Když se člověk dusí, může Heimlichův chvat zachránit život. Podívejte se na správný postup

Jak na to, když někomu zaskočí?

Udušení cizím předmětem v krku je až děsivě často příčinou smrti. Stačí chvilka nepozornosti, a především u dětí velmi reálně hrozí, že spolknou kousek hračky či jiného předmětu. V takových chvílích není čas na paniku a pomůže Heimlichův chvat. Ne každý ale ví, jak ho správně použít.

Přečtěte si také

Krize prázdných regálů se tentokrát nekoná. Lidé nakupují jiné věci
Krize prázdných regálů se tentokrát nekoná. Lidé nakupují jiné věci

Historie chvatu

Heimlichův chvat je metoda, která pomáhá uvolnit dýchací cesty dušeného tím, že se z nich vyloučí cizí předmět. Chvat vznikl v 70. letech 20. století a je vynálezem amerického doktora Henry Judah Heimlicha, který se narodil v roce 1920. V době před vynálezem Heimlichova chvatu se snažili lidé uvolnit dýchací cesty člověku, který se dusil, pomocí silného plácání po zádech. Bohužel tato metoda nebyla příliš účinná a doktor Heimlich se snažil přijít s novým a lepším způsobem. Není se čemu divit, protože v 70. letech bylo udušení cizím předmětem šestou nejčastější příčinou smrti v USA.

První pokusy prováděl doktor Heimlich na psech (metoda funguje i pro chlupaté miláčky, kteří mají tendenci spolknout kde co). Při nich zjistil, že tlak na bránici vytváří silný proud vzduchu, který dokáže cizí těleso vyrazit z dýchacích cest ven. Právě vzniklý podtlak, nikoliv jenom síla chvatu, je tím, co úspěšně zabrání udušení.

Nejen pro profíky

Heimlich nechtěl, aby jeho chvat znali pouze zdravotničtí profesionálové, protože rychlá záchrana je u dušení stěžejní, jinak hrozí poškození mozku následkem nedostatku kyslíku. Čím více lidí tedy tuto metodu zná, tím větší je pravděpodobnost, že v případě, že se začnete dusit třeba kouskem masa, vám bude někdo z okolí schopen pomoci. Sám doktor Heimlich použitím svého chvatu zachránil život ženě, se kterou obědval v pečovatelském domě, když mu bylo 96 let.

Každý dospělák by měl vědět, jak na to

Kdy a jak bychom měli chvat aplikovat?

Na Heimlichově chvatu není nic extra složitého, je ale dobré si jej dobře vyzkoušet, buď na figuríně, nebo ochotném člověku. U dospělých a dospívajících, kteří se dusí, si stoupněte za ně, s jednou rukou zaťatou v pěst. Tu položte dusícímu se člověku na břicho, mezi pupík a žebra a druhou rukou pevně položte na zaťatou pěst. Následně prudce zatlačte směrem nahoru. Opakujte pětkrát po sobě a poté rychle zkontrolujte dutinu ústní, ze které byste měli být schopni vyjmout jakékoliv cizí předměty. Opakujte, dokud se dýchací cesty neuvolní.

Heimlichův chvat můžete použít i na sobě. Pro zlepšení efektu se můžete ohnout přes židli, položit si pěst na hrudník a druhou ruku přes pěst. Tlačte silou na hrudník, zatímco židle tlačí v oblasti pasu a jejich společný tlak by vám měl pomoci vyloučit cizí těleso z dýchacích cest.

Při provádění chvatu na obézních lidech nebo těhotných ženách si dávejte pozor, protože musíte ruce umístit o něco výše, tam kde cítíte, že se hrudní kost spojuje s žebry.

Pozor u nejmenších

U dětí starších než jeden rok je metoda prakticky stejná, ale vyžaduje, abyste vyvinuli menší sílu a musíte u chvatu klečet. Ruce umístíte těsně nad pupík dítěte. U malých dětí, kterým je méně než jeden rok, je však situace odlišná.

Dusící se miminko si položte na předloktí hlavou a obličejem dolů, pětkrát jej udeřte mezi lopatky a zkontrolujte, jestli těleso vypadlo. Pokud tento postup nepomohl, umístěte díte obličejem nahoru na hladký povrch. Položte dva prsty do středu jeho hrudní kosti, hned pod bradavkami, a několikrát rychle zatlačte. Malým dětem může zaskočit skoro cokoliv od suchého jídla, hraček až po mateřské mléko. Buďte tedy na pozoru a vyzbrojte se Heimlichovým chvatem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz