Pračka se sušičkou? Víme, proč si ji (ne)pořídit

Jak vybrat pračku a sušičku

Každá domácnost má dnes automatickou pračku. Pokud nemáte k dispozici dostatek místa pro umístění sušáku prádla, pak se vám bude hodit i sušička. Je lepší dát přednost kombinovaným spotřebičům nebo raději těm samostatným? Podívejte se s námi na výhody a nevýhody. 

Přečtěte si také

Koronavir aktuálně: Nejnovější informace o tom, kde nakoupíte a co se děje v obchodech
Koronavir aktuálně: Nejnovější informace o tom, kde nakoupíte a co se děje v obchodech

Obliba sušiček v posledních letech stoupá. Mají nesporné výhody. Odpadají potíže s místem, kam pověsit mokré prádlo při sušení, spoustu prádla ze sušičky také nemusíte žehlit. Sušička umí prádlo zbavit chlupů, vlasů, žmolků, prachu, pylu a mnoha dalších alergenů. Podle čeho tyto spotřebiče vybírat a vyplatí se raději zakoupit oddělené nebo kombinované?

Kolik máte místa

Nejprve si ujasněte, kam chcete spotřebiče umístit a kolik máte místa. Pokud nemáte k dispozici velkou koupelnu nebo samostatnou prádelnu, asi bude lepší spotřebič 2 v 1. Do malých místností také volte modely s horním plněním a úzké slim pračky. Spotřebič s předním plněním se hodí do větších místností a lze je zabudovat i do kuchyňské linky či vestavěné skříňky v koupelně.

Důležité parametry

U kombinovaných spotřebičů sledujte parametry pračky, jako je kapacita, spotřeba vody a elektrické energie. Páry mohou mít menší spotřebič s kapacitou kolem 4 kg, rodiny raději objem bubnu 6 kg a vyšší. Spotřeba elektrické energie by neměla přesáhnout 1 kWh za prací cyklus a spotřeba vody asi 50 litrů. Sledujte i hlučnost, nejlépe pod 50 decibelů. Vsaďte na vyšší otáčky a úsporné programy.

Měkké a voňavé prádlo, zaručí sušička prádla.

Výběr sušičky

Sušičky vybíráme mezi modely ventilačními a kondenzačními, s tepelným čerpadlem a topným tělesem, nebo jejich kombinaci. Ventilační sušičky mají oproti těm kondenzačním nižší spotřebu i kupní cenu. Vyžadují však místnost s venkovním větráním. Trubice nelze napojit na komín či centrální vzduchové vytápění, ale jen na větrací otvor ve zdi či v okně.

Nejrozšířenější jsou kondenzační sušičky, kde nemusí vyvádět teplo z budovy ven. Sice vás čeká o něco vyšší cena a dražší spotřeba, zejména u sušiček s topným tělesem, které však prádlo rychleji usuší. Energeticky úspornější jsou sušičky s tepelným čerpadlem, ale je třeba po každém cyklu vyčistit filtry. Hybridní kondenzační sušičky mají tepelné čerpadlo i topné těleso. Můžete si vybrat úsporný program tepelného čerpadla, nebo rychlejší sušení topným tělesem. Pořizovací cena je od 15 000 Kč.

Jak je na tom kombinace pračky a sušičky

Pračky a sušičky v jednom šetří místo, často i náklady na pořízení. Jinak ale kombinované spotřebiče příliš výhod nemají. Nabízejí méně programů než oddělené spotřebiče a mají i menší objem sušičky. Do samostatného spotřebiče dáte až 9 kg prádla, v kombinovaném lze usušit jen 5 kg. Usušíte méně prádla, než vyperete. Přístroje 2 v 1 mají i dražší provoz. Kromě vyšší energetické náročnosti je dražší i systém chlazení vodou. Samostatné sušičky využívají chladivo.

Pokud neberete sušení jen jako vedlejší funkci, dejte raději přednost samostatným spotřebičům. Ušetříte na výdajích během provozu, samostatná sušička vám usuší větší množství oblečení a navíc mnohem lépe.