Vyznáte se v pracích prášcích? Zvolit gel, kapsle či prášek

Jaký zvolit prací prášek

Přemýšlíte, jak vybrat kvalitní prášek na praní? Co vlastně zvolit, zda prací prášek, tekutý prostředek, gel nebo kapsle? Pokusíme se vám poradit, co nejlépe zvolit. 

Přečtěte si také

Koronavirus v Česku aktuálně: Nejnovější informace o tom, co se děje v obchodech
Koronavirus v Česku aktuálně: Nejnovější informace o tom, co se děje v obchodech

Účinnou látku pracích prášků tvoří saponáty neboli tenzidy. Ty vážou špínu z textilu, kterou s teplou vodou odplaví. Obsahují i enzymy pro odstranění biologického znečištění, které fungují jen do teploty 40 °C. Bělicí prostředky naopak bělí až od 60 °C a aktivátor bělení už od 40 °C. Fosfáty pro změkčení vody měly nepříznivý vliv na životní prostředí a už se nepoužívají. Nahrazují je zeolity na přírodní bázi. V sypkých prášcích jsou i plnidla, která zlepšují sypkost a zvyšují objem, ale nezlepšují praní. Aromatické látky dodávají vůni.

Sypký nebo tekutý prášek

Jde o to, co vám lépe vyhovuje. Na velmi znečištěné prádlo je vhodnější sypký prášek, který obsahuje buď bělidla, nebo rozjasňovače pro zachování původní barvy. Vždy používejte buď prášek na bílé, nebo na barevné prádlo. Výhodou prášku je velký rozptyl teplot, většinou od 30 °C do 90 °C. Při praní na nižší teploty nebo ručním praní někdy na prádle zůstanou skvrny z nerozpuštěného prášku.

Na barevné a méně znečištěné prádlo lze zvolit tekuté prací prášky a prací gely, které jsou šetrnější. Dají se použít na barevné i bílé prádlo bez poškození. Mezi pracími prášky se v testech dobře umístil třeba Lanza Compact či Persil 360° Complete Clean Freshness. Mezi tekutými pracími gely zase Woolite Extra Color Protection, Lovela Color nebo Persil Sensitive.

Gelové kapsle a prací mýdlo

Gelové kapsle jsou univerzální, drží barevnost prádla, odstraní skvrny a jsou šetrné k vláknům prádla. V pračce se hodí spíše na nižší teploty a kratší programy. Užijete je i na cesty. Prací tablety mají vyšší účinnost než gely, tekuté a sypké prášky, jsou koncentrovanější a snadno se rozpouští. Na šetrné ruční praní jemného prádla se hodí spíše mýdla. Dobře se v testech umístily Ariel Color gelové kapsle.

Jak správně vyprat

Zásady při praní

Pokud použijete málo pracího prostředku, může prádlo zašednout a snížit sytost barev. Mnoho pracího prostředku může zhoršit vlastnosti prádla a časem poškodit jeho vlákna. Sypký prášek dejte do přihrádky v pračce, tekutý gel rovnou na prádlo a tablety do bubnu pračky. Dávkování prášku najdete na obalu. Obvykle je dávka mírně nadsazená a udávaná na více znečištěné prádlo. Dávku můžete o něco snížit. Řiďte se mírou ušpinění prádla, jeho hmotností a zaplněním bubnu pračky.