Vzhůru do oblak! Jak vybrat toho správného draka

Pouštění draka je úžasná zábava

Podzim je tady a přináší s sebou nejen barevně zbarvené listí na stromech a chladnější počasí, ale i ideální podmínky pro pouštění draka, které mají (nejen) děti tak rády. V obchodech se dá vybírat z nepřeberného množství draků různých barev, druhů a tvarů. Krásného papírového draka si však můžete snadno vyrobit i sami doma pomocí snadného návodu. Pro jakého draka se rozhodnete?

Přečtěte si také

ČOI objevila další nebezpečné hračky pro děti. Nemáte jednu z nich také doma?
ČOI objevila další nebezpečné hračky pro děti. Nemáte jednu z nich také doma?

Výběr draka

Než vyrazíte na nejbližší kopec a počkáte si na větrné počasí, aby se drak na obloze krásně vznášel, vás čeká důležitý úkol – výběr draka. Jestliže se na výrobu vlastního draka příliš necítíte, stačí se porozhlédnout v obchodech, které jsou na podzim draků plné. Podle čeho se při jejich výběru rozhodovat?

Jak vybrat draka v obchodě?

Zamiřte do hračkářství nebo do supermarketu a vyberte si z široké nabídky draků. Volit lze mezi klasickým drakem s jednou šňůrkou, tzv. drakem delta, jenž se ovládá dvěma rukama, a již profesionálnějším drakem typu kite. Jaký z nich pro vás bude nejlepší volbou?

Drak „jednošňůrák“

Klasický tvar, který zná velmi dobře snad každé dítě a s nímž si jako malí hráli již naši rodiče a prarodiče. Tento jednoduchý a lehký druh draka je typický svou nízkou váhou, a proto se hodí zejména pro pouštění při slabém větru. Logicky to však znamená, že během silnějších poryvů větru s tímto drakem příliš nepochodíte, respektive si moc nezalétáte. Silný vítr totiž draka snadno vychýlí z jeho směru a drak se rychle zhroutí k zemi. Nicméně se jedná o skvělou volbu pro menší děti a začátečníky.

Drak typu delta

Drak ve formě delta už je o něco propracovanější a stabilnější varianta, s níž se nemusíte bát ani silnějšího větru. Delta se ovládá dvěma šňůrami, do každé ruky chytnete jednu a můžete s drakem zkoušet akrobatické kousky. Tento drak zvládá zatáčet, mířit k zemi a zase vzhůru k nebi a mnoho dalších triků. K tomu je však zapotřebí poměrně silný vítr. Delta se hodí spíše pro ty, kteří s ovládáním draka nemají problém a chtějí vyzkoušet něco nového.

Drak typu kite

Komorový drak už je o další stupeň více propracovaný a k jeho ovládání jsou zapotřebí již čtyři provazy a dvě madla, za něž se provazy přivazují. Pomocí madel se s kite drakem podle libosti zatáčí, provádí různé akrobatické kousky a brzdí. Tento model se hodí opravdu jen pro zkušené a starší piloty, jelikož pro řízení kite draka je zapotřebí dostatečný um a zejména síla. Při větším poryvu větru totiž není snadné draka udržet a v případě velkých exemplářů dokáže kite drak dokonce vynést dospělého člověka do vzduchu.

Draků existuje ohromné množství

Vyrobte si vlastního létajícího draka

Před výrobou se vyplatí navštívit papírnictví, kde najdete zpravidla vše potřebné.

Co budete potřebovat:

 • dvě lehké dřevěné laťky
 • arch tenkého bílého papíru
 • barevné papíry
 • tenký provázek
 • motouz
 • ostrý nůž
 • nůžky
 • tužka, fixy
 • lepidlo
 • kolíčky na prádlo
 1.  Dřevěné laťky pro kostru draka uřízněte v poměru 3:2 (například 90 a 60 cm).
 2.  Položte kratší tyčku přes tu delší ve 2/3 délky a místo svažte provázkem do tvaru kříže.
 3.  Natáhněte motouz po obvodu kostry a ujistěte se, že se tyčky neprohýbají.
 4.  Položte kostru na arch papíru, tvar obkreslete s přesahem pár centimetrů a obstřihněte.
 5.  Přesah ohněte, naneste lepidlo a přilepte jej přes provázkový obrys kostry. Zajistěte vše kolíčky a nechte draka uschnout.
 6.  Ujistěte se, že je papír správně vypnutý, a pusťte se do malování obličeje draka, případně ho polepte barevnými papíry.
 7.  Vytvořte ocas draka z provázku a ozdobte jej kousky krepového papíru.
 8.  Na zadní stranu draka navažte na delší laťku provázek na ovládání.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!