Jak pečovat o dřevěnou podlahu nebo lamino? Vyhněte se nejčastějším chybám

Dřevěné i laminátové podlahy mohou vypadat podobně, ale vlastnosti mají jiné

Zatímco barvu stěn můžeme změnit poměrně jednoduše, s podlahou už to tak snadné není. Jedná se o investici, která se dělá na mnoho let. Ať už zvolíte dřevěnou nebo laminátovou, správnou údržbou můžete její životnost výrazně prodloužit. Víte jak na to?

Přečtěte si také

Módní novinky: Bunda, která umí telefonovat a oblečení, co vás odmění v aplikaci za to, že ho nosíte
Módní novinky: Bunda, která umí telefonovat a oblečení, co vás odmění v aplikaci za to, že ho nosíte

Plovoucí nebo lepená podlaha?

Dříve než se zamyslíme nad samotnou údržbou, je třeba zohlednit způsob pokládky. I ten významně ovlivňuje její životnost. Každá z metod má své výhody i nevýhody.

Plovoucí podlahy – často jsou synonymem pro laminátové podlahy, avšak nejde tolik o materiál, jako o způsob „usazení“ k podkladu. Plovoucí podlahy k němu nejsou pevně připevněné, ale jsou posazeny na speciálním podkladovém materiálu. V tomto případě je třeba se maximálně vyvarovat vody a výrazným teplotním šokům. Na klasické vytírání mopem zapomeňte, podlahy setřete pouze vlhkým hadříkem, voda by mohla zatéct do spojů a podlahu „zvednout“. 

Lepené podlahy – jsou napevno přilepeny k podkladu. Díky tomu jsou odolnější, nedochází zde k posunům ani rozšíření spár. Navíc jsou pocitově pevnější (neplují). Vůči vodě jsou odolnější.

Dřevěná podlaha

Práce se dřevem v interiéru navozuje nejen pocit luxusu, ale také tepla a útulnosti. Výhodou dřevěných podlah je originalita kresby, díky čemuž se pohled na ni neomrzí. Často se tedy tyto podlahy stávají významným designovým prvkem. Kromě toho dokážou do určité míry regulovat teplotu v místnosti a udržovat i konstantní vlhkost. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jsou citlivé na světlo. Během let se tedy podlaha ještě mění – vybarvuje. Dalším úskalím může být její „měkkost“ (v závislosti na použitém dřevě), díky níž může dojít k rychlejšímu mechanickému poškození. A pokud máte podlahové topení, musíte myslet také na to, že dřevo izoluje a nepropustí tolik tepla jako lamino

Aby vám podlaha dlouho vydržela, je třeba o ni pečovat. Poradíme, jak na to

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

 1. Zbavujte podlahu drobků a pevných nečistot – pokud byste to neudělali, může dojít k jejímu poškrábání. Jestliže máte tento typ podlahy i v předsíni, investujte do kvalitní rohožky, abyste si nepřinesli domů kamínky, sůl a vlhkost. Právě ty způsobují rychlé opotřebení. Ideální bude např. jemný a účinný smeták Spontex Catch and Clean, který získáte za akční cenu 349 Kč v UNI HOBBY do 28. 11., případně domácí smeták Vileda, dostupný v prodejnách M.A.T. za akční cenu 99 Kč do 24. listopadu.
 2. Pozor na chemické přípravky. Některé mohou poškodit povrchovou vrstvu (lak nebo olej). V drogeriích kupujte vždy přípravky určené na konkrétní druh podlahy.
 3. Nikdy nevytírejte mokrým hadrem! Použijte speciální čisticí nástroje, kdy setřete špínu a zároveň nezanecháváte mokré skvrny.
 4. Pod domácí květiny dejte podmisky a nebo je uložte do vkusných květináčů.
 5. Pokud na podlahu něco vylijete, okamžitě to setřete.
 6. Dřevěná podlaha (zejména položená plovoucím způsobem) dýchá. V zimních měsících může tedy docházet k rozšíření spár, v létě naopak k jejich zúžení. Počítejte s tím a přizpůsobte i styl úklidu.
 7. Vybavte nábytek (stoly či židle) na nožkách ochrannými krytkami nebo filcovými podložkami. Pokud máte například židli na kolečkách, zvolte taková, která jsou pro tento typ podlahy vhodná, a nebo pod ni dejte ochrannou podložku.
 8. Pozor na výrazné změny teplot a klimatu. Ideální teplota v zimě je okolo 23 ˚C, při vlhkosti cca 55 %.
 9. Dřevěné podlahy nejsou příliš vhodné, pokud máte doma zvířata. Jejich drápky bývají zničující, i když je podlaha opatřená několika ochrannými nátěry laku.
 10. U dřevěných podlah je vhodné zvážit i ošetření speciálními leštidly (maximálně 1–2x ročně).
Jak správně pečovat o laminátovou podlahu? Poradíme

Laminátová podlaha

Laminát si svou oblibu získal poměrně rychle. Velkou výhodou je široký výběr povrchových dekorů (od imitace dřeva a parket, po moderní beton), díky kterým máte šanci přesně naplnit své představy o atmosféře v místnosti. V současné době  můžete nalézt skvělou akční nabídku v Baumaxu, kde se ceny za m² pohybují již od 125 Kč (do 30. 11.), případně v UNI HOBBY do 28. 11. pak od 159 Kč. Velkým plusem laminátových podlah je i fakt, že bývají cenově dostupnější. Používají se zpravidla do místností s větší zátěží (kuchyně, předsíně, byty s domácími mazlíčky). Mají vyšší mechanickou odolnost, nejsou tak citlivé na vodu (jako dřevo) a jejich barvy se nemění. Bývají však tvrdší a pocitově chladnější než klasické dřevo.

Jak pečovat laminátovou podlahu

 1. I když laminátové podlahy nejsou tolik citlivé na poškrábání, před každým vytíráním je vhodné vyluxovat. Použijte však speciální nástavce určené na tento typ podlah.
 2. Pozor na použití laminátových podlah v kuchyni. Nejsou sice tolik náchylné na mechanické poškození, ale díky pevnosti (dřevěná podlaha je pružnější) jsou citlivé na výrazné a časté změny teplot a vlhkost. Ty dokážou s podlahou pořádně zamávat. Může dojít i k odchlipování hran a vystoupení spár.
 3. Při čištění nepoužívejte leštidla ani bělidla. Podlaha je nenasaje (jako dřevěná), ale zůstanou na povrchu a skvěle přitahují prach a nečistoty. Při údržbě často stačí sáhnout po vlažné vodě s panákem octu. Opět se vyvarujte velkého množství vody, spíše podlahu citlivě stírejte.
 4. Dejte si pozor na vyváženou zátěž podlahy a také na průvan.
 5. Laminátové podlahy stírejte podélně po lamelách.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz