Vybíráme koš na prádlo. Svou roli hraje praktičnost i design

Vybíráme koš na prádlo. Svou roli hraje praktičnost i design.

O tom, že je koš na prádlo důležitým domácím pomocníkem, se obvykle přesvědčíme ve chvíli, kdy ho doma postrádáme. Pak totiž vyvstává problém, kam se špinavým, případně vypraným prádlem. Tehdy se hledá náhradní řešení do doby, než se rozhodneme si nějaký prádelní koš pořídit. Jaké máme možnosti a co se na trhu zrovna nabízí?

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Klasická Nerudova otázka „Kam s ním?“ vás bude provázet i ve chvíli, kdy ze sebe svlečete použité oblečení a budete ho chtít posléze vyprat. Abyste neprali každý kousek zvlášť, je třeba mít ve svém domě vyhrazené místo, kam špinavé prádlo budete ukládat. Obvykle jím je koupelna, případně chodba. Ideálním řešením je prádelní koš, který lze pořídit z různých materiálů. Trh je v tomto ohledu opravdu pestrý a určitě si vybere každý. K dostání jsou produkty z plastu, látkové z polyesteru, z proutí, umělého i přírodního ratanu, vodního hyacintu nebo nylonu.

Koše na prádlo mohou být vyrobeny z různých materiálů.

Podle jakých hledisek bychom měli vybírat koš na prádlo?

Základními parametry, jimiž byste se měli při výběru prádelního koše řídit, jsou velikost, materiál, design či jeho mobilita. K čemu vám bude malý hezký košík z proutí, když do něho nedáte všechno špinavé prádlo, které doma posbíráte. Je nutné také popřemýšlet o hygienických vlastnostech koše, jestli se bude dobře udržovat.

Malý, střední nebo velký koš? Rozhoduje prostor, kam ho umístíte

Na velikosti rozhodně záleží, a to i u prádelního koše. Jiný si pořídí single žijící osoba než rodina se dvěma dětmi. Je třeba také zvážit prostor, kam koš umístíte. 

Prodávají se koše různých velikostí i tvarů. Kulaté, hranaté, vysoké i nízké (např. koše značek KIS, Rojaplast, Curver, Brilanz). Důležitým hlediskem je také četnost praní. Budete prát několikrát, nebo jen jednou za týden? I toto je třeba zohlednit při výběru koše.

Koše na prádlo z přírodních materiálů jsou vzdušné a estetické.

Raději plast, nebo přírodní materiál?

Z praktického hlediska je třeba vybrat vhodný materiál, z něhož bude koš na prádlo vyrobený. Jako ideální se nabízí plast. Vyrábí se v různých barvách, je lehce omyvatelný, a tudíž i maximální hygienický. Zajímavě vypadají koše značek Vintage, Heidrun, Tontarelli, Banquet, Tesco, Orion, jež se vyrábějí v různých velikostech i tvarech.

Náročnější zákazníci možná raději zvolí přírodní materiál – proutí, ratan či vodní hyacint. Takový koš bude třešničkou na dortu, jež dotvoří interiér koupelny nebo chodby. Jejich výhodou je hlavně vzdušnost. Máte-li však doma domácí mazlíčky, hrozí, že se do takového koše pes s chutí a vervou sobě vlastní pustí. O okousaný koš nikdo nestojí.

Velmi skladné a praktické jsou látkové prádelní koše, které mívají konstrukci ze dřeva či oceli. Abyste je však udrželi v čistotě, je nutné látku často prát. Na druhé straně zase v interiéru dobře vypadají.

Zajímavě vypadá koš na prádlo z proutí.

Podstatný je design

Vedle velikosti a materiálu je nutné, aby se vám koš líbil a splňoval estetické hledisko. Bude vám sloužit několik let, a dívat se na něco, co vás irituje, není právě příjemné. Současná nabídka prádelních košů splňuje snad všechny požadavky zákazníků. Vybere si i ten, kdo hledá opravdu designový kousek – například od značek Livarno Living či Home Life.

Vedle klasických tvarů lze zvolit také rohové koše – jsou praktické díky tomu, že šetří místo. 

Koše na prádlo se vyrábějí s poklopem i bez něj. Je-li koš umístěný v průchozím místě, pravděpodobně budete volit koš s víkem, aby vaše špinavé prádlo nebylo každému na očích. V tomto případě je vhodné, aby koš měl otvory pro lepší cirkulaci vzduchu.

Budete s košem k pračce chodit? Pak by měl mít úchyty pro přenášení a zároveň být akorát tak velký, abyste ním mohli lehce manipulovat.

Jak je vidět, vybrat správný koš může být hotová věda. Když si však ujasníte základní kritéria, jistě si mezi nabídkou obchodů vyberete ten správný.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz