Konec levným nákupům z Číny? Víme, co se chystá

Proč chce EU utnout tipec levným nákupům z Číny? A jak to bude dál? Zbývá už jen 1 rok

Nakupování v zahraničních internetových obchodech stalo národním koníčkem. Nejen českým, ale celoevropským. Možná jste ale zaznamenali, že Evropská unie chce levnému zboží pocházejícímu z mimoevropských zemí učinit přítrž. Od 1. ledna 2021 bude zrušena magická hranice 22 eur, a DPH se tak bude týkat všech zásilek, bez ohledu na jejich hodnotu.

Přečtěte si také

Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat
Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat

Dlouhá dodací doba? Mnohým to vůbec nevadí

Také rádi nakupujete v zahraničních e-shopech typu AliExpress, Wish, eBay, DealExtreme apod.?

Mezi jejich výhody patří velmi příznivá cena a nízké doručovací náklady, případně poštovné „zdarma“. Nevýhodami jsou pak dlouhá čekací doba a nejistá kvalita dodaného zboží. Ale u výrobků za pár dolarů nad pochybnou kvalitou většinou mávnete rukou. A kdo nespěchá, ten si na levnější zboží rád počká.

Magická hranice 22 eur už platit nebude

Částka 22 eur, to je magická hranice, která nakupující v zahraničních obchodech zajímá vždycky nejvíce. Pokud se totiž produkt, který je zakoupen online, do této částky vejde, není třeba, kromě samotné hodnoty zboží, platit nic navíc.

Přesahuje-li však částka hodnotu 22 eur, je kupující povinen uhradit DPH. Za zboží přesahující hodnotu 150 eur musí zákazník kromě DPH zaplatit také clo.

Nově bychom však měli platit DPH i za zboží za pár centů, hodnota zásilky již nebude rozhodující.

Nakupování v zahraničních internetových obchodech se stalo národním koníčkem.

Jak to nyní funguje v praxi?

Pokud prodejce napíše na balíček, že je jeho hodnota nižší než 22 eur, neplatí kupující nic navíc. Prodejci však někdy uvedou totéž i na hodnotnější zásilky. Kupující se tak může vyhnout platbě DPH. Toto je však výhodné pouze za předpokladu, že zásilku nezadrží celníci jako podezřelou. Tehdy totiž musí zákazník dokazovat, že zboží doopravdy stálo tolik, kolik je deklarováno na balíčku. Pokud se prokáže, že bylo ve skutečnosti dražší, je nutné doplatit DPH. A jestliže se kupující v celním řízení nechá zastupovat Českou poštou, musí za tuto službu zaplatit poplatek ještě jí.

Co Evropské unii vadí?

Toto je přesně to, co Evropské unii vadí, tedy alespoň podle tiskové zprávy z 5. prosince 2017. Podle ní totiž takové obchodní praktiky neevropských obchodníků staví tuzemské podnikatele do jasné nevýhody.

Státy EU tratí víc jak 5 miliard eur na DPH

Evropská komise v roce 2017 odhadovala, že členské státy ročně přijdou o 5 miliard eur na DPH, přičemž tato částka by se podle jejich prognóz měla do roku 2020 zvýšit až na 7 miliard eur.

Není se tedy čemu divit, když členským státům, potažmo EU, vadí, že jim mezi prsty zbytečně proteče tolik peněz.

Celní kontrolou tak budou od roku 2021 procházet veškeré balíčky, které ze třetích zemí přijdou. Pro celní správu to bude enormním zatížením, lidé totiž v zahraničních obchodech objednávají především maličkosti.

Celní kontrolou budou od roku 2021 procházet veškeré balíčky, které ze třetích zemí přijdou.

Nejenže bude nákup dražší, ale také si déle počkáme

Místo čtyřtýdenního čekání na balíček tak budeme čekat i čtyři měsíce. Anebo také ne. Pokud by nakupující měla v celním řízení u každé drobnosti zastupovat Česká pošta, či jiná přepravní společnost, poplatky, které si za tyto služby naúčtují, každého spolehlivě odradí. Kdysi levné nákupy už by se tak nemusely vyplatit, protože v mnoha případech by toto zastoupení bylo dražší než samotné zboží.

Sklad Alibaby už stojí v Jenči u Prahy

Jak to, že někdy zboží z Číny přijde do týdne a jindy čekáte i dva měsíce?

Záleží totiž na tom, ze kterého skladu zboží putuje. Alibaba Group, pod kterou mimo jiné spadá i AliExpress, už nějakou dobu buduje sklady v Evropské unii. Jeden stojí dokonce už i v České republice, konkrétně v Jenči u Prahy, nedaleko Dobrovíze, kde má sklad Amazon.

Oba sklady mají výbornou strategickou polohu, leží jen pár kilometrů od Letiště Václava Havla. Ten jenečský byl otevřen v tichosti společností 4PX Express, která pro Alibabu sklad provozuje a zajišťuje logistické služby. Vybudován byl zejména pro německý trh, ale do budoucna se počítá i s Českou republikou.

V budoucnu budete mít možnost zboží vrátit do lokálního skladu.

Budou nákupy z „českého“ AliExpressu i nadále tak výhodné?

Aktuálně je však těžké předvídat, jak to bude v budoucnu vypadat v praxi. Například nákupy na AliExpressu jsou výhodné právě proto, že platíte minimální, a nebo dokonce nulové přepravní náklady. Přitom poštovné v České republice vyjde okolo 100 Kč za obyčejný balík. Jak je to možné? Čínská vláda totiž exportní aktivity tamějších podnikatelů dotuje.

Bude to mít i své výhody

V budoucnu se ale tyto nákupy určitě prodraží. Na druhou stranu však budete mít možnost zboží vrátit do lokálního skladu. Do Číny můžete nyní nevyhovující zboží sice poslat zpět, ale vám přepravní náklady dotovat nikdo nebude. A při cenách poštovného do Číny si každý rozmyslí, zda není levnější nevyhovující výrobek schovat, anebo rovnou vyhodit. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz