Peněženky Čechů dostávají zabrat! Co všechno se nám tiše zdražilo

Peněženky Čechů dostávají zabrat

Peněženky dostávají zabrat stále více. Ceny se bohužel zvedají rychleji než platy. Zjistěte, co všechno letos zdražilo a přečtěte si tipy, které vám umožní vyjít s penězi dobře i v drahém světě. 

Přečtěte si také

Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít
Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít

Potraviny 

Zdražování potravin jste určitě zaznamenali. V letošním roce vzrostly především ceny zeleniny a brambor, za což údajně může extrémní horko a sucho v loňském roce. Vyšší cenu pozorujeme u mléka, másla a dalších mléčných výrobků. Zvedly se dokonce i ceny pečiva, které má většina lidí ve svém jídelníčku každý den. Ve třetím čtvrtletí podražilo také vepřové maso

  • Tip: I když vám nejspíš připadají akční letáky ze supermarketů otravné, začněte je sledovat, například online na Kupi.cz. Kupujte potraviny, které jsou zrovna ve slevě, plánujte si podle letáků, co budete vařit o víkendu. Trvanlivé potraviny v akci nakupujte do zásoby. 
Ceny potravin se zvedají

Bydlení a služby 

Nejen, že stoupají ceny potravin. Za chvíli ani nebudeme mít kde bydlet! Byty jsou stále dražší, u nových se v některých lokalitách setkáme s cenou vyšší než 100 000 Kč za metr čtvereční. Přirozeně rostou také částky za pronájem. Nejkrutější změny zaznamenávají Pražané. V dohledné době se naštěstí očekává stagnace. Snad mezitím vzrostou platy, aby se vzniklé rozdíly alespoň trochu zmenšily. 

Změny se týkají také ceny elektřiny. Nezáleží, jakého máte dodavatele. Všichni zdražili přibližně o deset procent. Nejpozději počátkem příštího roku pravděpodobně dojde k dalšímu zdražování. 

  • Tip: Používejte úsporné žárovky a hlídejte, abyste nesvítili v místnostech, ve kterých zrovna netrávíte čas. Jestli máte pocit, že má váš dodavatel elektřiny příliš vysoké ceny, poohlédněte se po jiných poskytovatelích. Pokud vám někde nabídnou výhodnější nabídku, informujte o ní stávajícího dodavatele. Ve snaze udržet si zákazníka vám možná poskytne lepší tarif. V opačném případě budete vědět, k jaké firmě přejít. 

Zdražení se dotklo také povinného ručení, průměrně o 4 %. Postupně stoupají i ceny pohonných hmot. Nafta se v září vyšplhala na více než 32 Kč/l. Provozování auta je pro peněženku čím dál náročnější.

  • Tip: Pokud je to aspoň trochu možné, navykněte si do práce dojíždět vlakem či autobusem. Měsíční jízdenky vycházejí oproti dennímu ježdění autem mnohem levněji. Druhou možností je spolujízda s kolegou či rovnou více kolegy, kteří bydlí kousek od vás. 

Aby toho nebylo málo, v březnu začala nový ceník používat i Česká pošta. Posílání balíků i listovních zásilek je nyní ještě dražší než dříve. E-shopy naštěstí nabízejí i jiné, mnohdy levnější způsoby dodání než právě poštou. Až budete objednávat vánoční dárky, určitě je vyzkoušejte.