Datle neboli chléb pouště: Dodají energii a usnadní porod

Datle neboli chléb pouště: Dodají energii a usnadní porod

Pomalu blížící se termín narození potomka může být pro některé těhotné ženy obdobím plným obav z nadcházejícího porodu. Nejedna nastávající matka by si přála tento akt usnadnit či urychlit, a právě v tomto směru jsou výborným pomocníkem datle. Nejde o žádný výmysl, potvrzují to i klinické studie.

Přečtěte si také

1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu
1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Nejdříve něco málo o datlích

Datle jsou plody datlovníku pravého neboli palmy datlové (Phoenix dactylifera) a pocházejí z kolébky civilizace – Mezopotámie, převážně z oblasti dnešního Iráku. Lidé je pěstují již více než 5 000 let, a dokonce jsou několikrát zmíněny v Bibli a Koránu. V současnosti se dovážejí především ze severní Afriky a Blízkého Východu. Existuje velké množství kultivarů, ale evropský trh nabízí zejména tyto dvě odrůdy – Deglet Noor a Medjool (též Medžúl).

Datlím se přezdívá beduínský chléb

Bohatství najdete uvnitř

Tento beduínský chléb, jak se datlím často přezdívá, je plný blahodárných a tělu prospěšných látek. Datle obsahují spoustu minerálů, například draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, mangan nebo měď. Několik vitamínů, hlavně pak vitamíny skupiny B – tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), pyridoxin (B6), také aminokyseliny, sacharidy či bílkoviny, těch mají více než ostatní ovoce. Nechybí ani vláknina, betakaroten a nasycené i nenasycené mastné kyseliny, jako jsou kyseliny linolová a linolenová. Jde zkrátka o takovou nutriční bombu, že pouhých 100 g datlí pokryje 11 % denní doporučené dávky železa a až třetinu příjmu vlákniny.

Deset důvodů, proč jíst datle před porodem

Ve studii výzkumníků z Jordánské univerzity vědy a technologie je uvedeno, že pojídání 5 až 6 kusů datlí od 36. týdne těhotenství, tedy měsíc před termínem porodu, může značně ovlivnit jeho průběh.

Datle mají během porodu na svědomí

  1. Spontánní začátek porodu bez nutnosti umělého vyvolání.
  2. Přirozené vyvolání kontrakcí hladkých svalů dělohy.
  3. Širší rozevření děložního krčku (hrdla).
  4. Menší narušení membrány.
  5. Často také výrazně kratší dobu trvání porodu, dokonce až o 5 hodin.
  6. Zvyšují šanci přivést potomka na svět přirozenou cestou.
  7. Výrazné omezení potřeby aplikace syntetického oxytocinu (pitocin).
  8. Zlepšují spolupráci rodičky během porodu.
  9. Pomáhají povzbuzením kontrakcí i pročištěním střev (projímavý účinek).
  10. Šetří a pozvolně dodávají organismu energii.

Navíc jde o přírodní oxytocin, který má během početí, těhotenství i následného porodu nezastupitelnou funkci.

Datle mají na naše tělo spoustu blahodárných účinků

Dopřávejte si je pravidelně

Není nutné být zrovna v 8. měsíci těhotenství, abyste si mohli tuto sladkou pochoutku dopřát. Datle mají totiž na naše tělo spoustu blahodárných účinků. A není ani divu, že jsou oblíbenou pochutinou sportovců, jelikož zlepšují vytrvalost i fyzickou odolnost, jde zkrátka o bohatý a rychlý zdroj energie. Rovněž pozitivně ovlivňují průběh trávení, snadno pomohou se zácpou či nepravidelným vyprazdňováním. Snižují vysoký krevní tlak, ochraňují nás před aterosklerózou a vysoké množství železa napomáhá při tvorbě červených krvinek i prokrvení orgánů. Vitamín B6 zase zlepšuje činnost mozku a vápník prospívá kostem. Datle mají afrodiziakální a také antioxidační účinky. Jsou to sladcí zabijáci bakterií i parazitů, kteří ale nezvyšují hladinu glukózy v krvi.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz