Solit, či nesolit? Která sůl je nejvhodnější?

Sůl je potřeba, ale nesmí se to přehánět

Na světě existuje více druhů soli. Bohužel v České republice se nejčastěji používá sůl kamenná. Která sůl je pro nás nejvhodnější a která nejméně? Znáte všechny zdravotní benefity?

Přečtěte si také

Chybí vám v zimě energie? Domácí fermentovaná zelenina vás nakopne
Chybí vám v zimě energie? Domácí fermentovaná zelenina vás nakopne

Solit se nemá! Nebo ano?

Sůl je velkým strašákem v našich jídelníčcích. Lidé mají výčitky svědomí, když si jen dosolí své jídlo. Ale to je hloupost. Vše se totiž odvíjí od toho, jaký druh soli používáte. Skutečnost je taková, že lidské tělo bez soli nemůže zdravě fungovat.

Jaký má sůl vliv na lidský organismus?

Sůl se přeměňuje na minerál zvaný sodík. Ten patří do skupiny základních minerálních látek, které se starají o správnou funkci ledvin a rozkládání energie, byť ne přímo. Při nedostatku sodíku dochází ke zvracení, slabosti, třesu, potížím s ledvinami nebo k tachykardii. Na druhou stranu… Především v západní kultuře dochází k opačnému jevu, kdy soli v těle najdete nadbytek. Přesolené uzeniny, sýry, slané brambůrky, tyčinky, osolené hranolky… V takovém případě dochází k zadržování škodlivin v těle a následnému zavodnění.

Proč je přespříliš soli takový problém?

Problém jako takový spočívá zejména v zadržování škodlivin. Toxické látky se ve zdravém těle přirozeně objevují a skrze pot nebo moč opět odcházejí. Nezdržují se dlouho a lidské tělo je zdravé. V okamžiku, kdy se v nějaké části organismu zadržuje velké množství toxických látek, dochází ke vzniku různých onemocnění.

Halit aneb typická česká sůl kamenná

Halit je minerál, který se volně vyskytuje ve volné přírodě ve tvaru průhledné krychle. Než se však dostane do papírových sáčků na pulty obchodů, čeká tento kus ještě dlouhá cesta. Sůl kamenná je chemicky ošetřena a zbavena všech prospěšných látek. Naopak je do ní uměle přidán jód a fluor. Obě tyto látky jsou ve větším množství zdraví škodlivé. Z těchto důvodů se sůl kamenná do potravin nehodí.

Cena

Obvyklá cena kuchyňské soli je 80 haléřů za kilogram. Pokud právě probíhá akce, kilogram bílé kuchyňské soli koupíte za necelých 60 haléřů.

Himalájská sůl

Himalájská sůl patří mezi zdravé potraviny, v posledních letech je však také cílem nejrůznějších podvodů. Kupujete-li sůl od ověřeného prodejce a balíček obsahuje místo původu, nemusíte se ale nějakých nesrovnalostí obávat. Himalájská sůl pochází z největšího světového solného dolu v Pákistánu, nacházejícího se na úpatí Himaláje. Růžová sůl pocházející z této oblasti je též nazývaná bílé zlato. Po vytěžení není nikterak chemicky ošetřená a obsahuje okolo 84 druhů minerálů a dalších složek. Růžová barva je důsledkem vyššího obsahu železa, které je rovněž pro lidský organismus nezbytné. Ať himalájskou sůl zpracujete jakkoli, zdraví prospěšné látky nezmizí.

Cena

Průměrná cena himalájské soli se pohybuje mezi 70 až 80 korunami za kilogram. Částka se vždy odvíjí od množství a značky. Čím větší množství kupujete, tím je cena za kilogram nižší.

Himalájská sůl je nejlepší volbou

Věděli jste, že…

… himalájská sůl neobsahuje téměř žádný jód? Je naprosto ideální pro osoby se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Kamenná sůl osobám s tímto onemocněním naopak škodí.

Mořská sůl

Mořská sůl se získává odpařováním mořské vody. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů získávání soli vůbec. Sůl není nikterak upravovaná. Do některých druhů se údajně uměle dodává jód, stejně jako do soli kuchyňské. V jaké kvalitě je vámi vybraná sůl zjistíte přečtením složení, kde by taková informace měla být poskytnuta. Pokud si mořskou sůl kupujete ve specializovaném obchodě se zdravou výživou, prodejci vám zpravidla zodpoví veškeré dotazy. Stejně jako v předchozím případě platí, že přebytek jódu není zdravý. Pokud je to možné, vyberte si sůl bez jódu.

Cena

Průměrná cena kvalitnější mořské soli je 30 korun za kilogram. Nezapomeňte sledovat stránky Kupi.cz, aby vám neutekla žádná sleva.

Věděli jste, že…

… mořská sůl je nepostradatelný pomocník při léčbě akutního zánětlivého akné?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz