Zvěřinová sezóna je tady! Pozor na to, jaké maso kupujete

Jelení steak s ovocným džemem a vínem Canva

Podzim v kuchyni neznamená jen dýni a kaštanovou nádivku. Tradičně je toto období spojené s loveckou sezónou, a tedy i s lahodnou zvěřinou. Její maso je v české kuchyni opravdovou delikatesou, která se v posledních letech vrací do módy. Jak si užít divočinu na talíři a nenaletět při jejím nákupu?

Přečtěte si také

Jak vybrat ruční napařovač oděvů? Zaměřte se na výkon, hmotnost i cenu
Jak vybrat ruční napařovač oděvů? Zaměřte se na výkon, hmotnost i cenu

Zvěřina se vrací na talíře

Máte pocit, že jídla z divoké zvěře jsou moderním výmyslem dnešních restauratérů? Naopak! Zvěřina patřila do českých kuchyní odjakživa. Pokrmy z ní se na stolech české šlechty objevovaly už ve středověku. Paradoxně tak její konzumace v historii byla vyšší, než je tomu dnes.

Přitom zvěřinové maso má jemnou svalovinu, menší obsah tuků a je velmi zdravé a dobře stravitelné. Vyniká svojí specifickou chutí a vůní, pro kterou je ale často českým zákazníkem odmítáno. Její maso je v pomyslném žebříčku oblíbenosti až na 5. místě.

Řezník porcuje maso u pultu Canva

Kde sehnat maso?

Rozhodli jste se připravit zvěřinu k nedělnímu obědu? Čerstvou ji seženete na podzim a v zimě, kdy je doba odstřelu. I přesto však supermarkety nabízí hlavně maso zmražené. Sháníte-li čerstvé, vydejte se spíš do specializovaných prodejen a řeznictví. V některých městech se se zvěřinou setkáte i na farmářských trzích.

Jestli vám zvěřina zrovna nevoní, zkuste ochutnat její lehčí varianty. Začněte třeba křepelkou, zajícem nebo bažantem. Pokud si chcete dopřát opravdovou delikatesu, vychutnejte si pokrmy ze srnčího hřbetu nebo svíčkové.

Vyzkoušejte ještě dnes

Cesta z lesa

Než se takový daňčí guláš objeví na vašem talíři, čeká jej hned několik prověrek. První je veterinární kontrola po ulovení zvířete, další následuje při bourání masa a zpracování. Prodává-li se maso v obchodních řetězcích, kontroluje jej i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která dohlíží na balené potraviny. Takové maso je tak bezpečné a zdravotně nezávadné.

Vysoký stupeň kontroly se vztahuje na maso nabízené restauracemi, které jej odebírají z lesních závodů nebo z velkoobchodů. Původ takového masa je vždy doložen a zákazníkům tak nehrozí žádná zdravotní rizika.

Myslivec dřepí v lese, drží zbraň a míří na cíl Canva

Cenu je potřeba aktivně sledovat

Maso koupené přímo od myslivců vyjde mnohem levněji než nákup v obchodě. Nakupujte však pouze u těch, kteří mají speciální oprávnění takové úlovky prodávat! Kilo masa z divočáka od nich stojí kolem 50 Kč, kilo srnčího přibližně 110 Kč. Pro srovnání, za kilo kýty z divočáka dáte v Makru přes 280 korun.

Koření je základ

Typické koření na zvěřinu je jalovec, nové koření, bobkový list, koriandr, rozmarýn, tymián a zázvor. Do nákupního vozíku, pokud se chystáte připravovat zvěřinu, přihoďte i čerstvou kořenovou zeleninu. Při přípravě budeme také potřebovat dobrou uzenou slaninu, kterou se maso prošpikuje.

Jaké nám tedy hrozí nebezpečí?

Nabízí vám známý na chalupě zvěřinu, která stojí o poznání méně než v obchodě, ale její původ je přinejmenším podezřelý? Ruce pryč! Může se jednat o pytlačené maso. Pytláci zvířata loví nelegálně, protože se jedná o výnosný byznys. Dopouštějí se tím ale trestného činu a za ten jim hrozí i vězení.

Upytlačená zvěř navíc nepodléhá žádné veterinární kontrole a její konzumace může být nebezpečná. V mase se mohou vyskytovat larvy svalovce stočeného, který způsobuje tzv. trichinelózu. Ta se ze začátku může jevit jen jako pokažený žaludek. Neléčená však dokáže znehybnit svalstvo a způsobit i poruchy mozku. U nelegálně loveného masa hrozí též kontaminace olovem ze střel nebo i radioaktivita.

Srna přechází silnici Canva

Sražená srnka není k jídlu

Srazili jste při podvečerní vyjížďce autem srnku nebo zajíce a napadlo vás vzít ho domů k jídlu? I na tuhle verzi zapomeňte. Až více než polovina zajíců trpí tularémií, která je přenosná na člověka a projevuje se jako chřipka. Takové onemocnění jako laik pouhým okem nepoznáte a zbytečně si zaděláte na zdravotní potíže.

Skončí-li pod koly vašeho auta jakékoliv divoké zvíře, jste povinni to hlásit příslušnému mysliveckému sdružení nebo zavolat na policii. A to i v případě, že zraněná zvěř z místa nehody uteče! Pokud si zvíře naložíte do kufru, v ten moment se z vás stávají pytláci. Stejně tak byste se ale neměli snažit zvíře odklidit ze silnice, poraněná zvěř by vám mohla způsobit zranění nebo na vás přenést parazity či jinou nemoc.