Jak si doma vypěstovat avokádo? Jednoduše, zvládne to každý

Avokádo se stává čím dál tím víc součástí našich jídelníčků, víme jak si ho vypěstovat doma z pecky.

Avokádo se stává přirozenou součástí našich jídelníčků. A jedná se o velmi trendy ovoce. Snad každý food bloger na světě má na svém blogu fotku s avokádem. V obchodech na avokádo narazíme již běžně a zatím se vyplatí počkat si na slevovou akci, protože se jedná o jedno z dražších druhů ovoce. Ale napadlo vás, že si avokádovník můžete vypěstovat i doma z pecky? Víme jak na to. 

Přečtěte si také

Recept na třešňový džem nebo likér a návod, jak je usušit a zamrazit na zimu
Recept na třešňový džem nebo likér a návod, jak je usušit a zamrazit na zimu

Návod jak na to: 

  • Pecku z avokáda propíchejte čtyřmi párátky tak, aby vám vznikla podpěra, jako je tomu na obrázku. Pak naplňte skleničku vodou. 
  • Nyní umístěte pecku tak, aby byla z poloviny ponořena ve vodě. Špičatější konec je vrchol, naopak ten více plochý představuje dno.
  • Umístěte na teplé a světlé místo, pravidelně minimálně jednou do týdne vyměňujte vodu, zabráníte tvorbě plísní.  Za 2-6 týdnů se objeví prasklinky.
  • Skrz prasklinu ve spodní části začne prorůstat kořínek. Na vrcholu naopak vyraší maličký výhonek.
Avokádo vypěstujte i doma. Stačí jen sklenička s vodou a pecka z avokáda.
  • Když stonek rostlinky bude mít přibližně 20 cm, uřízněte z něj nejvyšší lístky (zhruba jednu třetinu), tím podpoříte růst.  Zasaďte rostlinku do půdy s potřebnými živinami, ideálně přidejte i tyčinku s hnojivem
  • Vyberte vhodný květináč, aby měla rostlina dostatek místa. Myslete na to, že se rychle rozroste její kořenový systém. Dohlédněte, aby polovina pecky zůstala i po zasazení nad půdou, jak se říká odhalená. 
  • Půda musí být stále vlhká. Pokud zapomenete avokádo zalít, listy během chvíle zhnědnou. 
Rostlinka avokáda je krásným doplňkem interiéru.

Kdy budu sklízet první avokádo?

Těžká otázka! Někdy začnou avokádové stromky plodit ovoce po 3-4 letech, jiným to může trvat i 15 let. Rostlinka je to ovšem do interiéru i tak krásná a netradiční. 

Avokádo a hubnutí

Avokádo je skvělý bojovník s tukem a doporučuje se při dietách. I přes vyšší kalorickou hodnotu, lidé, kteří zařazují avokádo pravidelně do svého jídelníčku, mají zdravější tělesnou hmotnost a užší pas. Tuk obsažen v avokádu se řadí do skupiny zdravých tuků, které snižují cholesterol, neukládají se a naopak pomáhají tělesný tuk spalovat. Zralé avokádo můžete díky máslové konzistenci namazat jen tak na pečivo, nebo ho rozmačkat na pomazánku. Výborná je i avokádová nutela. 

Vitamíny v avokádu

Avokádo je plné železa - maminkám se doporučuje v těhotenství zařadit do jídelníčku avokádo právě z důvodu, že obsahuje magnezium, které když v těhotenství schází, způsobuje křeče. Další vitamíny, které tenhle zelený zázrak s peckou uvnitř obsahuje jsou: B, C, E, K a vitamín H (ten je důležitý pro pokožku a nervový systém organismu). 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!