Jak pečovat o dřevěnou podlahu nebo lamino? Vyhněte se nejčastějším chybám

Dřevěné i laminátové podlahy mohou vypadat podobně, ale vlastnosti mají jiné

Zatímco barvu stěn můžeme změnit poměrně jednoduše, s podlahou už to tak snadné není. Jedná se o investici, která se dělá na mnoho let. Ať už zvolíte dřevěnou nebo laminátovou, správnou údržbou můžete její životnost výrazně prodloužit. Víte jak na to?

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Plovoucí nebo lepená podlaha?

Dříve než se zamyslíme nad samotnou údržbou, je třeba zohlednit způsob pokládky. I ten významně ovlivňuje její životnost. Každá z metod má své výhody i nevýhody.

Plovoucí podlahy – často jsou synonymem pro laminátové podlahy, avšak nejde tolik o materiál, jako o způsob „usazení“ k podkladu. Plovoucí podlahy k němu nejsou pevně připevněné, ale jsou posazeny na speciálním podkladovém materiálu. V tomto případě je třeba se maximálně vyvarovat vody a výrazným teplotním šokům. Na klasické vytírání mopem zapomeňte, podlahy setřete pouze vlhkým hadříkem, voda by mohla zatéct do spojů a podlahu „zvednout“. 

Lepené podlahy – jsou napevno přilepeny k podkladu. Díky tomu jsou odolnější, nedochází zde k posunům ani rozšíření spár. Navíc jsou pocitově pevnější (neplují). Vůči vodě jsou odolnější.

Dřevěná podlaha

Práce se dřevem v interiéru navozuje nejen pocit luxusu, ale také tepla a útulnosti. Výhodou dřevěných podlah je originalita kresby, díky čemuž se pohled na ni neomrzí. Často se tedy tyto podlahy stávají významným designovým prvkem. Kromě toho dokážou do určité míry regulovat teplotu v místnosti a udržovat i konstantní vlhkost. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jsou citlivé na světlo. Během let se tedy podlaha ještě mění – vybarvuje. Dalším úskalím může být její „měkkost“ (v závislosti na použitém dřevě), díky níž může dojít k rychlejšímu mechanickému poškození. A pokud máte podlahové topení, musíte myslet také na to, že dřevo izoluje a nepropustí tolik tepla jako lamino

Aby vám podlaha dlouho vydržela, je třeba o ni pečovat. Poradíme, jak na to

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

 1. Zbavujte podlahu drobků a pevných nečistot – pokud byste to neudělali, může dojít k jejímu poškrábání. Jestliže máte tento typ podlahy i v předsíni, investujte do kvalitní rohožky, abyste si nepřinesli domů kamínky, sůl a vlhkost. Právě ty způsobují rychlé opotřebení. Ideální bude např. jemný a účinný smeták Spontex Catch and Clean, který získáte za akční cenu 349 Kč v UNI HOBBY do 28. 11., případně domácí smeták Vileda, dostupný v prodejnách M.A.T. za akční cenu 99 Kč do 24. listopadu.
 2. Pozor na chemické přípravky. Některé mohou poškodit povrchovou vrstvu (lak nebo olej). V drogeriích kupujte vždy přípravky určené na konkrétní druh podlahy.
 3. Nikdy nevytírejte mokrým hadrem! Použijte speciální čisticí nástroje, kdy setřete špínu a zároveň nezanecháváte mokré skvrny.
 4. Pod domácí květiny dejte podmisky a nebo je uložte do vkusných květináčů.
 5. Pokud na podlahu něco vylijete, okamžitě to setřete.
 6. Dřevěná podlaha (zejména položená plovoucím způsobem) dýchá. V zimních měsících může tedy docházet k rozšíření spár, v létě naopak k jejich zúžení. Počítejte s tím a přizpůsobte i styl úklidu.
 7. Vybavte nábytek (stoly či židle) na nožkách ochrannými krytkami nebo filcovými podložkami. Pokud máte například židli na kolečkách, zvolte taková, která jsou pro tento typ podlahy vhodná, a nebo pod ni dejte ochrannou podložku.
 8. Pozor na výrazné změny teplot a klimatu. Ideální teplota v zimě je okolo 23 ˚C, při vlhkosti cca 55 %.
 9. Dřevěné podlahy nejsou příliš vhodné, pokud máte doma zvířata. Jejich drápky bývají zničující, i když je podlaha opatřená několika ochrannými nátěry laku.
 10. U dřevěných podlah je vhodné zvážit i ošetření speciálními leštidly (maximálně 1–2x ročně).
Jak správně pečovat o laminátovou podlahu? Poradíme

Laminátová podlaha

Laminát si svou oblibu získal poměrně rychle. Velkou výhodou je široký výběr povrchových dekorů (od imitace dřeva a parket, po moderní beton), díky kterým máte šanci přesně naplnit své představy o atmosféře v místnosti. V současné době  můžete nalézt skvělou akční nabídku v Baumaxu, kde se ceny za m² pohybují již od 125 Kč (do 30. 11.), případně v UNI HOBBY do 28. 11. pak od 159 Kč. Velkým plusem laminátových podlah je i fakt, že bývají cenově dostupnější. Používají se zpravidla do místností s větší zátěží (kuchyně, předsíně, byty s domácími mazlíčky). Mají vyšší mechanickou odolnost, nejsou tak citlivé na vodu (jako dřevo) a jejich barvy se nemění. Bývají však tvrdší a pocitově chladnější než klasické dřevo.

Jak pečovat laminátovou podlahu

 1. I když laminátové podlahy nejsou tolik citlivé na poškrábání, před každým vytíráním je vhodné vyluxovat. Použijte však speciální nástavce určené na tento typ podlah.
 2. Pozor na použití laminátových podlah v kuchyni. Nejsou sice tolik náchylné na mechanické poškození, ale díky pevnosti (dřevěná podlaha je pružnější) jsou citlivé na výrazné a časté změny teplot a vlhkost. Ty dokážou s podlahou pořádně zamávat. Může dojít i k odchlipování hran a vystoupení spár.
 3. Při čištění nepoužívejte leštidla ani bělidla. Podlaha je nenasaje (jako dřevěná), ale zůstanou na povrchu a skvěle přitahují prach a nečistoty. Při údržbě často stačí sáhnout po vlažné vodě s panákem octu. Opět se vyvarujte velkého množství vody, spíše podlahu citlivě stírejte.
 4. Dejte si pozor na vyváženou zátěž podlahy a také na průvan.
 5. Laminátové podlahy stírejte podélně po lamelách.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz