Nenechte se zaskočit prvními mrazíky, toto vám v autě nesmí chybět

Nenechte se zaskočit prvními mrazíky, toto vám v autě nesmí chybět

Jezdíte autem? Pak jistě tušíte, že s prvním listopadem se blíží i povinné přezouvání pneumatik. Jenže to není jediná věc, kterou byste měli s klesajícími teplotami změnit. Především pokud s vámi často jezdí děti. Pojďme se podívat, bez čeho byste neměli vyrážet.

Přečtěte si také

Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka
Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka

Na delší cesty jen s termoskou

Zima je obdobím, kdy na silnicích bohužel přibývá nehod. Může se vám tedy stát, že skončíte někde trčet. Pokud vezete v autě děti, měli byste být připraveni i na takové situace. Základem je tedy vybavit se před cestou svačinou (doporučuje se tak velká, jako by cesta měla trvat dvakrát déle). Nicméně, je dobré v autě vozit něco na zub vždy, jako prevenci. Mohou to být různé tyčinky pro vás a ovocné kapsičky, pyré, sušenky či sojový suk pro děti. Pokud si pohlídáte akce na Kupi.cz, můžete je získat i za příjemnou cenu. Určitě nepodceňujte také dostatek vody. V chladu se hodí termoska s čajem.

První námrazy na sebe nenechají dlouho čekat.

Nespoléhejte na to, že tam budete „za chvíli“

Silnice na podzim bývají dost nevyzpytatelné. Ranní mrazíky, mlhy a rychlé změny počasí vás mohou pořádně vytrestat. Nenechávejte tedy ručičku u pohonných hmot klesnout do nebezpečných hodnot. Vždy jich mějte dostatek. Není nic horšího, než být donucen v zácpě v chladu vypnout motor, a s ním i topení. Do kufru auta přibalte také deky. Uvidíte, že je uvítají nejen děti. Nikdy nevyrážejte bez vhodného oblečení. Kabát či bundu auto uveze a bez nich, pokud by se něco stalo, se venku dá v chladu existovat jen za cenu pořádného nastydnutí. Ti, co častěji navštěvují místa, kde se očekává bahno a přírodní terén (např. chata, statek, stavba...) by měli v kufru auta mít i náhradní boty do nepohody (např. zateplené holínky). S botami obalenými bahnem se totiž řídí opravdu špatně.

Nenechte se zaskočit prvními mrazíky

Ačkoli se to může zdát jako předčasné, pořiďte už teď kvalitní škrabku na sklo. Vyberte klidně hned dva typy. První na hrubší led, který vzniká, když trochu zaprší a vše přimrzne, a druhou na ranní poprašek. Vždy dbejte na kvalitu, abyste si nepoškodili sklo. To, co by v kufru nemělo chybět, je také malý dřevěný smetáček. Ano dřevěný, protože plastový velmi rád praská, navíc dřevo je do ruky výrazně příjemnější. Do palubní skříňky přibalte i hadřík, neboť skla se ráda mlží a papírové kapesníčky mají tendenci se trhat – vy pak sbíráte papírky po celém autě a sklo zůstává stále neprůhledné. Pro osobní komfort pořiďte i rukavice, neboť není nic horšího, než sednout do auta a snažit se rozhýbat ztuhlé prsty. Vyhřívaný volant vše urychlí, ale na mráz pod nehty se nezapomíná snadno.

Nenechte se překvapit prvním sněhem. Buďte připraveni, poradíme, jak na to.

Jezdíte na chatu? Přihoďte pytlík s pískem

Majitelé čtyřkolek si jistě mnou ruce, jak na počasí vyzráli. Nicméně i ti by měli zvážit první pomoc, když náhodou silnice zmrzne ve skluzavku či nás všechny překvapí první nadílka sněhu. Kromě smetáčku se hodí i malá lopatka (existuje i skládací) a pytlík s pískem. Právě ten vás může zachránit, když kola podkluzují. A jelikož tyto situace většinou nastávají potmě, přibalte i čelovku. Obyčejnou baterku obvykle nemáte kam položit, a ruce na řešení situace potřebujete obě.

Na co ještě pamatovat?

  • Vyměňte kapalinu do ostřikovačů za zimní směs.
  • Pravidelně kontrolujte stav „baterky“, tedy akumulátoru.
  • Vyměňte stěrače, pokud nestírají kvalitně, na podzim a v zimě jsou skutečně potřeba.
  • Mějte k dispozici balíček papírových kapesníčků.
  • Pokud máte malé děti, vytvořte si automobilový balíček: hračka, knížka, omalovánky či sešit s úkoly, náhradní pleny a vlhčené ubrousky v cestovním balení, svačinka a pití (případně odsypané kojenecké mléko).
  • Nezapomeňte ani na domácí mazlíčky (přibalte jim nějaký mls, případně i trochu vody).
  • Mějte v autě nabíječku na mobil, ale ideálně nevyjíždějte s úplně vybitým telefonem.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz