Jak vybrat elektrokolo. A který typ může do deště?

Jak vybrat elektrokolo

Pokud chcete vyjet třeba do práce nebo na výlet na elektrokole, zaměřte se na jeho správný výběr. Elektromotor vám ulehčí šlapání. Elektrický pohon vám zpříjemní cestu, ušetří dech a jízda vás bude bavit. Jak vybrat to správné efektrokolo? 

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Elektrokola nejsou určená jen pro seniory a lenochy. Stala se plnohodnotným dopravním prostředkem napříč všemi generacemi. Podívejte se, jak si vybrat to nejlepší elektrokolo.

Na co si dát pozor

U elektrokol sledujte dojezdovou vzdálenost, povrch, na kterém budete jezdit, výšku rámu, velikost kol, ale i to, kdo bude na kole jezdit. Rozlišují se základní typy.

Městská elektrokola

Městská elektrokola jsou určena na kratší vzdálenosti do města i do náročnějšího terénu, jako je polní či lesní cesta. Velikost kol je 26 až 28 palců. Jsou lehká, snadno se ovládají s dojezdem 50 až 70 km.

Skládací elektrokola

Skládací elektrokola dostanete do autobusu, tramvaje i vlaku. Doma nezaberou místo, jsou lehká a velikost kol je 20 palců. Hodí se do města, lehčího terénu i na dovolenou.

Treková a krosová elektrokola

Treková a krosová elektrokola se hodí do těžšího terénu a lze s nimi jezdit i po městě. Mají velikost kol 28 palců. Dojezdová vzdálenost je o něco vyšší, než u městských kol. Snadno se s nimi manévruje.

Horská elektrokola

Do terénu se hodí horská elektrokola. Velikost kol je jako u horských kol 26, 27,5 či 29 palců. Mají odpruženou vidlici, kotoučové hydraulické brzdy, trojitý převodník a přehazovačku s 7 až 10 převody.

Vyberte si to pravé

Rám elektrokola

Záleží na typu terénu, po které budete jezdit. Menší rámy se hodí do náročnějšího terénu, větší rámy se hodí pro delší vyjížďky. Zkuste si, jak se vám na kolo nasedá a jak se vám řídí. Pánská elektrokola mají vyšší rám. Existují i univerzální elektrokola určená pro obě pohlaví.

Dojezdová vzdálenost

Dojezdová vzdálenost elektrokola se těžce vypočítává. Záleží na spoustě faktorů, třeba na hmotnosti jezdce, na trase, stylu jízdy i na venkovní teplotě. Vybíjí se při častém brzdění a rozjíždění, i při zvýšené hmotnosti zátěže. Nejdéle vydrží při plynulé jízdě.

Elektromotor

Elektromotor se dělí podle umístění na přední, zadní a středový. Na předním kolo se dává do městských a skládacích kol, do zadního kola zase do sportovně laděných kol. Umístěný ve středové části dobře vyváží kolo. Nelze ale s určitostí říct, co je nejlepší a záleží na spoustě dalších faktorů, které volbu ovlivňují. Elektrokola musí mít motory výkon 250 W s maximální rychlostí 25km/hod. Elektrozařízení je uložené v ochranném obalu a déšť mu nevadí. Nejčastěji se používá umístění motoru buď v náboji zadního kola, nebo ve středové části rámu (u pedálů). 

Baterie

Rozlišujeme 3 typy baterií, 24V, 36V a 48V. Nejpoužívanější jsou 36V baterie. Litinové baterie jsou Li-lon baterie, Li-Pol baterie či LiFePo4 baterie. Mají až 1 000 nabíjecích cyklů, vysokou kapacitu, malý objem i nízkou hmotnost. Obecně by měly mít 600 až 1 000 nabíjecích cyklů, životnost 15 000 až 25 000 km či 4 až 8 let. Součástí by mělo být BMS, tedy Battery Management System, pro zajištění dlouhé životnosti. Plné nabití baterie dosáhnete po 3 až 4 hodinách.

Řídící jednotka, pohybový snímač a displej

Řídící jednotka zpracovává informace z baterie i pohybových čidel a řídí výkon elektromotoru. Pohybový snímač informuje řídící jednotku, zda uživatel začal či přestal šlapat a dle frekvence šlapání upravuje úroveň asistence elektromotoru. Jedná se o magnetický pas senzor nebo torzní snímač. LED či LCD displej ukazuje úroveň asistence elektromotoru, rychlost, ujeté kilometry i stav baterie.