Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte

Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte

Na trhu se pohybuje velké množství firem, které nabízejí hračky. Děti je milují, a tak není divu, že se daří i značkám, jejichž výrobky nepatří úplně mezi ty kvalitní. My se podíváme na zoubek parametrům správné hračky a ukážeme vám, které hračky (ne)jsou ty pravé!

Přečtěte si také

Máte v lednici sýr a nevíte co s ním? Vyzkoušejte sýrové chipsy nebo omáčku
Máte v lednici sýr a nevíte co s ním? Vyzkoušejte sýrové chipsy nebo omáčku

Hračky podle módních trendů

V dnešní době bohužel kvalitu hraček určují především marketingové tahy. Oblíbenými produkty jsou tak hrdinové z dětských filmů a pohádek, firmy je vyrábějí ve velkém. Kamenem úrazu je však původ hraček. Ty „originální“, jejichž výrobu mají na svědomí producenti oněch filmových děl, jsou mnohonásobně dražší. Většina rodičů ve snaze ušetřit a možná v nevědomosti proto kupuje „napodobeniny”. Ty se vyznačují méně kvalitními materiály, nízkou cenou a ne zcela známým původem. Proto se vždy zajímejte o to, odkud hračka pochází a kdo ji vyrobil. Nenoste si domů výrobky s potenciální hrozbou újmy na zdraví!

Plastové hračky od pokladny

Ve většině prodejen najdete u pokladen krabičky s lacinými barevnými jednorožci nebo malými krabičkami se skládačkou uvnitř. Tyto hračky bývají nekvalitní, dlouho nevydrží a složení plastových či gumových částí není známé. Chce-li tedy vaše dítě plastového jednorožce, zajděte raději do hračkárny, kde je původ hračky zastřešený značkou, o kterou se můžete opřít.

Nekupujte svým dětem levné plastové hračky s nejasným složením i původem.

Mechanická nebo „obyčejná“ hračka?

Existuje mnoho názorů ohledně provedení hraček. V dnešní době, kdy většina výrobků něco říká nebo dělá, je těžké prosadit „obyčejné“ plyšové zvířátko nebo reálnou plastovou figurku.

Mechanika ničí fantazii

Hračka na baterky, která má své jméno, poslání a ustálený slovník, možná pomůže dítěti s řečí, ale ochuzuje jeho fantazii. Dítě se totiž dostává do předem připraveného světa a přestává být pánem toho svého. 

Plyš se stará o svéráznost

Naproti tomu plyšové zvířátko nutí dítě přemýšlet. Jak se bude jmenovat? Kdo jsou jeho kamarádi? Co  obvykle dělá? Fantazii se meze nekladou. Kdy jindy se vám podaří setkat se s létajícím králíkem, který rád obědvá zmrzlinu? 

Kamarád do nepohody

Obecná pravidla výběru

 • Očichávejte hračky! Pokud se vám zápach nezdá, nebo je příliš intenzivní a nepříjemný, nekupujte ji.
 • U plastových hraček se ujistěte o kvalitě materiálu. Ulomené kousky plastu mohou být ostré a nebezpečné. Levné výrobky také mohou obsahovat různé příměsi, které byste doma rozhodně nechtěli.
 • Opatrně s ostrými okraji. Zkontrolujte provedení hraček.
 • Vybírejte materiál pečlivě a nebojte se za kvalitu připlatit.
 • Vyhněte se hračkám, které se tváří děsivě, dítěti se nelíbí, nebo mají negativní podtext.
 • Nepodléhejte tlaku prodejců. I kluci mohou vozit kočárek, stejně tak holky si hrát s autíčky. Dejte na přání svých dětí, nikoli na genderové rozlišení.

Pro rozvoj fantazie se vám budou hodit

 • Stavebnice
 • Plyšová i plastová zvířátka
 • Puzzle
 • Knížky
 • Panenky
 • Autíčka
Oblíbená stavebnice Lego rozvíjí dětskou kreativitu.

Pamatujte

 • Vaše dítě nepotřebuje celý arsenál hraček, vystačí si s pár oblíbenými kusy.
 • Cena není směrodatná. Hlavním měřítkem je jakost a vzhled.
 • Vybírejte si ověřené značky a co nejpřírodnější materiály.

Doporučujeme

Pořiďte svým dětem stavebnici Lego, různé varianty najdete ve vánočním katalogu Pompo za akční ceny, a to až do 26. 12. Vybírat můžete také z nabídky letáku Dráčik, platného do 30. 11.