Máte jeden z těchto příznaků? Pak máte syndrom vyhoření

Máte jeden z těchto příznaků? Pak máte syndrom vyhoření

V dnešní uspěchané době zaměřené na výkon na nás všude číhá stres a neustálý tlak. Cítíme úzkost a strach ze selhání. Máme obavu, že nebudeme schopni dostát požadavkům okolí. Cítíme se ohrožení, jsme plní strachu, frustrovaní a zcela vyčerpaní. Tyto symptomy naznačují stresovou poruchu, známou jako Burnout syndrom neboli syndrom vyhoření. Špatně spíte, už po ránu se cítíte unavení, vyčerpaní, vyhořelí a nejistí. To, co vám dřív dělalo radost, vás nyní jen vyčerpává. 

Přečtěte si také

Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!
Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!

Co pozorujeme na začátku

Příznaky syndromu vyhoření není radno přehlížet. Stresová porucha neodezní sama od sebe. Intenzita negativních pocitů vzrůstá a zdroje energie se vyčerpávají. Dalším typickým znakem jsou psychosomatické obtíže v podobě bolesti hlavy, šíje, zad, kloubů i svalů, problémy se zažíváním a nespavost. Tíhnutí k alkoholu, hypnotikům nebo dalším návykovým látkám. Krátkodobá úleva symptomy stresové poruchy zhoršuje s rizikem vzniku závislosti.

Příznaky syndromu vyhoření

 • ztráta pocitu radosti, nadšení, pracovního nasazení i zodpovědnosti
 • nechuť cokoliv dělat, lhostejnost k práci i ke koníčkům a sebeobelhávání
 • omezení kontaktů s přáteli i klienty a konflikty s nejbližšími
 • negativní postoj k sobě, k práci, ke společnosti a celkově k prožívání života
 • úzkost, nervozita, sklíčenost, bezmocnost a lhostejnost
 • nespokojenost, cynismus, popudlivost a agresivita
 • potíže se soustředěním, zapomnětlivost a roztržitost
 • dlouhodobě nízká výkonnost v práci, stagnace a apatie
 • pocit nedostatku uznání a ocenění
 • nespavost, nechutenství, trávící potíže, snížená imunita a potíže se srdcem
 • vyčerpanost, svalové napětí, bolesti pohybového aparátu a vysoký krevní tlak

Rizikové skupiny

Nejčastější je syndrom vyhoření v práci, ale i ve vztahu, nebo při péči o dlouhodobě nemocného. Často jde o pracovníky v pomáhajících profesích, jako zdravotníky, sociální pracovníky, psychology, učitele, policisty, manažery, právníky, pracovníky helpdesků, ale i prodavače. Syndromem vyhoření trpí překvapivě více muži než ženy. Po stadiu stagnace přichází frustrace a pak apatie. Vyhoření, emocionální vyčerpání, depersonalizace, ztráta smyslu života a symptomy chronického stresu.

Léčba syndromu vyhoření

Při léčbě syndromu vyhoření se využívají individuální psychoterapeutické programy kombinované s relaxačními terapiemi. Nutný je odpočinek, pravidelná strava, zdravá výživa, dostatek pohybu i na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek. Výborná je jóga, meditace, plavání, fitcentrum, sauna, vířivka i masáž. Je třeba myslet na vyváženost. Půl práce a půl zábavy. Pracovat, bavit se i odpočívat. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz