Nebezpečné bakterie na vašem mobilu? Zjistěte, jak se jim bránit

Na mobilu máme stafylokoka i jiné bakterie. Uživatelé Androidu jsou na tom ještě hůř

To by vás snad ani ve snu nenapadlo, kolik studií bylo provedeno v souvislosti s kontaminací mobilních telefonů bakteriemi. Spousta! Ono se není ani čemu divit. Kolikrát vezmete telefon za den do ruky? Kolikrát si po tom umyjete ruce? Je to první věc, na kterou sáhnete ráno, když vypínáte budík, a mnohdy také ta poslední věc, na kterou saháte před usnutím. Tak moc jej používáme, ale tak málo čistíme.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Mýt si ruce nestačí

Ne vždy to jde, a ne vždy to děláme. Je tedy jasné, že mobilní telefony většiny z nás na sobě nesou bakterie, o jejichž existenci možná něco tušíme, ale protože je nevidíme, netrápí nás. Kdyby však byly okem viditelné, čistili bychom je možná stejně často, jako si myjeme ruce. Protože podobně a možná ještě hůř, jsou i naše mobily takto špinavé.

I vy chodíte na toaletu s mobilem?

Určitě znáte spoustu lidí, kteří chodí na toaletu s mobilem v ruce. Jenomže používat zde telefon je vlastně totéž, jako byste si neumyli ruce. Ačkoli si je totiž opláchnete, poté znovu sáhnete po špinavém mobilu. Navíc se bakterie po spláchnutí rozšíří po celé místnosti včetně vašeho telefonu, pokud tedy nesklápíte víko toalety.

Používání telefonu na toaletě je vlastně totéž, jako byste si neumyli ruce.

Muži používají telefon na toaletě častěji než ženy

V souvislosti s používáním mobilních telefonů na toaletě byla provedena i zajímavá studie, které se účastnilo 2 114 lidí. Vyplynulo z ní, že 74,5 % dotázaných zde používá pravidelně mobilní telefon. Z průzkumu je také patrné, že jej využívají častěji muži (80 %) a ženy méně (69 %).

Uživatelé Androidu si berou telefon na WC častěji

Dalším zajímavých zjištěním je, že na toaletě používá telefon 88 % uživatelů operačního systému Android, zatímco u iOS je to 76 %. Z výsledků této studie se dá tedy vyvozovat, že mobilní telefony dotázaných, kteří používají Android, jsou znečištěné více. Tedy za předpokladu, že respondenti v průzkumu uváděli pravdivé údaje.

Čím mladší, tím závislejší jsme

Studie dále ukázala, že neuvěřitelných 96 % dotázaných pod 23 let, tedy generace Z, na toaletu bez telefonu prostě nechodí. Mileniálové (generace Y) jsou na tom o poznání lépe, „jen“ 90 % z nich potřebuje mít telefon s sebou i na WC. A k čemu nám zde je? Vedou sociální sítě, ale pozadu nezůstává ani poslouchání hudby, sledování videí či psaní SMS.

Muži nejčastěji odkládají mobil do kapes kalhot anebo košile.

Kde telefon nejčastěji nosíte? I na tom hodně záleží

Každý má to svoje bezpečné místečko, kam odkládá mobilní telefon, ve chvílích, kdy jej zrovna nepoužívá. Podle studie Study on awareness of microbial contamination through mobile phones z roku 2016 si muži nejčastěji odkládají mobil do kapes kalhot anebo košile. Ženy nejčastěji nosí mobil v kabelce.

Nejvíce znečištěné mobily jsou ty, jež si dáváme do zadní kapsy kalhot a do kabelky. Je to proto, že do těchto míst často ukládáme daleko víc věcí, které nebývají úplně čisté, např. klíče, kapesníky, peníze, kosmetiku či hřebínek.

Pokud navíc telefon často nosíme v blízkosti těla, docela dost jej zahříváme, a právě v teplém prostředí se mikroorganismům líbí a nebývale se daří.

Největším problémem jsou mobilní telefony v nemocnicích

Nejvíce na internetu dostupných studií se ale zaměřuje na bakterie způsobující infekce v důsledku používání mobilních telefonů zaměstnanci ve zdravotnických zařízeních. Těmto infekcím se říká HAIS (healthcare-associated infections).

V nemocnicích jsou velmi často přítomné bakterie jako Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) či Acinetobacter baumannii.

V nemocnicích jsou velmi často přítomné bakterie jako Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) či Acinetobacter baumannii.

Měli bychom se těchto bakterií bát?

Acinetobacter baumannii je druh bakterie, jež se vyskytuje běžně v přírodě, ať už ve vodě či v půdě. A samozřejmě také ve zdravotnických zařízeních. Člověka, který má imunitu v pořádku, neohrozí. Hůře jsou na tom však jedinci s oslabenou imunitou a starší lidé, u nichž může způsobit různé záněty, zápal plic či sepsi.

Horší je to s bakterií Staphylococcus aureus, kterému se říká zlatý stafylokok. Ten totiž může způsobit záněty kůže, měkkých tkání či sepsi, a následný septický šok. Nicméně ani zlatý stafylokok není pro nás ničím neznámým. Běžně jej můžeme mít například v nose či na kůži. Odhaduje se, že jej má na těle 25–30 % zdravých dospělých a 25 % zdravotnického personálu. 

Umývat bychom si měli nejen ruce, ale také svůj mobilní telefon.

Jak telefon čistit?

Velmi účinným desinfekčním přípravkem, jejž si můžete snadno vyrobit i doma, je směs vody (60 %) a isopropylalkoholu (40 %). Malé množství roztoku naneste na hadřík, a poté mobil utřete. Ale pozor, jedná se o účinný čistič, nicméně výrobci mobilních telefonů nedoporučují žádné přípravky na bázi alkoholu.

Bez mobilu už neuděláme ani ránu

Mobilní telefon patří k našemu životu, je jeho nedílnou součástí. A právě proto bychom měli věnovat pozornost i jeho hygieně. Přeci jen nikdo nechceme mít na svém telefonu víc bakterií, než je přítomno na běžném záchodovém prkénku. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz