Podzimní dekorace pro váš domov. Jak je vyrobit levně a vkusně?

Inspirujte se podzimními barvami a přineste si je domů. Jak na to?

Pro mnoho lidí je podzim jen čekáním na zimu, pro jiné malý zázrak, který ukazuje, čeho všeho je příroda schopna. Právě barvy jsou v podzimu hodně důležité. Jak je přinést do svých domovů? Udělejte si krásnou výzdobu.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

Podzimní barvy zahřejí

O tom, jaké barvy jsou podzimní, vypovídá příroda sama. Neuvěřitelné barevné kombinace se mění se světlem i dobou. Zatímco v mlžných ránech se barvy zdají ponuře temné, jakmile do nich zasvítí trochu slunce, rozsvítí se a jsou plné síly. Stejně tak bychom měli přistoupit k naší domácnosti. Podzim není energizující jako jaro nebo ztřeštěný jako léto, zato však plný pochopení, klidu a uvědomění si souvislostí. Sáhněte po:

  • temně červené – podporuje energii a vášeň v nás
  • sytě okrové – barva zapadajícího slunce, nese jistotu, kreativitu a dobrou náladu
  • zelené – není jásavě jarní, pracuje spíše s jistotou, kterou v nás umí podpořit, uklidňuje, zjemňuje a ulevuje od stresu
  • hnědé – naše spojení s energií země, pomáhá se vyrovnat s bolestí (fyzickou i psychickou), pomáhá nám najít skryté síly a vnitřní dary
Podzim neznamená smutek. Je to radost z úrody, dospělost, zralost.

Podzimní dekorace

Velmi efektní výzdoba je například prostírání. Pokud je vyladíte do podzimních barev, doprostřed stolu dáte pár svíček a třeba misku s kaštany, jablky, hruškami a pár ořechy, vězte, že atmosféra bude dokonalá. Využijte třeba i vonných svíček nebo éterické oleje v aromalampě, které prostor mohou také obohatit a vás zahřát. Jestliže to chcete dotáhnout k dokonalosti, sáhněte i po vyladěných talířích či hrncích. Pohovku ozdobte polštáři v podzimních tónech a na okno si dejte některou z podzimních květin – vřes, chryzantémy či podzimní astry.

Věnec na dveře – paráda za pár korun

Nebojte se experimentovat a pořídit i pár malých okrasných dýní. O tom, že podzim ve svém domě vítáte, můžete světu dát vědět i krásným podzimním věncem na dveře. Nasbírejte listy, kaštany, přidejte trošku vřesu či nějakou šišku, šípky, cibuli, paličku česneku nebo malé dýně, a vše tavnou pistolí dle nálady přilepte na korpus (ten pořídíte např. v Baumaxu nebo Uni Hobby za cenu do 20 Kč).

K podzimu patří Halloween i Dušičky

Podzimní čas vybízí nejen ke zpomalení a odpočinku, ale také k rozjímání. Snad proto spadá do tohoto období svátek, který připomíná naše kořeny. Na přelomu října a listopadu je čas, kdy vzpomínáme na své milované, kteří tento svět již opustili. Někdo chodí do kostela, další položí věnec na místo odpočinku, jiný se vrhne do víru moderně pojatého dlabání dýní. Ať už to máte jakkoli, i ve svém domě můžete jako připomínku zapálit svíčku. A třeba ji podzimně „dušičkově“ ozdobit – využijte větvě, sušené květy a třeba ořechy. Pokud nemáte čas, nebo nejste ve vytváření zběhlí, můžete využít některou z nabídek obchodů. Například v Baumaxu mají dušičkové vazby za akční ceny 149,90 Kč, v Obi je seženete od 169 Kč.

Halloween není americký svátek, slavili jej již Slované.

Halloween není americký, slavili jej již Slované

Pro mnohé bude jistě překvapením, že ačkoli se Halloween (slaví 31. října, na rozdíl od Dušiček, které jsou až 2. listopadu) tváří jako importovaný svátek, své kořeny má právě v Evropě. Jen staří Slované vydlabávali místo dýně řepu. Světlo uvnitř ní mělo chránit domovy stejně, jako vydlabaná tvář měla odradit ty z příbuzných, kteří rodinám nepřinášeli nic dobrého. Vydlabat řepu však dá poměrně práci, přeci jen dýně je o něco jednodušší.

Tip: Halloweenskou dýni k vydlabání koupíte se slevou v prodejnách Tesco za 9,90 Kč/kg do 31. 10., v prodejnách JIP za 14,84 Kč/kg až do 4. 11., případně v Penny Marketu za 14,90 Kč/kg do 30. 10.

A nebo rovnou sáhněte po dýňové výzdobě. Například v Kitos mají balónky, čelenky, nálepky, čajové svíčky a jiné vtipné rekvizity už od 19,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz