Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce

Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo, které vydrží svítit až 2 měsíce PxHere

Zdobení hrobů a zapalování svíček patří k Dušičkám. A parkoviště před hřbitovy se snad zaplní i letos, konkrétně v pondělí 2. listopadu – lidé totiž půjdou zapálit plamínek za své zesnulé bližní. Jaké svíčky vybrat na hrob, aby přežily nepříznivý vítr, nepraskly při mrazech a nelákaly zloděje? A co dělat, když se kvůli koronaviru nechcete vydat na hřbitov?

Přečtěte si také

Datlová pasta jako náhrada cukru. Tipy na zdravé a bezlepkové mlsání
Datlová pasta jako náhrada cukru. Tipy na zdravé a bezlepkové mlsání

Památka zesnulých

Dušičky jsou lidový název pro svátek, který znali již staří Keltové. Ti věřili, že v tomto podzimním čase se duše mrtvých vracejí na zem a živí lidé mohou navštívit podsvětí. Lidé zapalovali svíčky, protože věřili, že má oheň očišťující moc a chrání před zlými duchy.

Do povědomí se u nás tento svátek dostal až po první světové válce. V té totiž zahynulo tolik lidí, že se na Dušičky na hřbitovech scházely celé davy pozůstalých. Lidé společně vzpomínali a zdobili hroby svých bližních. A tradici zapalování svíček dále udrželi až dodnes.

Na výběr v obchodech máte klasické hřbitovní svíčky v kelímcích s krytem, ale také okrasné typy se zdobeným sklem a praktickými olejovými náplněmi. A zapomenout nesmíme ani na moderní svíčky solární, které získávají na oblibě, zejména u mladých lidí.

LED svíčky jsou trendem dnešních hřbitovů OlegDoroshin / Shutterstock

Klasika už nestačí

Iluminační svíčky jsou velmi decentní klasikou, hodí se na jakýkoliv hřbitov a ideální je jejich umístění do lucerny. Prodávají se v balení po více kusech a jedná se o nejlevnější svíčky, které však nevydrží dlouho svítit – a nutností je i již zmíněná lucerna. 

Hřbitovní svíčky s víčkem jsou další klasikou. Jejich velkou výhodou je, že je můžete na hrob postavit i bez nutnosti pořízení lucerny. Bohužel nejsou dost stabilní, a tak je mohou poryvy větru převrátit. Konstrukce plastového víčka zabraňuje sfouknutí plamene při větru a prodlužuje délku hoření. A nemusíte mít obavu ani ze shoření plastového vršku, na jejich výrobu je totiž použitý samozhášivý materiál.

Výrobci garantují u těchto typů svíček plamen až po celé 3 dny. Na výběr jsou i varianty s obrázkem, které doplní vaše chvíle plné vzpomínek a vnitřních rozhovorů s blízkými, kteří již nejsou mezi námi. Pořídit se dají od 13 korun. 

Klasika, která nezklame

V posledních letech se na hřbitovech čím dál více objevují LED hřbitovní svíčky. Jejich výhodou je především dlouhá doba svícení.

  • Například firma Retlux nabízí hřbitovní LED svíčku s garantovanou životností více než 720 hodin za 79 korun.
  • A EMOS má ve svém sortimentu hřbitovní svíčku LED s fotosenzorem, který spíná po setmění a slouží jako náhrada klasické hřbitovní svíčky. Díky senzoru pak vydrží svítit až 2 měsíce (99 Kč).

Jedná se o bezpečný zdroj osvětlení na hřbitovy i pro domácí pietní místa. LED svíčka je totiž odolná proti povětrnostním vlivům, a nevzniká tak nebezpečí požáru. A můžete ji kdykoli vypnout a zapnout.

Moderní vzpomínka, která dlouho vydrží

Tip: Zapojte fantazii a vyrobte svým blízkým, kteří odpočívají na hřbitově, vlastní svícen. Stačí, když najdete velkou skleněnou nádobu a do ní vložíte světelný řetěz na baterky (v prodejnách s dekoracemi, jako je JYSK či IKEA, jej seženete kolem 100 Kč). Na sklenici pak můžete napsat vzkazy pro své blízké.

Vyrobte vlastní lucernu se vzkazy pro své zesnulé blízké Natalia Lebedinskaia / Creative Market

Památka v moderním hávu

Ne každý, kdo chce zavzpomínat na své zesnulé příbuzné a přátele, může jet na druhou stranu republiky zapálit svíčku. V dnešní době je však možné zapálit zesnulému i svíčku virtuální, a to na webu Vzpominej.cz.

Na tomto serveru můžete v pohodlí domova vybrat vzhled inzerátu, vymyslet text, přiřadit fotku zesnulého a zadat datum zveřejnění. Vzpomínka se pak objeví na webových stránkách a od tohoto momentu se k ní mohou psát vzkazy a „zapalovat" svíčky.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz