Jak vybrat pračku? Pozor na pračky se sušičkou

Jak vybrat pračku

Vsaďte na nové technologie a úsporné pračky, které potřebují na jeden prací cyklus mnohem méně elektřiny a vody. S nákupem nové pračky nečekejte, až doslouží ta stará. Úspory za vodu a energii mohou být s novou pračkou opravdu znatelné. Na co se při nákupu pračky zaměřit a jaké jsou pro a proti u praček s bočním plněním? 

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Výběr nové pračky se odvíjí od více parametrů. Zaměřte se zejména na to, jak často a jaké množství prádla perete, na maximální pořizovací cenu, výšku nákladů na provoz, zda chcete pračku plněnou předem, nebo pračku s vrchním plněním. Důležitá je i kapacita pračky. Pro 2 lidi stačí pračka na 5 kg prádla, pro rodinu zvolte kapacitu alespoň 7 kg.

Energetická třída a úspora vody i energie

Energetickou náročnost výrobci uvádí povinně na energetickém štítku. Naštěstí už u praček nebývá spotřeba energie a vody tak bolestivým problémem jako dříve. I levné modely bez problémů splňují energetickou třídu A. Čím je vyšší energetická účinnost, tím je pračka sice dražší, na ekonomickém provozu se vám to však brzy vrátí. Na energetickém štítku najdete informace o roční spotřebě elektřiny, vody, účinnosti odstředění i hlučnosti pračky.

Otáčky, odstřeďování, účinnost praní a hlučnost pračky

Cena praček se odvíjí i od počtu otáček a pračky s nižším počtem otáček jsou levnější. Ždímání při 1 000 otáčkách stačí pro běžné prádlo. Dostatečně odstraní vlhkost a prádlo se nezmačká. 1 200 a více otáček zajistí intenzivní ždímání, prádlo lze dát i do sušičky, kde se pak suší kratší dobu. 

Tip: Nikdy byste neměli plnit prádlo v bubnu až po horní okraj. Ideálně je nechat zhruba 15 centimetrů prostoru. Důvod je jednoduchý. Prádlo v takovém bubnu má prostor pro pohyb. Lépe se vymáchá, prací prášek se kvalitněji rozpustí a v konečném důsledku nebude prádlo tolik zmačkané, až jej budete z bubnu vyndávat ven.

Pozor! Sušička vyžaduje odstřeďování aspoň 1 200 ot./min.

Vyberte si tu pravou pračku

Programy a funkce pračky

Systém aqua stop zabraňuje vytečení pračky při netěsnosti přívodní hadice. Programy optisense, fuzzy iogic a 6. smysl zajistí, že si pračka sama zvolí spotřebu energie, vody a doby praní dle váhy prádla. Výhodný je i energeticky úsporný program na snížení spotřeby vody a elektřiny. Funkci odložený start využijete při dvoutarifní sazbě elektřiny, nebo vám pračka dopere, před příchodem domů. Žádané programy jsou osvěžení prádla, odstranění pomačkání, eliminace pachů a alergenů, oceníte i praní dětského prádla a sportovního oblečení či programy pro odstranění skvrn bez přidání speciálních čisticích prostředků. Podpora wi-fi slouží k monitoringu pracího cyklu a k diagnostice pračky při potížích, kdy stačí přiložit chytrý telefon k pračce.

Přední nebo horní plnění?

Pračky s předním plněním mají kapacitu až na 13 kg prádla, disponují nejmodernějšími funkcemi a programy, jsou energeticky šetrné, lze využít odkládací prostor na horní straně. Dají se vestavět do kuchyňské linky a mohou být bílé, černé i stříbrné (na barevné kreace u praček se specializuje hlavně firma LG). Pokud máte malý prostor, může být ztížen přístup při vkládání prádla - při nedostatku místa zvolte variantu slim.

Výhody předem plněné pračky: 

 • snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět a větší kapacita bubnu
 • obrovský výběr modelů (lze koupit pračku s mechanickým ovládáním, úspornou pračku s odloženým startem a kvalitní elektronikou či dokonce pračku s vlastním generátorem páry, schopností automatického dávkování pracího prostředku, grafickým barevným displejem v českém jazyce či se speciálními pohyby bubnu dle druhu praného prádla)
 • je stabilnější a tedy i tišší a můžete na ni postavit sušičku 
 • možnost zakoupit modely podstavné nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku 

Pračky s horním plněním se hodí do menších prostorů, mají kapacitu do 10 kg prádla, pohodlně se obsluhují, ale nelze je zasadit do kuchyňské linky. Horní plochu nevyužijete na odkládání a výběr je menší.

Výhody vrchem plněné pračky:

 • díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen
 • kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat
 • lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

Jak koupit pračku online

Vybírejte podle kapacity, typu pračky, rozměrů, spotřeby vody i energie - energetické třídy, hlučnosti, druhů programů. Pročtěte si recenze a zjistěte si všechny výhody a nevýhody. Zaměřte se také na zajištění dopravy pračky a odvoz staré pračky, který je zdarma. 

Kdy je pračka tichá?

 • 50 dB: tichá pracovna - hlučnost špičkové pračky při praní
 • 60 dB: běžný hovor - zvuk levné pračky při praní
 • 70 dB: puštěný televizor - hlasitost špičkové pračky při odstřeďování prádla
 • 80 dB: puštěný vysavač v blízkosti - hluk levné pračky při odstřeďování prádla

Pračka a sušička zvlášť nebo dohromady?

Vložit prádlo do pračky špinavé a vyndat ho suché - skvělé! Pokud vyperete pouze poloviční várku prádla, tak se tento nápad i povede. Ovšem pokud budete chtít vyprat větší množství oblečení máte už problém. Kombinace obou spotřebičů v jednom je sice úsporná na prostor, ale co se týče účinnosti, rozhodně doporučujeme pořídit si raději přístroje dva a postavit je na sebe.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz