Připravujete doma svatomartinské menu? Poradíme, jaká vína máte v obchodech nakoupit

Svatomartinské víno 2019 přichází již 8. listopadu. Ochutnejte!

Hlavní listopadová událost je zde. Ačkoli má svatý Martin svátek oficiálně až v pondělí, svá vína letos přivezl již v pátek. Protože léto bylo pro vinaře příznivé, chuť vína bude obzvlášť povedená. Pojďme tedy společně ochutnat. Abyste věděli, po čem sáhnout, připravili jsme malý tahák.

Přečtěte si také

Špek versus slanina: Jen málo lidí ví, jaký je mezi nimi doopravdy rozdíl
Špek versus slanina: Jen málo lidí ví, jaký je mezi nimi doopravdy rozdíl

Ne každé mladé víno je svatomartinské

Svatý Martin každoročně přiváží nejen ochlazení a sněhovou nadílku, ale také první várku vína. Jedná se o mladá vína, proto nejsou určena k archivaci, ale ke konzumaci. Aby mohla být jako svatomartinská označena, musí splnit několik podmínek. Tou hlavní je být vypěstovaná v České republice. Další podmínkou je „správná“ odrůda. Zatímco mezi bílým vínem hledejte Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, u červených vín se zaměřte na Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Co všechno o nich víte?

Víte, jakou odrůdu svatomartinského vína si vybrat?

Bílá vína

Müller Thurgau – středně velké kulaté bobule zelenožluté barvy mají jemně muškátovou chuť. Víno je na pití příjemné a hladké, s jen malým množstvím kyselinek a zpravidla nižším obsahem alkoholu. V Kauflandu a Penny Marketu dostanete Müller Thurgau Vinium Velké Pavlovice za 59,90 Kč / 0,75 l.

Muškát moravský – žlutozelené bobule s měkkou slupkou a polomasitou dužninou ukrývají výraznou muškátovou chuť s tóny meruňky, broskve, černého rybízu či citrusů. Muškát moravský Habánské sklepy získáte v Tescu nebo Albertu za 89,90 Kč / 0,75 l.

Veltlínské červené rané – středně velké světle červené bobule (odtud název červené rané) nesou jemnou chuť ovocného charakteru, díky čemuž bývá víno lehčí. Veltlínské červené rané Chateau Valtice získáte v prodejnách JIP za 79 Kč / 0,75 l.

Červená a růžová vína

Modrý Portugal – tmavě modrá bobule s tenkou a měkkou slupkou a řidší dužninou toto víno předurčuje stát se zajímavým, i když lehčím typem nápoje s nižší intenzitou barvy. Milovníky této odrůdy potěší květinová vůně (nebo čerstvého sena), kterou doprovází chuť červeného ovoce. Modrý Portugal Réva Rakvice je k dostání v Albertu za 59,90 Kč / 0,75 l.

Svatovavřinecké – mírně oválné bobule modročerné barvy vytvářejí harmonické víno rubínové barvy s vyšším obsahem kyselin a tříslovin. Citlivější jedinci ucítí švestky nebo černý rybíz. Získáte ho v Kauflandu za 74,90 Kč / 0,75 l.

Zweigeltrebe – malé, tmavě modré bobule s pevnou slupkou a rozplývavou dužninou slibují plnější víno s jemnou tříslovinou, ve kterém můžete najít tóny borůvek či ostružin. Pochutnat si můžete i na růžové variantě, kterou od vinařství Habánské sklepy najdete v Globusu, v Albertu nebo Tescu za krásnou cenu 89,90 Kč / 0,75 l.

A pokud chcete ochutnat další skvělá svatomartinská vína (včetně růžového), sledujte Kupi.cz, které akční nabídky shromažďuje pod jednou střechou. Na vás zůstává už jen ta ochutnávka.

Mladá vína dokážou svou chutí překvapit, stojí za to ochutnat

Kromě vína také husa

A protože víno nejlépe chutná s přáteli, a ti si zase jistě rádi dají něco dobrého, udělejte si doma malé posvícení. Klasikou je samozřejmě svatomartinská husa se zelím a knedlíkem, ke kterému se hodí zejména Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké. Za ochutnání však stojí také svatomartinská husí paštika Váhala, která je v akci za 49,90 Kč / 300 g nebo svatomartinský salám s vlašskými ořechy Kmotr, který získáte v Kauflandu za 99,90 Kč / 400 g. Stylovým obědem pak může být svatomartinské kachní stehno s červeným zelím Apetit, které je v Albertu za krásnou cenu 84,90 Kč / 570 g.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!