Zahrada volá po naší pozornosti. Co všechno bude na podzim třeba?

Zahrada vydává své poslední dary letošního roku. Jak jí péči vrátit?

Příroda vydává své poslední dary a zároveň se ukládá k zimnímu spánku. My jí můžeme pomoci zimní období přečkat v klidu a odpočinku. Jak ji připravit na další rok? Začít je potřeba už teď na podzim. Na co všechno myslet?

Přečtěte si také

Konec H&M v Česku? Koronavirová krize zavírá další oblíbené řetězce s oblečením
Konec H&M v Česku? Koronavirová krize zavírá další oblíbené řetězce s oblečením

Uchovejte sílu zeminy i na další roky

V tomto směru existují dva téměř nesmiřitelné směry. Zatímco jedni (dříve hodně propagovaný směr) tvrdí, že je třeba přistoupit k podzimnímu rytí, aby půda promrzla a zbavila se patogenů, druzí od tohoto směru couvají. Zejména ti, kteří se věnují permakultuře. Důvodem je, že pokud je rozrytý záhon vystaven živlům zimy, mohou se živiny přesunout do výrazně hlubších vrstev půdy, kam běžná rostlina již nedosáhne. Navíc se promrzáním připravujeme o živost a různorodost v půdě (půdní bakterie prostě zahynou nebo zastaví své procesy). Aktuálně se doporučuje ponechat záhony na zimu ne zcela sklizené a jen je posílit zeleným hnojením. To se na jaře poté jemně vpraví do nižších vrstev vidlemi nebo rýčem.

Nezapomeňte ani na venkovní květináče, které nemůžete odnést do domu

Zakládejte skalky a vysazujte růže

Pokud se chcete těšit z krásné skalky, je k jejímu založení čas nyní, kdy je potřeba vysadit cibuloviny (například krokusy či sněženky). Vysazujte je po skupinách do menších nádob, které potom uchováváte při teplotě do 6 ˚C. V teplejším počasí byste se těšili spíše z listů, nikoli květů. Z plánované skalky nezapomeňte odstraňovat popadané listí. Pod ním totiž v této části zahrady bují život škůdců a hub, které si rozhodně nepřejete mít. V tomto období je také čas vysadit růže (ideálně v průběhu října).

Zazimujte bylinky

S prvními nižšími teplotami je také potřeba věnovat pozornost bylinkovému záhonu. Mezi odolnější rostlinky patří petržel, meduňka, máta či libeček. Obvykle je stačí sestřihnout přibližně 10 cm nad zemí a poté zahrnout trochou substrátu (případně obložit záhon chvojím). Větší péči je třeba věnovat šalvěji či dobromysli, ty jsou totiž na chladno a zimu podstatně citlivější. Po zastřižení je přikryjte chvojím. Ideálně bychom citlivější bylinky měli pěstovat spíše v květináčích a v zimních měsících je uchovávat doma, např. v zimních zahradách. Teď je ideální čas je odstěhovat. Dejte si však pozor na zálivku a průvan.

Některé byliny by nepřežily zimu. Postarejte se o ně. Jak?

Pamatujte na venkovní květináče

Někdy se květináč tzv. rozroste natolik, že k jeho přemístění by se hodil spíše minibagr. Velké květináče je však potřeba také zazimovat. Ideální je, pokud je obalíte například bublinkovou fólií nebo slámou a přes to nějakou pytlovinou. Květináče totiž kvůli relativně tenkým stěnám snadněji promrzají a rostliny tak mohou přijít o své kořeny. Rostliny uvnitř květináčů opět ošetřete, a poté přikryjte chvojím.

Kapusta, milovník chladu

Chladnější podzim nás ještě potěší zimními odrůdami hrušek a jablek. Mezi zeleninu, která vyhledává chlad, patří kapusta. Tato extrémně zdravá zelenina je velmi odolná a vydrží i při mrazech -15 ˚C. Dokonce se stává křehčí, pokud mrazem projde. Podzimními dary zeleninové zahrady jsou také zimní pórek, špenát, keříčkové fazole či černý kořen.

Oživení okrasného trávníku

Horká léta a nedostatek srážek dávají trávníkům na zahradě pořádně zabrat. Právě nyní nastává období pro jejich oživení. Abyste se další rok těšili z příjemně zeleného „koberce,“ stihněte do prvních přízemních mrazíků vertikutaci, tj. odstranění odumřelé hmoty. Pak trávníku dopřejte pořádnou „stravu“ v podobě podzimního pomalu rozpustného hnojiva. Nezapomeňte na pravidelný úklid listí, jinak by mohlo dojít k hnilobným procesům a přemnožení škůdců.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!