Vezměte si na nákup vlastní sáčky. Kde je sehnat?

Vezměte si na nákup vlastní sáčky. Kde je sehnat?

V jediném obchodním řetězci se spotřebuje 80 milionů plastových sáčků ročně. Ty většinou vyhazujeme po jednom použití a v přírodě bude jejich rozklad trvat 400 let. Tyto pytlíky znamenají velkou zátěž pro životní prostředí, proto postupně sílí názor, abychom si na pečivo a ovoce přinesli vlastní sáčky. Jaké by měly být a kde je seženeme?

Přečtěte si také

Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům
Jak koronavirus ovlivnil nákupy? Mnoho zákazníků začalo dávat přednost samoobslužným úsekům

Sáček na každý nákup

Naše spotřeba plastových sáčků čítá stovky kusů za rok na osobu. Využíváme je téměř při každém nákupu a jelikož jsou tenké a snadno se trhají, většinou je po jednom použití vyhazujeme. Na celém světě obchody rozdají 500 miliard sáčků ročně. Velká většina z nich jde k nám domů, a poté přímo na skládku.

Některé obchody se snaží zavádět alespoň drobné alternativy, ale plošně se snižování spotřeby těchto drobných plastů ještě neřeší. Německé obchody Rewe nabízejí ke koupi síťky, které můžete používat stále dokola. Balení dvou takových sáčků stojí 1,5 eura. Některé obchody Lidl mají k dispozici biologicky rozložitelné sáčky. 

Plastové sáčky, do kterých jsou baleny potraviny, vyhazujeme již po jednom použití.

Jaký jiný sáček? 

Pokud chcete velké prodejce trochu předběhnout, přineste si do obchodu vlastní alternativu. Pořízením látkových pytlíků ušetříte planetě za jediný rok velkou zátěž. Jak by takový sáček měl vypadat?

  • Průhledný – prodavačka u pokladny potřebuje do sáčku vidět. Měl by tedy být z průhledné látky, abyste nemuseli obsah sáčku při markování vyndávat.
  • Lehký – ovoce se většinou prodává na váhu. Sáček by tedy měl být lehký, aby nepřidával k ceně další váhu.
  • Pratelný – abyste dodržovali zásady hygieny i s vlastním sáčkem, je třeba látku pravidelně prát.
  • Odolný – když bude sáček z kvalitního materiálu, vydrží vám velmi dlouho a ušetříte tak znatelně větší množství jednorázových plastů.

Tip: Plastové sáčky mají jedno plus oproti těm látkovým, pečivo v nich vydrží déle čerstvé. Z látkového sáčku jej doma přeskládejte do chlebníku.

Plastové pytlíky lze nahradit látkovými, které se mohou používat opakovaně.

Nakupujte online nebo sedněte k šicímu stroji

Když se rozhodnete jít ekologickou cestou, můžete si vlastní sáčky koupit nebo vyrobit. Ke koupi je nabízí hned několik firem. Některé je vyrábějí ze speciálních látek, které mají být pevné a rozložitelné v přírodě. Není problém sehnat je online, případně v obchodech s farmářskými potravinami. Jiní prodejci jdou cestou tzv. upcyklace, neboli nového použití dříve vyrobených a již nepotřebných produktů. Využívají staré záclony, které by se jinak vyhodily, a přetváří je na nákupní pytlíky.

Stejný postup můžete zvolit i vy a pytlíky si vyrobit doma. Stačí nastříhat látku na větší obdélníky, nahoru našít tunýlek a vsunout šňůrku. Zvolte raději objemnější sáčky, ideální velikost je asi jako sešit A4. Do toho se vejde dostatečné množství jablek i rohlíků.

Tip: V prodejnách Orion nyní koupíte síťovky, bavlněné nákupní tašky i textilní sáčky za akční ceny. Prohlédněte si aktuální leták Orion na Kupi.cz, platný do 12. 11., a vyberte si. Síťky na potraviny nabízí také značka Tescoma, kus za 109 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz