Dětské výrobky jsou v Česku dražší. Kde nakoupíte levněji?

Věřili byste, že produkty pro malé děti jsou v Česku výrazně dražší než v dalších evropských státech?

Dítě je bezpochyby ten nejdražší koníček, kterému se můžete věnovat! Samozřejmě radost a láska se nedají přepočítávat na peníze. Ale nedá nám se nepozastavit nad propastnými cenovými rozdíly dětského zboží u nás a v jiných evropských státech. Kolik za dětské výrobky platí Němci, Poláci nebo Britové? A jak můžete ušetřit i u nás?

Přečtěte si také

Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny
Alza v Chrášťanech otevřela nové logistické centrum. Mall Group a HP Tronic obsadili Jirny

Dvakrát levnější Německo

Nedávná zkouška časopisu dTest hodnotila dětské výrobky stejných značek prodávaných drogeriemi a supermarkety v Čechách a v Německu. Zaměřila se na kojeneckou výživu, dětské kaše, čaje nebo plenky. Průzkum ukázal, že kvalita těchto výrobků je v podstatě stejná v obou zemích. Ale nejásejte předčasně! Český spotřebitel totiž u stejného výrobku musí sáhnout výrazně hlouběji do kapsy. Věřili byste, že průměrně byly výrobky prodávané v Německu o 43 % levnější? Do jisté míry může za cenový rozdíl různá výše DPH v každém státě. V Německu je daň 7 % u potravin a 19 % u dětských plen. Oproti tomu v Čechách je daň 10 % a 21 %. Avšak, jak potvrzuje dTest, rozdílná výše DPH nevysvětluje velké cenové rozdíly mezi produkty.

Stejné dětské produkty v Německu koupíte často až o polovinu levněji.

Cenu ovlivní DPH i kupní síla

To, kolik rodiče za dětské výrobky ve své zemi zaplatí, ovlivňuje hned několik faktorů. Jeden z nich je například již zmíněná výše DPH, která se napříč Evropou liší. Ve Velké Británii se na dětské výrobky vztahuje snížená 5% daň a u dětského oblečení se dokonce uplatňuje nulové DPH. Oproti tomu Dánové, Švédové nebo Norové zaplatí u všech výrobků poměrně vysokou 25% daň z přidané hodnoty. Vliv na konečnou cenu výrobku má ale také situace na trhu, jeho velikost, konkurence a kupní síla. Také je třeba dodat, že obyvatelé zmíněných tří severských zemí mají téměř trojnásobnou čistou mzdu než našinec, a tak je nákup dražších produktů bolí o poznání méně. Výpočet čisté mzdy si můžete provést na webu MONETA Money Bank. Komu rozhodně není co závidět, jsou Maďaři. Ti u všech výrobků nastavili 27% sazbu DPH a jejich průměrná mzda je hluboko pod tou českou.

Dětské plenky pořídíte levněji, budete-li kupovat větší rodinná balení.

Levné polské mléko

Výrazné rozdíly v ceně najdeme také u kojeneckého mléka, které se v každé ze zemí prodává pod jiným jménem. Český Nutrilon se např. v německých regálech objevuje pod názvem Aptamil. Němci si za něj však připlatí o něco více. Výrazně levnější je oproti tomu polské kojenecké mléko Bebilon, které má totožné složení i návod k přípravě. Je tedy na místě se obávat snížené kvality u polského výrobku? Pravděpodobně ne. Oba produkty totiž musí splňovat přísné normy Evropské unie, a tak máte-li možnost koupit Bebilon u našich polských sousedů, ušetříte na kojeneckém mléce i tisíce korun.

Korunka ke korunce

Jak tedy dětské zboží kupovat co možná nejvýhodněji i u nás? Produkty, které kupujete pravidelně, pořizujte ve velkém rodinném balení. I když je částka při prvním nákupu zdánlivě vysoká, rozhodně se vyplatí víc než kupovat po kouskách. U velkého balení dětských plen ušetříte až 150 Kč. Vychytejte si také různé slevové akce a výhodné nákupy. Na ty vás upozorní třeba Kupi.cz, které sdružuje akční letáky všech dostupných prodejců. Na stránkách najdete odkazy i na zahraniční mutace pod názvem Kupino, které sledují letáky pro danou zemi, kterou si vyberete. Pokud nemáte možnost jezdit nakupovat do zahraničí, vyzkoušejte třeba některé webové portály pro maminky. Najdete zde aukce zboží od soukromých prodejců, kteří v okolních státech nakupují a zboží nabízejí k prodeji i přes internet.

Na kvalitě nešetřete! U některých dětských produktů se nesnažte hledat ty nejnižší ceny. Investujte rozhodně do dětské autosedačky, do kvalitní dětské obuvi a potravin, které obsahují co možná nejméně éček a jsou výživově hodnotné.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz