Ty nejhezčí dušičkové dekorace. Vyrobte si je letos sami

Letos zapomeňte na kupovaný dušičkový věnec a vyrobte si vlastní originální dekorace.

Svátek Památky zesnulých, nebo-li Dušičky, už se blíží. Co letos při výběru dekorací na hřbitov zapojit fantazii a vlastní kreativitu? Zapomeňte na zářivé umělé květiny, i přírodní materiály vydrží dlouho krásné, a rozhodně nezruinují vaši peněženku.

Přečtěte si také

Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví
Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví

Šípkový věnec

I přesto, že svátek Památky zesnulých je úzce spjatý s křesťanstvím, oslavy Dušiček mají svůj původ v pohanských tradicích. Noc z 31. října na 1. listopadu se slavila jako konec léta a příchod zimy. Období bylo spojené s jistou magií mezi světem mrtvých a živých, jejichž hranice se v tento den stírala. Kulatý tvar věnce připomínal koloběh života, a jak sílila křesťanská víra, symbolizoval věčnost Boha. Dušičkové věnce získaly na oblibě, a dodnes je v době svátku Památky zesnulých pokládáme na hrob.

Základ na věnec seženete v každém květinářství nebo hobby marketu, případně si jej můžete sami vyrobit ze slámy a provázku. Součástí dušičkových věnců bývají větve jehličnatých stromů, ale nemusí tomu tak být vždy. Krásný kus si totiž můžete vyrobit i z množství barevných přírodních materiálů, na než je podzimní krajina opravdu bohatá. Nasbírejte třeba rudé šípky nebo zářivé jeřabiny a použijte je na věnec v celých větvičkách. Pokud máte doma tavnou lepicí pistoli, můžete jednotlivé plody přichytit přímo k podkladu věnce. Ty pak budou přesně kopírovat jeho tvar, a věnec tak bude působit uceleným dojmem. Nebojte se do něj zakomponovat i netradiční přírodniny, typické pro podzimní období. Originálně budou působit kaštany, žaludy, šišky nebo třeba pšeničné klasy. Velice dekorativně na věnci vypadají též květy slunečnice a barevné podzimní listí.

Na dušičkový věnec můžete použít podzimní přírodní materiály, které najdete během procházky.

Mechový květináč

Pokud bychom měli vybrat jednu květinu, typickou pro dušičkové dekorace, byla by to jednoznačně chryzantéma. Je s tímto podzimním svátkem natolik spjatá, že mnoho z nás ji v průběhu roku už nekupuje právě proto, že ji vnímá jako hřbitovní druh. Chryzantéma ale není jedinou rostlinou, kterou lze na Dušičky použít. Vytvořit si můžete třeba květináč s mechovou dekorací. Mech se totiž dokáže skvěle přizpůsobit venkovním podmínkám. V suchých dnech jeho barva zesvětlí, při dešti se zbarví zpátky do sytě zelené. A dekorace tak vydrží dlouho krásná.

K její přípravě vám stačí květináč nebo mísa se zeminou a rašelinou. Mechový koberec, který snadno najdete při procházce v lese, pak umístěte na připravenou zeminu a jemně zatlačte, aby se s podkladem spojil. Do nádoby můžete naaranžovat dubové listy, šišky nebo větvičky šípku, které celou dekoraci rozsvítí.

Mech skvěle odolává nepřízni počasí. V suchu zesvětlí a po dešti ze zbarví do sytě zelené.

Zapalte svíčky

Zapalování svíček k Dušičkám neodmyslitelně patří. Lidé touto tradicí vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Hřbitovní svíčky, které seženete v supermarketech, jsou uzpůsobené pro venkovní použití, ale nepatří k příliš originálním.

Zkuste si proto vyrobit vlastní světelnou dekoraci, na kterou vám bude stačit zavařovací sklenice. Tu můžete ozdobit přírodním provázkem nebo kouskem krajky, které omotáte okolo a přilepíte lepidlem. To samé můžete udělat i s vylisovanými podzimními listy. Pokud je přiložené na sklenici přetřete průhledným lepidlem na decoupage, dekoraci tím dokonale zafixujete, a bude odolná vůči nepřízni počasí. Víčko od zavařovací sklenice nevyhazujte, bude chránit světlo svíčky před deštěm a větrem. Stačí jen, když do něj uděláte otvory pro průnik vzduchu.

K výrobě podzimní lucerny vám bude stačit zavařovací sklenice a pár kousků přírodnin.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!