Není kaštan jako kaštan. Vyznáte se ve zdravotních účincích jírovce? A jedli jste někdy kaštany?

Přijměte množství benefitů, které vám jedlé kaštany nabízejí Couleur / Pixabay

S příchodem chladnějších měsíců neodmyslitelně nastává období kaštanů. Dětmi tolik oblíbené červeno-hnědé plody spadané pod stromy však zdáním klamou – ve skutečnosti se jedná o plody stromu s názvem jírovec maďal. I přesto s sebou ale nesou mnohé benefity. Opravdové kaštany však pocházejí ze stromu jiného a dají se i jíst – ideálně pečené. Samy navíc taktéž pomáhají našemu zdraví. Podívejte se na ně s námi blíže.

Přečtěte si také

Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky
Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky

Zázračné kaštany

Jedlé kaštany jsou plody kaštanovníku setého, který byl do Evropy rozšířen z oblasti Malé Asie a západního Kavkazu. Jedná se o cenné, leč relativně málo známé ovoce, které se někdy nazývá také maróny.

Kromě lahodné chuti jsou nabité i množstvím minerálních látek a často se proto využívají v léčitelství. Oblíbené jsou i coby součást rozličných pokrmů, ať už z masa či zeleniny, nebo jako základ pro přílohy jako pyré. A ideální kombinaci tvoří i spolu s čokoládou.

Jak jedlé kaštany působí na lidské zdraví?

Jedlé kaštany jsou plné vitamínů a důležitých minerálů, které mají pozitivní vliv na lidský organismus a dokážou si poradit s mnoha zdravotními neduhy. Pomáhají při únavě a stresu, při problémech se žaludkem či jaterních a respiračních poruchách.

Pohlídejte si, ať vám v obchodech neutečou

Pozitivní účinky kaštanů na lidské zdraví

  • urychlují léčbu kašle
  • posilují imunitu a detoxikují organismus
  • podporují trávení
  • obsahují prospěšné vitamíny B, C a E
„Kaštany“, ve skutečnosti plody stromu jírovce maďal, mnozí lidé označují nesprávně Couleur / Pixabay

A jírovec? 

O dost známějším stromem nesoucím typické hnědo-červené plody, zabalené v pichlavém zeleném obalu, je jírovec maďal. Laiky je s kaštanem běžně zaměňován právě kvůli podobnosti jeho plodů, které se skvěle hodí například k tvorbě podzimních dekorací.

I tento strom, respektive jeho „kaštany“, však v sobě skrývá mnoho benefitů, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Které to například jsou?

Nejsou kaštany jako kaštany

Na revma a stres či proti poruchám cév

Přípravky s výtažkem z plodů jírovce často vyhledávají lidé trpící revmatismem, bolestmi svalů, otoky na různých částech těla nebo celulitidou. K tomu se používají tzv. kaštanové masti, které si s těmito neduhy dokážou poradit.

Doporučovaným tipem je také nosit plod jírovce v kapse kalhot nebo košile, čímž se dá předejít bolestem svalů, kyčlů a nohou. A pokud vás čeká náročná schůzka či důležitá zkouška, stačí jej z kapsy vytáhnout a jeho mnutím zahnat nervozitu a stres.

Minerály v nich obsažené navíc blahodárně působí na celý cévní systém, zlepšují elasticitu cév a redukují výskyt křečových žil. Vysoký obsah draslíku a nízká hodnota sodíku jsou zkrátka dokonalým pomocníkem při hypertenzi a kardiovaskulárních poruchách.

Přijměte zdravotní účinky, které „kaštany“ jírovce nabízejí Elviss Railijs Bitāns / Pexels

Léčivá koňská mast či tinktura

Koňská mast a tinktura z „kaštanů“ jírovce jsou neocenitelnými pomocníky pro lidi trpící hemoroidy, bolestmi kloubů a svalů, artritidou a záněty či otoky. Tinkturu si přitom zvládnete vyrobit i sami doma, potřebujete k tomu pouze dvacet najemno nastrouhaných plodů. V láhvi je stačí zalít 0,5 l padesátiprocentního lihu, na jeden měsíc směs odložit stranou a nechat vylouhovat.

Pověry známé již odpradávna

Ve spojitosti s lidově známými „kaštany“ můžete také poměrně často zaslechnout různé pověry a babské rady. Kromě výše zmíněného nošení v kapse se též doporučuje schovat si je do postele, aby odtud do sebe nasály negativní energii. Jakmile uvidíte, že jsou černé a scvrklé, můžete je vyhodit a špatné energie se tak zbavit.

Kromě negativní energie údajně dokážou i ochránit před rýmou a nachlazením. K tomu stačí nasbírat jich přesně tolik, kolik máte roků, a přidat jeden plod navíc. Nasbírané kousky se pak schovají do plátěného sáčku, který se uloží do postele pod polštář.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!