Kde se vzala tradice svatomartinské husy? K tomuto svátku patří také rohlíčky a koledování

Pečená husa je klasika

Svatomartinské slavnosti ohlašují pomalý příchod zimy a zároveň jsou příležitostí k hodování, které u nás má většinou podobu vína a pečené husy. Víte, jaké další tradice patří k oslavám svatého Martina a odkud vlastně pochází zvyk pojídat na tento svátek husu?

Přečtěte si také

Orientální kombucha: zakalená vitamínová bomba je u Čechů ve velké oblibě
Orientální kombucha: zakalená vitamínová bomba je u Čechů ve velké oblibě

Poděkování, nebo trest?

Martin z Tours – města, ležícího na území dnešní Francie, byl římský voják, který se později stal křesťanským misionářem a následně i biskupem. Patří ke skupině svatých, kteří byli svatořečení na základě svého prospěšného života namísto mučednické smrti. Osobnost svatého Martina je velmi významná po celém křesťanském světě, což dokládá nejenom existence svatomartinských slavností, ale také velké množství kostelů pojmenovaných po tomto světci.

V oblasti střední a východní Evropy bylo datum 11. listopadu spojeno s prodlužováním smluv s čeládkou, které skončila roční služba. Zároveň se v tomto období splácely úroky vrchnosti, často nejenom v podobě peněz, ale i předáním vykrmené husy. Proč ale právě husy jsou tolik spojovány se svatým Martinem? Podle legend máme dvě možnosti. Buď jejich pečením a pojídáním vyjadřujeme (poněkud zvláštně) husám vděk za to, že na Martina upozornily, když se skrýval v husinci poté, co měl být povýšen na biskupa. Taková pocta skromného Martina z Tours skoro až vyděsila, a byly to právě husy, které prozradily jeho polohu, aby se z něj poté mohl po právu stát vysoký křesťanský hodnostář. Na druhou stranu však husy možná trestáme, protože svatého Martina rušily při kázání. Tak jako tak by bylo zajímavé zjistit, co si samotné husy myslí o tom, že zrovna svatý Martin je jejich patronem.

Co je výjimečného na svatomartinském víně?

Svatomartinské patří k prvním vínům daného ročníku. Na základě pozitivní ochutnávky vína na svatého Martina pak lze předpokládat, že se dobře vyvede všechno víno zpracované v daný rok. Správně bychom si měli svatomartinským vínem ťuknout 11. listopadu přesně v 11 hodin a zahájit tak hodování. Letos však bude tato tradice porušena, a svatomartinská vína koupíte již 8. listopadu. Víno samotné má velmi ovocitý charakter, který je daný tím, že se pije pouze po několika týdnech zrání. Svatomartinské se chlubí spíše nižším obsahem alkoholu (okolo 12 procent). Vína jsou typická svou lehkou chutí a barvou. Popíjení svatomartinského je obnovenou starší tradicí a velmi důležitým momentem každé sezóny pro vinaře.

Víno má na sv. Martina specifickou chuť

Jak jinak lze oslavit svátek svatého Martina?

Kromě husy a vína se ke svatému Martinovi vážou i další tradice. Pokud se nějakým zázrakem zvládnete nepřejíst husou, rozhodně vyzkoušejte martinské rohlíčky či koláče. Rohlíčky většinou mají tvar podkovy a jsou plněné povidly, ořechy či mákem. Ideální jako sladká tečka za slavnostním dnem. Především v Holandsku, Německu a Belgii se ještě někde udržuje tradice svatomartinských ohňů, které by měly rozzářit noc na svatého Martina. Bývají provázeny dalším veselím a zpěvem dlouho do noci.

Zvykem, od kterého se již spíše upustilo, je svatomartinské koledování. Děti, které by se na svatého Martina vydaly zpívat a požadovat po lidech jídlo nebo peníze, už však zřejmě nikdo s otevřenou náručí (a peněženkou) vítat nebude. V dnešní době je svatý Martin především svátkem, který slouží jako ideální záminka k potkání se s přáteli, ať už jste věřící, nebo ne.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz