Vyznáte v zubních kartáčcích? Jak vybrat ten správný

Vyznáte v zubních kartáčcích? Jak vybrat ten správný

Zubních kartáčků na trhu nalezneme celou řadu. Liší se tvarem, velikostí, cenou, barvou, materiálem nebo tvrdostí štětin. K tomu ještě přidejme rady odborníků, a z výběru zdánlivé banality může vzniknout velký problém. Podívejme se tedy, které kartáčky se vyplatí kupovat, a které rozhodně ne.

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Na co se při výběru zaměřit?

Než se pustíte do nakupování nového kartáčku, zjistěte si několik informací. Obvykle by vám s nimi měl poradit váš dentální hygienista nebo zubař. Jaký je stav vašich dásní? Jsou měkké nebo pevné? Rudé a nateklé, nebo světle růžové a zdravé? Tím získáte informaci o tom, jakou tvrdost zubního kartáčku potřebujete.

Není tvrdost, jako tvrdost

Vyvarujte se nákupu levného kartáčku za pár korun. Ačkoliv tyto kusy také mají různé stupně tvrdosti, je v nich obrovský rozdíl! I ten nejjemnější kartáček (podle názvu na obalu) vám během chvilky dokáže rozedřít dásně. Raději vsaďte na prověřené značky, o kterých je známo, že splňují požadavky kvality.

Vyhněte se levným kartáčkům s velkou hlavou.

Spokar nebo Curaprox?

Dovolíme si porovnat dva na první pohled totožné produkty různých značek. Velmi osvědčeným kartáčkem byl, a stále zůstává, Curaprox. Tato švýcarská firma vyrábí potřeby pro ústní hygienu už spoustu let, a to v té nejvyšší možné kvalitě. Samozřejmostí je však i vyšší cena. Pokud nenarazíte na slevu, jeden kartáček Curaprox zakoupíte okolo 120 Kč.

Kartáčky Curaprox

Produkty této značky jsou navržené tak, aby se pohodlně vešly do úst a vyčistily správně i zadní zuby. Kartáčky jsou husté a mají velké množství krátkých štětin. Čím více jich kartáček má, tím je měkčí. 

Kartáčky Spokar

Konkurenční kartáčky Spokar se na trhu objevily nedávno, ačkoliv má firma dlouholetou historii. Jsou si v designu velmi podobné, mají stejnou kvalitu štětin a vykazují stejně účinné čištění chrupu. Rozdíl je v ceně. Kartáček Spokar pořídíte za necelých 70 Kč. Rukojeť je jen o pár milimetrů silnější a lehce jinak tvarovaná. Pro jakou značku se tedy rozhodnete, závisí jen na vás.

Tip: Pokud jste členy klubu drogerie Rossmann, můžete koupit kartáček Spokar X za akční cenu 49,90 Kč, a to až do 5. 11.

Bambusové zubní kartáčky jsou také účinné.

Jak si stojí bambusové kartáčky?

Bambusové kartáčky jsou trendem poslední doby. A z dobrého důvodu! Kartáček by se měl totiž měnit každé 2–3 měsíce. Víte, kolik plastu, který nelze recyklovat, se takto ocitne na skládkách? Bambusový kartáček se snáze rozloží, pro milovníky ekologie je tedy nepostradatelným parťákem. Podíváme se na kartáčky dvou značek – Curanatura a Tierra Verde. Který z nich je lepší?

Kartáčky Curanatura

Jedná se o velmi drobný kartáček, který hravě vyčistí i zuby v zadní části úst. Má úzkou rukojeť a malou hlavu. Pořídíte ho okolo 90 korun. Je celý rozložitelný, to znamená, že i štětiny jsou rostlinného původu. Ale! Štětiny jsou měkké a delší. Proto je kartáček vhodný spíše pro osoby s měkkými bolestivými dásněmi.

Kartáčky Tierra Verde

Kartáček Tierra Verde je mohutnější. Tvarovaná rukojeť se bude lépe držet především mužům. Štětiny jsou syntetické, kratší a mnohem tvrdší, což bude vyhovovat spíše osobám, jejichž dásně jsou ve skvělé kondici. Kartáček pořídíte okolo 70 korun. Nevýhoda tohoto kartáčku spočívá v jeho recyklaci, kdy je vhodné syntetické štětiny vytřídit do plastu a bambusové tělo kartáčku vyhodit do komunálního odpadu.

Elektrický kartáček může být skvělou volbou, je však vhodné poradit se před jeho nákupem s odborníkem.

Elektrický kartáček ano, či ne?

Mnoho lidí si užívá funkcí elektrického zubního kartáčku, který vlastně pracuje za ně. Jenže to má i svá rizika. Dentální hygienisté se shodují, že elektrický zubní kartáček a jeho nevhodná volba můžou nenávratně poškodit sklovinu nebo dásně.

Existují dva druhy elektrických zubních kartáčků – sonické a rotační. Pořídíte je za pár stovek i několik tisíc korun. Než ale do některého investujete, raději se poraďte se svým dentálním hygienistou či zubařem.

Těmto kartáčkům se vyhněte!

Naprosto nevhodné jsou kartáčky s mohutnou hlavou a prapodivně tvarovanými štětinami. Takové výrobky navíc bývají tvrdé a odvedou tu nejhorší možnou práci. Odborníci doporučují jednoduchý kartáček s rovnými štětinami. Držte se toho.

Nezapomeňte na mezizubní prostor

Po vyčištění, ale i během dne, je vhodné používat ústní vodu. A to především v případě, kdy nemáte po ruce mezizubní kartáčky.

Tip: Například ústní vodu Listerine koupíte za akční cenu 99,90 Kč (500 ml) v prodejnách Albert až do 5. 11. Další možností je ústní voda Parodontax, kterou pořídíte v drogeriích Rossmann za 111 Kč (500 ml), taktéž do 5. 11.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz