Svatomartinské menu doma? Poradíme, jak vybrat v obchodech co nejlepší vína

Svatomartinské víno se rychle blíží – nachystejte si na 11. 11. to nejlepší Pixabay

Hlavní listopadová událost je zde – po státních svátcích i Dušičkách se blíží svátek sv. Martina. Skvělá příležitost dopřát si šťavnatou kachnu a skleničku skvělého vína. Vinaři v letošní sezóně navíc očekávají nadprůměrně dobrou úrodou, která přímo vybízí k nákupu a ochutnávání. Pojďme je tedy ochutnat společně. Abyste věděli, po čem sáhnout, připravili jsme malý tahák.

Přečtěte si také

Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky
Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Ne každé mladé víno je svatomartinské

Svatý Martin každoročně přiváží nejen ochlazení a sněhovou nadílku, ale také první várku vína. Jedná se o vína mladá, která proto nejsou určena k archivaci, nýbrž ke konzumaci.

Aby mohla být jako svatomartinská označena, musí splnit několik podmínek. Tou hlavní je být vypěstovaná v České republice. Další podmínkou je „správná“ odrůda. Zatímco mezi bílým vínem hledejte Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, u červených vín se zaměřte na Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Co všechno o nich víte?

Víte, jakou odrůdu svatomartinského vína si vybrat? Pixabay

Bílá vína

Müller Thurgau – středně velké, kulaté bobule zelenožluté barvy mají jemně muškátovou chuť. Víno je na pití příjemné a hladké, s jen malým množstvím kyselinek a zpravidla nižším obsahem alkoholu

Muškát moravský – žlutozelené bobule s měkkou slupkou a polomasitou dužinou ukrývají výraznou muškátovou chuť s tóny meruňky, broskve, černého rybízu či citrusů. 

Veltlínské červené rané – středně velké, světle červené bobule (odtud název červené rané) nesou jemnou chuť ovocného charakteru, díky které bývá víno lehčí. 

Vinaři pozor! Svatomartinská vína jsou v akci i ve vašem okolí

Červená a růžová vína

Modrý Portugal – tmavě modrá bobule s tenkou a měkkou slupkou a řidší dužninou toto víno předurčuje stát se zajímavým, i když lehčím typem nápoje s nižší intenzitou barvy. Milovníky této odrůdy potěší květinová vůně (nebo vůně čerstvého sena), kterou doprovází chuť červeného ovoce

Svatovavřinecké – mírně oválné bobule modročerné barvy vytvářejí harmonické víno rubínového odstínu s vyšším obsahem kyselin a tříslovin. Citlivější jedinci ucítí švestky nebo černý rybíz. 

Zweigeltrebe – malé, tmavě modré bobule s pevnou slupkou a rozplývavou dužinou slibují plnější víno s jemnou tříslovinou, ve kterém lze najít tóny borůvek či ostružin. Pochutnat si můžete i na růžové variantě, kterou od vinařství Habánské sklepy najdete v Globusu, v Albertu nebo Tescu.

Tip: Pokud chcete ochutnat další skvělá svatomartinská vína (včetně růžového), sledujte Kupi.cz, které akční nabídky shromažďuje pod jednou střechou. Na vás už tak zůstává jen ta ochutnávka.

Mladá vína dokážou svou chutí překvapit – rozhodně je proto ochutnejte i vy congerdesign / Pixabay

Kromě vína také husa

Samotné víno je sice dobré, v takto sváteční den si nicméně nemůžete nechat ujít příležitost připravit si k němu i pořádně luxusní, svátečně prostřený stůl. A čím jiným si rozkmitat chuťové pohárky, nežli absolutní klasikou – svatomartinskou husou se zelím a knedlíkem

Dopřejte si slavnostní pohoštění levněji

Kupte se slevou Husa.

Porovnat slevy

Opomenout byste však neměli ani další vybrané pochoutky, které se se svátkem sv. Martina pojí. Za ochutnání stojí například svatomartinská husí paštika značky Váhala, která je v akci v prodejnách Billa za 49,90 Kč/300 g nebo svatomartinský salám od Kmotra, který koupíte v Kauflandu za 99,90 Kč/400 g.

Stylovým obědem pak může být i svatomartinské kachní stehno s červeným zelím Apetit, které najdete v Albertu za krásnou cenu – 84,90 Kč za porci vážící 570 gramů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz