Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Žluté skvrny prozradí, jak je meloun sladký

Žluté skvrny prozradí, jak je meloun sladký

Melounová sezóna je za dveřmi. Už nyní můžete v obchodech narazit na první vlaštovky melounů a v podstatě až do konce prázdnin je budou supermarkety nabízet v akcích na každém rohu.  Meloun je plný vitamínů a minerálů, přitom má navzdory své sladké chuti minimum kalorií. Skvěle tak uspokojí chuť na sladké, pomůže doplnit tekutiny, aniž by zruinoval vaši postavu. Víte však, jak na první pohled poznat, že se jedná o zralý a sladký kus?

Přečtěte si také

Bílkoviny pod drobnohledem. Jsou proteinové tyčinky zdravé?
Bílkoviny pod drobnohledem. Jsou proteinové tyčinky zdravé?

Barva

Meloun, který je zralý, je zbarven do tmavě zelené barvy. Světlý meloun bývá nedozrálý.

Podle skvrn

Pokud se na melouny podíváte, sáhněte po tom s velkými žlutými skvrnami. Čím více žlutých skvrn, tím chutnější a sladší meloun bude.

Váha

Když je ovoce zralé, mělo by vážit víc než byste na první pohled řekli. Stačí tedy zvážit dva stejně velké melouny. Ten těžší bude chutnat lépe.

pokud hledáte sladký meloun sáhněte po tom se skvrnami

Zvuk

Při jemném poklepání by se měl ozývat dutý zvuk.

Podle pohlaví

I melouny se dají rozlišovat podle pohlaví. Ačkoli pohlaví se u melounu botanicky nerozlišuje - dívky jsou sladší. Poznáte je podle toho, že jsou menší a mírně zploštělé. Ostatně věděli jste, že se botanikové nedokážou jednoznačně shodnout na tom, zdali je meloun ovoce nebo zelenina? 

Podle stopky

Stopka je krásným ukazatelem zralosti melounu. Stopka by měla být žlutá až nahnědlá. Zelená stopka znamená, že meloun je nedozrálý a nebude tudíž ani sladký a červený uvnitř. 

Stlačení mezi dlaněmi

Další z triků, jak poznat zralý meloun přímo v obchodě, je vzít ho do ruky a stlačit. Když zavrže, je zralý.

Do melounu a ženy nevidíš, říká se.

Tip

Meloun je skvělý parťák při hubnutí. Obsahuje totiž až 93 % vody a má velké množství prospěšných vitamínů, jako je vitamín A, B nebo C, a také minerálů, které jsou důležité při odbourávání tuků. Antioxidanty v melounu bojují proti volným radikálům v těle, chrání buňky, podporují imunitu a zabraňují zánětlivým procesům v těle. Navíc skvěle chutná. Podle nás neexistuje snad nikdo, kdo by ho neměl rád.