Triky, které vám ulehčí žehlení! Vsaďte na kvalitní prkno

Vyberte si vhodnou žehličku

Žehlení nepatří mezi oblíbené činnosti českých domácností. S každým kouskem prádla se musíte rovnat, vyžehlit, složit. U některých materiálů to jde velmi těžko. Jiné materiály zase můžete žehlit jen přes kapesník… Jak si žehlení co nejvíce usnadnit?

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Začněte u správného praní

Důležitým milníkem hned na začátku je počet otáček při odstřeďování. Čím víc zvolíte, tím sušší prádlo vyndáte. Ale pozor! Pokud prádlo zapomenete v pračce a vyndáte ho o hodinku později, čeká vás nemilé překvapení. Ať budete s prádlem klepat sebevíc, některé záhyby už nenarovnáte. O to víc vás potrápí během žehlení. Proto prádlo z pračky vytahujte okamžitě a nebojte se zvolit nižší počet otáček.

Tip: Pro pohodlné praní vám doporučujeme prací gel Frosch. Koupíte ho v drogeriích Šlak za akční cenu 189,90 Kč. Sleva 21 % trvá do úterý 15. 10.

I věšení má svá pravidla

Možná si říkáte, co je tak těžkého na věšení prádla? Ale divili byste se, kolik drobností můžete vynechat a pak u žehlení litovat, že jste si nedali víc záležet. Každý kus před pověšením pečlivě vyklepejte. Ideálně za okraje, abyste oděv sklepali do přirozeného tvaru. Poté teprve rozvěšte na sušák. Nešetřete místem! Nevejdou-li se vám dva kusy vedle sebe, raději je tam nedávejte. Vyhnete se tak nepříjemným pokrčeným místům.

Suché prádlo nemačkejte

Usušené prádlo určené k žehlení se nesnažte komplikovaně skládat. Zbytečně byste si tím zkomplikovali další práci. Co nejjednodušším způsobem kusy přehněte a naskládejte do komínku. Čím méně přehybů, tím lépe. Pokud se jedná o ložní prádlo, které je rozměrné, snažte se ho složit rovně a pečlivě. Nejen, že se vám bude před žehlením lépe rozkládat, ale pokud plánujete žehlení až za několik dní, nebudou přehyby nevzhledné a na nesprávných místech.

Sušte prádlo pečlivě

Vyberte si žehlicí prkno

Možná se vám nějaké žehlicí prkno líbí, nebo vám ho někdo daroval. Abyste se však zbytečně nenadřeli a práce vám šla rychle od ruky, potřebujete kvalitní prkno, které vám padne jako ulité.

Správná výška

U žehlicího prkna se nesmíte hrbit. Jakmile je prkno příliš nízké, trpí vaše záda i krk. Následkem toho budete mnohem dříve unavení a žehlení vám žádné potěšení nepřinese. Stejně tak menší osoby nesmějí zvedat ruce příliš vysoko. Ideální výška žehlicího prkna je taková, kdy máte lokty v pravém úhlu včetně manipulace se žehličkou.

Rozviklaným kusům dejte sbohem

Žehlicí prkno musí být stabilní. Jakmile se prkno podivně prohýbá, skřípe a vrže, možná pro vás není úplně ideální. U těžších větších kusů je někdy potřeba zabrat. Potřebujete jistotu, že se vám během žehlení prkno nepřevrátí nebo nerozpadne. Čím širší prkno je, tím lépe.

Nezapomeňte na žehličku

Nepodceňujte ani výběr žehličky. Zajímejte se o novinky a vylepšení ohledně výroby těchto pomocníků. Třeba budete mile překvapeni sníženou hmotností, samočištěním, odvápňováním, systémem proti odkapávání nebo funkcí kropení. Moderní žehličky se samy vypínají po předem dané době nečinnosti. Nemusíte se tedy strachovat, že si například dítě ublíží nebo se žhavá žehlička zřítí k zemi a propálí podlahovou krytinu.

Pár tipů na závěr

  • Po žehlení parní žehličkou nechte prádlo zcela uschnout. Není vhodné uklízet vlhké oblečení.
  • Pečlivě se o svou žehličku starejte. Nezanedbávejte její odvápňování a uklízejte ji na suché místo.
  • Vždy se ujistěte o složení látky daného oděvu. Podle toho přizpůsobte teplotu žehličky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz