Dejte starému domu nový lesk. Interiérový restart, co vás nezruinuje

Staré domy mají své kouzlo, které můžete ještě podtrhnout několika jednoduchými řešeními.

Bydlíte v domě, který již něco pamatuje a v poslední době se vám zdá, že už zažil i lepší časy? Přemýšlíte nad tím, jak interiér své domácnosti inovovat, abyste se za něj při návštěvě známých nebo rodiny nemuseli stydět? Stačí jen malé změny a výsledný dojem může být báječný. V článku se zaměřujeme na 5 prvků, na něž byste se měli zaměřit.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Zvolte jednotný design vypínačů, baterií a kohoutků

Znáte to. Přestal fungovat vypínač a vám se čirou náhodou v dílně povaluje jeden starší kus. Proč jej nevyužít a neušetřit tak čas i finance? Jindy zase odejde vodovodní baterie, takže běžíte do obchodu, ovšem vzhledu během nákupu nepřikládáte žádnou váhu. Čas běží a vy se neustále věnujete výměně nefunkčních prvků za nové. Až jednoho krásného dne zjistíte, že v celém domě byste nenalezli dva stejné. Proto důkladně projděte všechny místnosti, spočítejte vypínače, kohoutky i vodovodní baterie a proveďte jejich generální výměnu. V akčních letácích na Kupi.cz najdete spoustu inspirace za nízké ceny. 

Tmavá místa prozařte světlem

Naši předkové při stavbě domu množství světla příliš neřešili. Jejich hlavní prioritou bylo zajištění dostatku tepla a izolace proti vniknutí vody. Mnohé budovy pamatují i dobu před masivní elektrifikací, takže není divu, že si s umělým osvětlením příliš nerozumí. Světlem prozářená domácnost ale působí úplně jinak než tmavé nehostinné komnaty. Nehledě na to, že zde snadněji zamaskujete případné nedokonalosti. Nechce-li se vám sekat otvory do zdí na nová okna, nebojte se alespoň přidat lampy či designová svítidla tam, kde se hodí nejvíce. Krásné doplňky mají Jysk, Kika, Asko nebo Möbelix nábytek. 

Dokonalá hra světla a stínu zvýrazní silné stránky vaší domácnosti a zamaskuje ty slabé.

Křivé a hrbolaté zdi zamaskujte uměleckými díly

Pamatují-li zdi vašeho starého domu několik desetiletí, není divu, že se na nich zub času pořádně vyřádil. Mnozí ovšem nemají dostatek času, energie nebo financí pro úplné shození všech omítek a natažení nových. Proto si alespoň všechny zdi pečlivě prohlédněte a odhalte nerovnosti a slabá místa. Není nic jednoduššího, než je alespoň dočasně zamaskovat důmyslně pověšenými obrazy či nástěnnými dekoracemi. Počítejte však s tím, že kompletní rekonstrukci se jednou nevyhnete. V Ikea nakoupíte obrazy na zdi v různých motivech a velikostech. 

Pamatujte, že příliš mnoho retra škodí

Máme ho rádi, ale nesmí jej být až příliš. Řeč je o retro stylu, který si postupně razí cestu do našich domovů. Se starším domem tvoří dokonalou jednotu, nikdy by ale neměl vyvolávat pocit, že se v domácnosti zastavil čas. Nebojte se proto pravidelné obměny nábytku, lustrů i dalších prvků jako jsou kliky nebo kování. Zub času se zkrátka na některých předmětech projevuje více, než si jsme mnohdy ochotni připustit.

Retro vybavení a retro dům se na první pohled jeví jako ideální kombinace. Mějte však na paměti, že všeho moc škodí.

Dodejte své dřevěné podlaze nový lesk

Milovníci koberců mohou náš poslední tip s klidem přeskočit. Naproti tomu vlastníkům dřevěných podlahových krytin doporučujeme sklopit zrak a důkladně proletět očima jejich stav. Sami byste nevěřili, jak moc vzhled podlahy ovlivňuje celkový dojem z prostoru. Renovace je skutečně jednoduchá –  svrchní vrstvu mírně obrousit a nanést trochu laku.

Rada na závěr

Pouštíte-li se do renovace dřevěné podlahy, začněte důkladným obroušením a odstraněním starého laku. Následně naneste lak na podlahu a po dvou hodinách znovu přebruste. Práci ukončete dalšími dvěma vrstvami laku v rozmezí 2–8 hodin.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz