Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce

Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo, které vydrží svítit až 2 měsíce PxHere

Zdobení hrobů a zapalování svíček patří k Dušičkám. A parkoviště před hřbitovy se snad zaplní i letos, konkrétně v pondělí 2. listopadu – lidé totiž půjdou zapálit plamínek za své zesnulé bližní. Jaké svíčky vybrat na hrob, aby přežily nepříznivý vítr, nepraskly při mrazech a nelákaly zloděje? A co dělat, když se kvůli koronaviru nechcete vydat na hřbitov?

Přečtěte si také

Na co si dát při nákupu vánočního stromku pozor
Na co si dát při nákupu vánočního stromku pozor

Památka zesnulých

Dušičky jsou lidový název pro svátek, který znali již staří Keltové. Ti věřili, že v tomto podzimním čase se duše mrtvých vracejí na zem a živí lidé mohou navštívit podsvětí. Lidé zapalovali svíčky, protože věřili, že má oheň očišťující moc a chrání před zlými duchy.

Do povědomí se u nás tento svátek dostal až po první světové válce. V té totiž zahynulo tolik lidí, že se na Dušičky na hřbitovech scházely celé davy pozůstalých. Lidé společně vzpomínali a zdobili hroby svých bližních. A tradici zapalování svíček dále udrželi až dodnes.

Na výběr v obchodech máte klasické hřbitovní svíčky v kelímcích s krytem, ale také okrasné typy se zdobeným sklem a praktickými olejovými náplněmi. A zapomenout nesmíme ani na moderní svíčky solární, které získávají na oblibě, zejména u mladých lidí.

LED svíčky jsou trendem dnešních hřbitovů OlegDoroshin / Shutterstock

Klasika už nestačí

Iluminační svíčky jsou velmi decentní klasikou, hodí se na jakýkoliv hřbitov a ideální je jejich umístění do lucerny. Prodávají se v balení po více kusech a jedná se o nejlevnější svíčky, které však nevydrží dlouho svítit – a nutností je i již zmíněná lucerna. 

Hřbitovní svíčky s víčkem jsou další klasikou. Jejich velkou výhodou je, že je můžete na hrob postavit i bez nutnosti pořízení lucerny. Bohužel nejsou dost stabilní, a tak je mohou poryvy větru převrátit. Konstrukce plastového víčka zabraňuje sfouknutí plamene při větru a prodlužuje délku hoření. A nemusíte mít obavu ani ze shoření plastového vršku, na jejich výrobu je totiž použitý samozhášivý materiál.

Výrobci garantují u těchto typů svíček plamen až po celé 3 dny. Na výběr jsou i varianty s obrázkem, které doplní vaše chvíle plné vzpomínek a vnitřních rozhovorů s blízkými, kteří již nejsou mezi námi. Pořídit se dají od 13 korun. 

Klasika, která nezklame

V posledních letech se na hřbitovech čím dál více objevují LED hřbitovní svíčky. Jejich výhodou je především dlouhá doba svícení.

  • Například firma Retlux nabízí hřbitovní LED svíčku s garantovanou životností více než 720 hodin za 79 korun.
  • A EMOS má ve svém sortimentu hřbitovní svíčku LED s fotosenzorem, který spíná po setmění a slouží jako náhrada klasické hřbitovní svíčky. Díky senzoru pak vydrží svítit až 2 měsíce (99 Kč).

Jedná se o bezpečný zdroj osvětlení na hřbitovy i pro domácí pietní místa. LED svíčka je totiž odolná proti povětrnostním vlivům, a nevzniká tak nebezpečí požáru. A můžete ji kdykoli vypnout a zapnout.

Moderní vzpomínka, která dlouho vydrží

Tip: Zapojte fantazii a vyrobte svým blízkým, kteří odpočívají na hřbitově, vlastní svícen. Stačí, když najdete velkou skleněnou nádobu a do ní vložíte světelný řetěz na baterky (v prodejnách s dekoracemi, jako je JYSK či IKEA, jej seženete kolem 100 Kč). Na sklenici pak můžete napsat vzkazy pro své blízké.

Vyrobte vlastní lucernu se vzkazy pro své zesnulé blízké Natalia Lebedinskaia / Creative Market

Památka v moderním hávu

Ne každý, kdo chce zavzpomínat na své zesnulé příbuzné a přátele, může jet na druhou stranu republiky zapálit svíčku. V dnešní době je však možné zapálit zesnulému i svíčku virtuální, a to na webu Vzpominej.cz.

Na tomto serveru můžete v pohodlí domova vybrat vzhled inzerátu, vymyslet text, přiřadit fotku zesnulého a zadat datum zveřejnění. Vzpomínka se pak objeví na webových stránkách a od tohoto momentu se k ní mohou psát vzkazy a „zapalovat" svíčky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz