Svatomartinské víno letos poruší tajuplné datum 11. 11. Na trhu se objeví už 8. listopadu

Svatomartinské víno letos dostanete o 3 dny dříve. Na co se můžete těšit?

Znovuobnovenou tradici svatomartinského vína si letos můžete vychutnat už o 3 dny dříve. Zatímco v minulých letech se začínalo nabízet až přesně ve svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu, někdy ozvláštněno i časem 11:11, letos tomu bude jinak. Proč?

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Víkend plný vína

Svátek svatého Martina letos připadá na pondělí, proto se Vinařský fond, který je majitelem ochranné známky, letos rozhodl přeložit slavnostní zahájení sezóny už na pátek 8. listopadu. Důvodem je, aby si víno mohli lidé v klidu vychutnat ve volných víkendových dnech. Tuto příležitost samozřejmě uvítali i obchodníci a provozovatelé restaurací.

Svatomartinská vína letos budou výrazná. Proč?

Na co se můžeme těšit

Z celkového počtu 412 žádostí získalo letos od odborné komise ochrannou známku Svatomartinské dohromady 366 vín. Na trh tak zamíří zhruba stejné množství svatomartinského jako v předchozích letech, tedy přibližně 2,2 milionu lahví. V celkové roční spotřebě vína toto množství představuje cca 1 %. Největší podíl budou mít letos bílá vína, kterých bude zhruba polovina. Čtvrtina pak připadá na červené odrůdy a čtvrtina na růžové víno. Ceny by se měly pohybovat v podobných relacích, jako byly ty loňské.

Jaké odrůdy jsou Svatomartinské

Protože se jedná o ochrannou známku, Svatomartinským se nemůže stát jakékoli víno. Vedle hlavní podmínky – víno vypěstované na území České republiky, se mezi svatomartinská vína mohou zařadit pouze některé odrůdy. Z bílých odrůd se jedná o Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané (jeho hrozny jsou červené, ale vyrábí se z nich víno bílé, odtud název). Červená vína zastupují odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe (z této odrůdy mohou vzniknout i chuťově zajímavá růžová vína). Vína navíc procházejí schvalovacím řízením.

Úroda je letos nižší, hrozny však mají vyšší kvalitu

Jak bude letošní úroda chutnat?

Letošní úroda je dle Ondřeje Beránka, prezidenta Vinařské unie ČR, přibližně o 25–30 % nižší. Snížené výnosy však mají velmi pozitivní dopad na kvalitu hroznů. Vína tak mají šanci důkladně rozvinout své typické chutě, vůně i tóny charakteristické pro oblast Moravy. A jaké to jsou? Šťavnatost, dostatek kyselin a jemné tóny ovoce (od švestek, přes černý rybíz, po citrusy).

„Bílá vína mají více přírodních kyselin, což je výborné, takže očekáváme krásná svěží šťavnatá vína s dlouhým potenciálem zrání. Červená budou pěkně ovocná a svěží, ale ještě je brzo na další hodnocení, je před nimi minimálně rok zrání,“ říká David Šťastný, ředitel Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz