Svatomartinské víno letos ochutnáte o tři dny dříve

Je tradice svatomartinského vína jen dalším komerčním svátkem?

Magické datum 11. listopadu značí kromě čtyř jedniček za sebou ještě jednu důležitou událost, kterou ocení hlavně milovníci vína. Čeká nás totiž ochutnávání prvních letošních lahví! Jak kvalitní je vlastně svatomartinské víno a jak moc se jedná o komerční svátek?

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Tradice dlouhá 230 let

Tradice připíjení si mladým vínem rozhodně není žádnou komerční novinkou, jak zvýšit tržby obchodníků s tímto mokem. Její historie naopak sahá až do dob císaře Josefa II. Na svatého Martina totiž vinařům končila služba u sedláků, a spolupráce na další rok se diskutovala u sklenky vína z podzimní sklizně. A tak se tento zvyk dochoval až do dnešních dní. Francouzskou obdobou svatomartinského vína je Beaujolais Nouveau, jehož lahve se tradičně otevírají třetí čtvrtek v listopadu. Na rozdíl od českého svatomartinského vína nabízí Beaujolais Nouveau pouze červenou variantu, případně růžovou.

Obdobou českého svatomartinského víno je francouzské Beaujolais Nouveau.

Svatomartinské má svá pravidla

Ne každé mladé víno však označujeme za svatomartinské. Aby se mohlo pyšnit tímto označením a logem svatého Martina na koni, musí splnit hned několik kritérií. Základním je víno vypěstované a zpracované v České republice. Pro bílé svatomartinské víno je možné používat pouze odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané. Mladá růžová a červená vína smí pocházet z odrůd Modrého Portugalu, Svatovavřineckého a Zweigeltrebe. Každé české svatomartinské víno je hodnoceno nezávislou komisí, kterou tvoří vinařští odborníci a sommeliéři. Ti jednotlivým vínům udělují body na stupnici do 100. Minimální získaný počet pro uvedení vína na trh je 78 bodů. Teprve poté je možné vínu přidělit etiketu s logem svatého Martina na koni.

Aby se víno mohlo pyšnit označením svatomartinské, musí splnit přísná kritéria.

Jak chutná svatomartinské?

Svatomartinská vína mají každý rok jedno společné. Jsou to mladá vína toho roku, která stihla zrát pouze několik týdnů. Pokud tedy preferujete polosuchá a sladší vína, svatomartinské vás asi nenadchne. Ať už je vyrobené z jakékoliv povolené odrůdy, vždy se jedná o víno suché s ovocnou vůní a svěží chutí. Každý rok se však na chuti a kvalitě svatomartinského vína zásadně podepíše počasí. Zraje-li víno v horkém létu, působí vyzráleji, chutná po sladkém ovoci a má medový nádech. V chladnějších letech mají vína výraznější kyselinku a příchuť po lesním ovoci. Pokud je léto chladné a deštivé, může se též stát, že zrání a kvašení vína je pomalejší, a některé vinice jej do svátku svatého Martina nestihnou vůbec připravit. Tento rok se toho však obávat nemusíme! Letos vinařům pomohly hlavně střídající se teplé a chladné dny v konečné fázi zrání vína, díky kterým by letošní víno mělo být obzvlášť aromatické. Pokud vám nějaké konkrétní svatomartinské letos zachutná, nekupujte si jej ale příliš do zásoby. Obecně není vhodné k archivaci a konzumuje se jen po dobu několika měsíců, maximálně do Velikonoc.

Na chuť svatomartinského vína má zásadní vliv počasí, a tak je každý rok jiné.

Jaké víno zvolit k huse?

Abyste si mladá svatomartinská vína nejlépe vychutnali, je vhodné je správně párovat s jídly. Chcete-li začít letošní veselí bílým vínem, vychutnávejte si jej samotné jako aperitiv, případně k husímu kaldounu, polévce z husích vnitřností a odřezků. K tradiční svatomartinské huse pak podávejte jedině víno červené. Ke klasické huse se zelím a knedlíkem se hodí vína s vyšší kyselinou, jako je například odrůda Modrý Portugal.

Svatomartinské hody letos dříve

Jelikož svatomartinské hody, které se konají před svátkem svatého Martina, letos vychází na víkend 9. a 10. listopadu, budete si moci svatomartinské víno výjimečně zakoupit již od pátku 8. listopadu! 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz