat slevy

Po čem sáhnout na trhu?

Jestliže nepatříte k příznivcům domácí výroby, pak zkuste sáhnout po ověřených ekologických pracích prostředcích, které nabízí náš trh – ale počítejte s tím, že některé vás mohou finančně vyjít dráž. Ty nejekologičtější prostředky poznáte především díky ekologickým certifikátům. Naše ministerstvo životního prostředí poskytuje certifikát Ekologicky šetrný výrobek a známý je také mezinárodní certifikát The Flower (EU Ecolabel).

Dopřejte svému prádlu tu nejlepší možnou péči, která prospěje i Zemi Canva

Mezi nejověřenější značky, co se týká kvality, patří například Ecover, Frosh, Feel Eco, Sonett, OnlyEco nebo Bio-D. Výborný je rovněž prací gel YellowBlue od české firmy Tierra Verde, která jej vyrábí z mýdlových ořechů. Jejich výrobky je navíc možné stáčet do vlastních nádob.

Ecozone tablety s kyslíkem jsou zase skvělou alternativou optických rozjasňovačů barev, které obsahují klasické prací prostředky. Přítomný aktivní kyslík zbaví oblečení skvrn i oživí barvy. Lze je pořídit jak pro barevné, tak pro bílé prádlo, a dokonce existují tablety k čištění praček. Výrobky Ecozone jsou opatřeny certifikátem Vegan society a Cruelty-free HCS/HHPS. Neobsahují živočišné přísady, chemické rozjasňovače ani chlór.

Pohlídejte si ekologii v akci

Další zajímavé možnosti

Zcela bez pochyby je inovativním ekologickým prostředkem vajíčko na praní Ecoegg, které získalo v roce 2016 od anglické královny Alžbety II. cenu The Queen's Awards for Innovation. Vajíčko je bez chemikálií, šetrné k přírodě, hypoalergenní a netestované na zvířatech.

Uvnitř Ecoegg najdete minerální pelety, jež během praní vytváří hustou pěnu a odstraňují nečistoty i zašlé skvrny. Hodí se pro všechny typy oblečení a vydrží až 210 pracích cyklů. Lze jej pořídit s vůní nebo bez, také je možné zakoupit náhradní pelety zvlášť. A existuje i Ecoegg verze do sušičky.

Prací gely, prášky, aviváže, i inovativní vychytávky. Nabídka na trhu je opravdu široká Canva

Dalším praktickým tipem, který vám ušetří spoustu peněz, je Terra Wash + Mg, což je prací prostředek na bázi hořčíku pocházející z Japonska. V zásadě jde o nylonový pytlík naplněný kuličkami hořčíku, který je ale až desetkrát účinnější než klasické prací prostředky.

Terrawash + Mg neobsahuje žádné toxické látky, je antibakteriální, vhodný pro citlivější kůži, šetrný ke všem materiálům, a kromě toho, že prádlo bude čisté a svěží, tak i vyčistí pračku. Použití je jednoduché, stačí jej pouze přihodit do bubnu s prádlem. Vydrží až 365 praní.

A praktický tip na závěr

A zapomenout nemůžeme ani na mýdlové ořechy – plody mýdelníku (Sapindus mukorossi) obsahující přírodní saponiny, které by se měly během praní do vody uvolňovat a oblečení zbavovat nečistot a skvrn.

  • Dle zkušeností ale příliš nefungují, respektive více znečištěné prádlo vůbec neoperou. Navíc se k nám dovážejí až z Indie, takže by se o tom, zda se jedná o ekologický produkt, dalo polemizovat...
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz