Jak oslavit Halloween levně a ekologicky? Máme pro vás několik tipů!

Jak oslavit Halloween levně a ekologicky? Máme pro vás několik tipů!

Halloween nepatří mezi tradiční české svátky, proto se zde nijak výrazně neslaví. Mnoho dětí však tento svátek miluje. Školy a jiné organizace navíc pořádají různé strašidelné stezky lesem. Jak zařídit vlastní halloweenskou oslavu doma? Levně a ekologicky!

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Kde se Halloween vzal?

Někteří odpůrci rádi tvrdí, že Halloween je „hloupý americký zvyk”. Jenže to je omyl. Nejhlubší základy tohoto svátku byly položeny v Římě a opíraly se o židovskou tradici. Odtud se zvyky přenesly do Irska, kde Halloween získal nynější podobu. V 19. století se pak rozšířil i do Ameriky. Dnes se slaví především v anglicky mluvících zemích.

Co patří k Halloweenu?

Halloween se vyznačuje jistou symbolikou, bez které by to zkrátka nešlo. Patří sem vyřezávání dýně se strašidelným obličejem, duchové, čarodějky na košťatech, zombie, skeletoni nebo černé kočky. Zde můžete začít čerpat inspiraci na kostým.

Vytvořte děsivé prostředí.

Jak navodit tajuplnou atmosféru?

Nemusíte mít černé stěny a roztrhanou tmavou pohovku, aby váš domov vypadal děsivě. Existuje několik drobností, které váš obývací pokoj promění v hotové halloweenské doupě!

Šero je základ úspěchu

Deštivé počasí a brzké setmění vám pomůžou. V místnosti zkrátka nesmí být moc světlo.

Pohrajte si se závěsy

Chcete-li začít s oslavami již během dne, neobejdete se bez tmavých závěsů, které doplní i pozdější večerní prostředí. Světlé květované záclonky opravdu nejsou tím pravým děsivým prvkem. Šikovné maminky takové závěsy mohou ušít během odpoledne. Nejvíce ušetříte, pokud si tmavé závěsy půjčíte.

Svíčky jako jediný zdroj světla

Doporučujeme vám veliké svíčky ve skle, které dlouho hoří, a také jsou bezpečné. Máte-li menší děti, nenechávejte v místnosti otevřený oheň. Sklo se obvykle nestačí dostatečně rozpálit, takže i dotek je bezpečný. Chcete-li vytvořit skutečně věrohodné prostředí, využijte hřbitovní svíčky.

Vyrobte si pavouky

Koupě umělých pavouků vyjde draho. Co byste řekli na domácí variantu? Potřebujete jen černé nebo hnědé chlupaté drátky, které koupíte v každém papírnictví. Z jednoho či dvou drátků stočte tělo pavouka – záleží, jak velkého chcete mít. Z dalšího drátku vyrobte nožičky a připevněte je k tělu. Hotového pavouka přivažte ke stropu nebo ho nechte volně ležet v místnosti. Jeden drátek pořídíte okolo 2 korun.

Halloween milují především děti, dopřejte jim proto tu správnou atmosféru.

Máte doma kočku? Využijte ji!

Patříte mezi šťastné majitele koček? Pozvěte ke svým oslavám i mazlíka! Nevadí, že je váš chlupáč bělostně zářivý. Kočka sedící v koutě potemnělé místnosti působí tajuplně.

Plovoucí oči čarodějnice

Do mísy nalijte obyčejnou vodu a na hladinu vysypte olivy. Pokud upřednostňujete sladké oči, použijte hroznové víno. Plovoucí oční bulvy jsou děsivý a chutný doplněk každého Halloweenu! Aktuálně koupíte bílé hrozny bezsemenné se slevou za 24,90 Kč (500 g) v prodejnách Albert, případně standardní bílé hrozny za 29,90 Kč za kilogram v Kauflandu, a to do úterý 22.10. 

Vystříhejte pavučiny

Pořiďte si černý papír a vystříhejte z něj pavučiny. Ty pak dle libosti nalepte lepicí páskou na nábytek nebo pověste do vzduchu. Princip výroby je stejný jako u vánočních vloček.

Vyřezejte si dýni!

Tím nejznámější symbolem je halloweenská dýně. Co na tom, že její místo je venku před vchodem? Vezměte ji na jeden večer domů! Postavte ji do koutu místnosti, vybavte svíčkou a kochejte se jejím výrazem. Dýni vyrobíte tak, že uříznete vršek – už tady si dejte záležet! Vydlabejte dužninu a dočistěte. Nakonec si předkreslete obličej a můžete začít vyřezávat.

Vyřezávání dýně je nejoblíbenější halloweenský zvyk.

Vyrobte si děsivý kostým za pár minut

Duch

Duch je nejsnazší způsob, jak si vytvořit věrohodný kostým. Hravě si vystačíte se starým prostěradlem, které vám není líto zničit. Přehodíte ho přes sebe a vystříháte masku na obličeji. Dle libosti pak v pase přepásejte nebo nechte volně vlát. Pro větší efekt doporučujeme i bílé oblečení pod prostěradlem.

Čarodějka

Základem jsou tmavé barvy a vrstvení. Přes oděv omotejte několik šátků. Nezapomeňte na černou tužku. Sobě i svým dětem na tváři vykouzlete děsivý zjev! Skvělým doplňkem je koště. Čarodějům naopak přijde vhod dlouhý plášť či klobouk. Kus látky připevněte v oblasti ramen zavíracími špendlíky. K výrobě klobouku vám stačí větší kus papíru (formát A3) a kus plátna. Srolujte papír do širokého kornoutu a spojte sešívačkou. Korpus klobouku potáhněte látkou, opět sešijte a připevněte šňůrky nebo gumu, aby lépe držel na hlavě.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz