Letošní Vánoce vycházejí skvěle! Stačí vám pouze 5 dnů dovolené a užijete si 14 dní volna

Letošní Vánoce vycházejí skvěle! Stačí vám pouze 5 dnů dovolené a užijete si 14 dní volna

Vánoce, tedy svátky klidu a míru se kvapem blíží. Děti se už nemůžou dočkat, až se školy zavřou. Kdy letos budou vánoční prázdniny a kolik potřebujete v práci dovolené? Nezapomeňte, že ve svátečním režimu poběží také obchody. Máte v plánu nakupovat dárky na poslední chvíli? Podívejte se, kdy nastane poslední příležitost k nákupům a jak to bude s volnem.

Přečtěte si také

Action v Praze otevřel svou dvoutisící prodejnu. V roce 2022 plánuje v Česku otevřít další
Action v Praze otevřel svou dvoutisící prodejnu. V roce 2022 plánuje v Česku otevřít další

V jaké dny budeme letos slavit

Vánoční svátky oficiálně vypuknou v úterý 24. prosince na Štědrý den a skončí ve čtvrtek 26. prosince 2. svátkem vánočním. Pokud si chcete vychutnávat vánoční atmosféru celý týden, stačí si vzít 2 dny volna (pondělí a pátek).

Silvestr vychází na úterý a je počítán jako pracovní den, ale mnoho firem dává svým zaměstnancům volno nebo volnější režim v podobě home office. Nový rok pak připadá na středu. 

Znamená to, že kdybyste si chtěli zimní dovolenou protáhnout na celé dva týdny, potřebujete k tomu pět dnů dovolené. 

Kdy začíná advent?

První adventní neděle, tedy začátek adventu, letos vychází na 1. prosince. Nezapomeňte si tedy večer zapálit první svíčku na adventním věnci. Tu poslední pak rozsvítíte v neděli 22. prosince. 

Volno pro školou povinné

V průběhu zimy si děti užijí celých 14 dní bez učení. Zimní prázdniny totiž tento školní rok připadají na termín od 23. prosince 2019 do 5. ledna 2020. Zpátky do školních lavic tedy usednou až v pondělí 6. ledna

Jak budou otevřené obchody o Vánocích? Provoz jednotlivých obchodů během svátků je ohraničen zákonem

Jak to bude s nakupováním?

Provoz jednotlivých obchodů během svátků je ohraničen zákonem. Na Štědrý den ještě můžete zavítat do obchodních center pro poslední dárky. Počítejte ale, že otevírací doba na Štědrý den je pouze do 12 hodin. Další dva dny, tedy na 1. a 2. svátek vánoční, budou obchody zavřeny. Omezení se netýká provozoven do 200 metrů čtverečních. Majitelé těchto obchodů si o své otevírací době rozhodují sami.

V případě nutnosti můžete pochopitelně využít například lékárny, večerky nebo čerpací stanice, které budou během svátků plně k dispozici.

Jak budou vycházet Vánoce 2020?

V příštím roce se svátky vánoční posunou na víkend. V roce 2020 vychází Štědrý den na čtvrtek, první svátek vánoční na pátek a svatého Štěpána oslavíme v sobotu. Dovolené tak budeme k prodlouženému vánočnímu volnu potřebovat víc.