Jak si doma vytvořit vinotéku? Vlastní sklep není nutný

Vlastní vinotéka je snem mnoha lidí.

Sklenka dobrého vína a odpočinek k sobě rozhodně patří. Možná i vy, když jste unavení po celodenní práci, si rádi sednete do pohodlného křesla a nalijete si dvě deci oblíbeného vína, s nímž pak vychutnáváte chvíle klidu. Snem mnohých je mít doma vlastní vinotéku, pečlivě vytvořenou z kvalitních vín. Od přání je pak už jen krůček k jejímu vzniku. Jak na to? Pojďme si to společně ukázat.

Přečtěte si také

Řidiči, pozor! Od července se mění barva zelené karty
Řidiči, pozor! Od července se mění barva zelené karty

Vlastní vinotéka je snem mnoha milovníků vín

Ještě před tím, než začnete vybírat v prodejně vín nebo u vinaře vhodná vína do své budoucí vinotéky, je třeba si ujasnit, kde je budete skladovat. Víno totiž potřebuje tmu, konstantní teplotu mezi 9 až 11 stupni Celsia a vlhkost okolo 65 až 80 %, aby vám vydrželo delší dobu. Kolísání teploty mu určitě škodí, takže od uskladnění vína ve spíži raději upusťte – ve víně se mohou začít tvořit nežádoucí mikroorganismy. Nižší vlhkost způsobuje odpařování vína, při vyšší vznikají plísně. 

Tip: Ve stavebninách a hobby marketech koupíte tvárnice, které znáte z vinařských sklípků. Jsou vyrobeny z betonu a pohodlně se dají na sebe vrstvit. Pojmou několik kusů lahví a vypadají stylově. 

Vinné sklepy jako nejlepší varianta

Jako ideální se pochopitelně jeví vinné sklípky. Nejste-li jejich vlastníkem, můžete si u některého většího vinařství pronajmout archivní box v jejich vinném sklepě. Díky tomu je možné si pořídit vlastní archiv vín ve zcela ideálních skladovacích podmínkách. Jako další řešení se nabízí koupě kompresorové domácí vinotéky s termoelektrickým chladicím systémem, jež je obdobou chladničky s tím, že nabízí vhodné prostory pro uchování vín - tmu, ideální teplotu i vlhkost.

Ideální na skladování se jeví vinné sklepy. Když nejsou, nahradí je domácí vinotéka.

Když sklep chybí, elektronická vinotéka ho nahradí

V obchodních sítích elektro prodejců najdete domácí vinotéky různých výrobců. Obecně jsou velmi doporučovány ty od značek Philco nebo Candy. Malé typy vinoték je možné umístit i do obývacího pokoje nebo kanceláře. Disponují obvykle nízkou hlučností, takže nejsou rušivým elementem v místnosti, a uložíte do nich až 8 nebo 12 lahví vína. Pro ty, již si chtějí budovat svůj vlastní archiv vín s větším počtem lahví, existují pochopitelně i prostornější modely vinoték, které pojmou až 180 lahví vína. Disponují mimo jiné dvoukomorovými dvířky pro zvýšení tepelné izolace nebo tónovanými skly s UV filtrem, jenž zabraňuje vstupu slunečních paprsků dovnitř vinotéky. Samozřejmostí jsou i 3 teplotní zóny pro optimální teploty různých typů vín. 

Protože tyto typy domácích vinoték jsou umístěné obvykle v bytech či v kancelářích, je třeba dávat pozor na to, aby nestály na podlaze s podlahovým topením. To by totiž mohlo snižovat účinnost chlazení, bránit správnému fungování vinotéky a zvýšit spotřebu elektrické energie.

Víno s korkovou zátkou musí při skladování ležet.

Proč má víno při skladování ležet?

Víte, že se víno musí ukládat do vodorovné polohy? Ležet by správně měly pouze láhve s korkovou zátkou. Pokud však hodláte skladovat láhve s vínem kratší dobu v řádu týdnů, mohou být i tyto postaveny. Při delším skladování však korková zátka musí být vínem zvlhčována, aby nedocházelo k jejímu vysychání. Pokud by došlo k tomu, že by zátka vyschla, zmenší svůj objem a umožní přístup vzduchu z okolí, jenž může negativně ovlivnit víno v láhvi. Dochází k jeho oxidaci a znehodnocení. Ve vinných sklepech lze nižší vlhkost vzduchu vyřešit zvlhčovačem nebo miskou s vodou, která se odpařuje.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!