Milované i nenáviděné stravenky. Jak to s nimi bude dál?

Milované i nenáviděné stravenky. Jak to s nimi bude dál?

Stravenky jsou příjemným zaměstnaneckým benefitem, za který si můžete zajít v obědové pauze na něco dobrého do restaurace anebo udělat rodinný nákup. Pokud nejčastěji utrácíte své stravenky právě za nákupy v obchodech, potom vás určitě potěší, že obchodů, které stravenky přijímají, je zase o něco víc. Jenomže věděli jste, že zatímco pro nás zaměstnance jsou stravenky učiněným dobrodiním, pro zaměstnavatele jsou spíše „vopruzem" a pro obchodníky nuceným zlem?

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Berete stravenky?

Asi jste si všimli, že velké řetězce jako by stravenky bojkotovaly. Vždyť se jimi ještě donedávna dalo zaplatit snad jen v Albertu, Penny, Bille a v menších prodejnách, jako jsou například Coop či Hruška. A co Tesco či Kaufland s Lidlem?

Dříve ale braly hypermarkety stravenky bez problémů. Jejich soumrak však přišel na sklonku roku 2006. Tehdy totiž vyšel zákon, který zakazoval použití stravenek na jiné zboží než na potraviny. A vzhledem k tomu, že tehdejší pokladny nedokázaly nákup automaticky rozdělit, možnost platit stravenkami hypermarkety jednoduše zrušily. 

Své renesance používání v hypermarketech se stravenky dočkaly koncem roku 2015, kdy jejich použití znovu zavedl hypermarket Albert a ostatní řetězce jej v dalších letech následovaly. Nejčerstvější je tak Tesco, které u svých pokladen zavedlo stravenky v červnu 2019.

Stravenky berete?

A jak byl vyřešen problém u pokladny?

Technologickým pokrokem. Moderní pokladny totiž už dokážou rozlišit, o jaký charakter zboží se jedná, tedy zda jde o potravinu nebo například drogerii. Pro nás jako zákazníky to tedy znamená, že si nemusíme komplikovat nákup rozdělováním zboží podle kategorie. A také si už nemusíme vést v hlavě dilema, zda koupit pivo anebo raději ne, protože v peněžence máme hodně stravenek a zrovna nimi chceme zaplatit.

Odvrácená tvář stravenek

Stravenky pro zaměstnance jsou bezesporu velmi výhodné. Ale jinak tomu je už na druhé straně, tedy u toho, komu stravenkami platíme. Pokud totiž například v restauraci uhradíme jídlo stravenkou, provozovatel odvede až 7 % společnosti, která stravenky vydává. Často tuto provizi zaplatíme stejně my zákazníci, protože výše provize de facto nutí provozovatele restaurací navyšovat i cenu pokrmů.

Horší je to u hypermarketů, které se zase „sichrují" omezeným počtem stravenek na jeden nákup. I právě proto Kaufland a Lidl nepřijímají stravenky od klasických stravenkových společností, ale zavedli si své vlastní pod názvem „Naše stravenka", ze kterých nemusí nikomu odvádět provize.

Nemalé provize, které končí na účtech stravenkových společností, jsou navíc často odvedeny mateřským společnostem se sídly mimo Českou republiku.

Možnost zaplatit v restauraci stravenkami patří mezi příjemné zaměstnanecké benefity.

Ministerstvo financí navrhuje místo stravenek stravenkový paušál

A to se samozřejmě nelíbí ani Ministerstvu financí, které navrhuje zavést alternativu k systému stravenek tak, jak jej známe dnes – tzv. stravenkový paušál. Ministryně financí Alena Schillerová si slibuje, že z něj budou těžit i ti zaměstnanci, kterým zaměstnavatel příspěvek na stravování ve formě stravenek neposkytuje. Stravenkový paušál by zaměstnavatele mohl nalákat. 

Jde vlastně o princip příspěvku na stravování, kdy dostanou zaměstnanci peníze místo stravenek. Do roku 2021 by tak stravenkový paušál mohl fungovat. 

Všechno je zatím na vodě

Celé je to však zatím jen návrh, který se neopírá o žádný reálný průzkum zájmu ze strany zaměstnavatelů. Dá se však předpokládat, že zaměstnavatelé stravenkový paušál uvítají, protože jim ubyde papírování, včetně povinnosti platit stravenkové firmě provizi.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz