Jak si doma vytvořit vinotéku? Vlastní sklep není nutný

Vlastní vinotéka je snem mnoha lidí.

Sklenka dobrého vína a odpočinek k sobě rozhodně patří. Možná i vy, když jste unavení po celodenní práci, si rádi sednete do pohodlného křesla a nalijete si dvě deci oblíbeného vína, s nímž pak vychutnáváte chvíle klidu. Snem mnohých je mít doma vlastní vinotéku, pečlivě vytvořenou z kvalitních vín. Od přání je pak už jen krůček k jejímu vzniku. Jak na to? Pojďme si to společně ukázat.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Vlastní vinotéka je snem mnoha milovníků vín

Ještě před tím, než začnete vybírat v prodejně vín nebo u vinaře vhodná vína do své budoucí vinotéky, je třeba si ujasnit, kde je budete skladovat. Víno totiž potřebuje tmu, konstantní teplotu mezi 9 až 11 stupni Celsia a vlhkost okolo 65 až 80 %, aby vám vydrželo delší dobu. Kolísání teploty mu určitě škodí, takže od uskladnění vína ve spíži raději upusťte – ve víně se mohou začít tvořit nežádoucí mikroorganismy. Nižší vlhkost způsobuje odpařování vína, při vyšší vznikají plísně. 

Tip: Ve stavebninách a hobby marketech koupíte tvárnice, které znáte z vinařských sklípků. Jsou vyrobeny z betonu a pohodlně se dají na sebe vrstvit. Pojmou několik kusů lahví a vypadají stylově. 

Vinné sklepy jako nejlepší varianta

Jako ideální se pochopitelně jeví vinné sklípky. Nejste-li jejich vlastníkem, můžete si u některého většího vinařství pronajmout archivní box v jejich vinném sklepě. Díky tomu je možné si pořídit vlastní archiv vín ve zcela ideálních skladovacích podmínkách. Jako další řešení se nabízí koupě kompresorové domácí vinotéky s termoelektrickým chladicím systémem, jež je obdobou chladničky s tím, že nabízí vhodné prostory pro uchování vín - tmu, ideální teplotu i vlhkost.

Ideální na skladování se jeví vinné sklepy. Když nejsou, nahradí je domácí vinotéka.

Když sklep chybí, elektronická vinotéka ho nahradí

V obchodních sítích elektro prodejců najdete domácí vinotéky různých výrobců. Obecně jsou velmi doporučovány ty od značek Philco nebo Candy. Malé typy vinoték je možné umístit i do obývacího pokoje nebo kanceláře. Disponují obvykle nízkou hlučností, takže nejsou rušivým elementem v místnosti, a uložíte do nich až 8 nebo 12 lahví vína. Pro ty, již si chtějí budovat svůj vlastní archiv vín s větším počtem lahví, existují pochopitelně i prostornější modely vinoték, které pojmou až 180 lahví vína. Disponují mimo jiné dvoukomorovými dvířky pro zvýšení tepelné izolace nebo tónovanými skly s UV filtrem, jenž zabraňuje vstupu slunečních paprsků dovnitř vinotéky. Samozřejmostí jsou i 3 teplotní zóny pro optimální teploty různých typů vín. 

Protože tyto typy domácích vinoték jsou umístěné obvykle v bytech či v kancelářích, je třeba dávat pozor na to, aby nestály na podlaze s podlahovým topením. To by totiž mohlo snižovat účinnost chlazení, bránit správnému fungování vinotéky a zvýšit spotřebu elektrické energie.

Víno s korkovou zátkou musí při skladování ležet.

Proč má víno při skladování ležet?

Víte, že se víno musí ukládat do vodorovné polohy? Ležet by správně měly pouze láhve s korkovou zátkou. Pokud však hodláte skladovat láhve s vínem kratší dobu v řádu týdnů, mohou být i tyto postaveny. Při delším skladování však korková zátka musí být vínem zvlhčována, aby nedocházelo k jejímu vysychání. Pokud by došlo k tomu, že by zátka vyschla, zmenší svůj objem a umožní přístup vzduchu z okolí, jenž může negativně ovlivnit víno v láhvi. Dochází k jeho oxidaci a znehodnocení. Ve vinných sklepech lze nižší vlhkost vzduchu vyřešit zvlhčovačem nebo miskou s vodou, která se odpařuje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz