Samoobslužné pokladny si Češi oblíbili. S velkým nákupem se k nim nehrňte!

Samoobslužné pokladny si Češi oblíbili. S velkým nákupem se k nim nehrňte!

Odchod z obchodu se v posledních měsících mění od: „Děkujeme, hezký den“, na robotický hlas opakující: „Odeberte prosím zboží z taškové zóny“. Obchody zaplavují samoobslužné pokladny. Šetří nároky na pracovní sílu. Šetří ale doopravdy i náš čas?

Přečtěte si také

Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit
Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit

U samoobslužných pokladen se o svůj nákup staráme sami. Vše si naskenujeme a zaplatíme s pomocí stroje. Jedna prodavačka pak obsluhuje hned několik takových pokladen najednou a pomáhá zákazníkům s případnými problémy. I když se to takto zdá, že automatické pokladny kvůli tomu jednou zcela vyřadí pokladní z jejich pozic, není tomu tak. Lidé stále preferují jít k běžné pokladně. Samoobslužné nákupy se vyplatí jen někdy a ani řetězce neplánují běžné kasy z prodejen zcela stáhnout.

Klasická pokladna se pořád vyplatí

Samoobslužnou pokladnu volíme nejčastěji pokud máme jen malý nákup. U velkého nákupu nás samostatné načítání zboží zdržuje. Pokud si kupujeme pečivo nebo ovoce a zboží musíme v počítači vyhledávat, zabírá nám to více času než paní pokladní. Obecně tedy vyhledáváme stroj, když máme malé nákupy s jednoduchými položkami.

U samoobslužné pokladny v průměru trávíme delší čas než u té klasické. V prodejnách Billa, Albert a Tesco jsou tyto rozdíly od 2 do 5 minut. Naopak v prodejnách Kaufland se podle propočtů vyplatí jít spíše k samoobslužné. Ta je asi o 3 minuty rychlejší.

Zaujalo nás: Prodejna Kaufland v Praze na Vypichu má samoobslužné pokladny TwinFlow, které dokážou odbavit až dva zákazníky najednou. "Chceme, aby naše prodejny poskytovaly veškerý zákaznický servis. Jednou z cest, jak toho docílit, je zavádění nových technologií. Zároveň ale respektujeme potřeby těch zákazníků, kteří upřednostňují klasické odbavení našimi pokladními," uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

nákupy jsou každodenní součástí života - nestůjte u kasy déle, než musíte

Rychle se rozrůstají

Systém samoobslužných pokladen už je téměř ve všech řetězcích. Žádný stroj ještě nemá Lidl a Penny market. Penny už ale na pár prodejnách tento systém testuje. Lidl se na něj v nejbližším čase nechystá, nicméně ani jeden z řetězců to do budoucna nevylučuje. Specifický systém nákupu zavedl obchod Globus. Při příchodu si vezmete skenovací zařízení a každý produkt si naskenujete přímo u regálu a dáte do tašky. Když máte všechno, jednoduše si na stroji zakliknete platbu kartou a můžete odejít. Nikde nestojíte žádnou frontu. Tento systém se jmenuje Scan&Go.

Počty samoobslužných pokladen stále rostou. V některých řetězcích mají takových pokladen s robotem už stovky.

řetězce instalují samoobslužné pokladny pro pohodlnější nákup

6 tipů na pohodlný samoobslužný nákup

Pokud ještě nejste u automatické pokladny jako doma, mohlo by se vám hodit pár tipů a triků, jak si nákup usnadnit:

  • Vyhledávejte podle názvu – pokud budete u samoobslužné pokladny platit pečivo nebo ovoce, které musíte sami zadávat do systému, zkuste se podívat, zda systém nemá možnost vyhledávat podle jména. Pak jednoduše napíšete na klávesnici začátek názvu, třeba „roh“ a ihned máte na obrazovce volbu „rohlík“.
  • Pozor na stravenky – Stravenkami často nemůžete u samoobslužné poklady platit bez asistence obsluhy. Počítejte tak se zdržením.
  • Alkohol vám musí schválit – jestliže kupujete alkohol, pokladna sama vám neschválí nákup. Musíte si přivolat prodavačku, která odsouhlasí, že už vám bylo 18.
  • Jen kartou – v některých obchodech dovolují samoobslužné pokladny platit pouze kartou. V supermarketech je to ale výjimečné, jde spíše o specializované prodejny jako je IKEA nebo některé obchody v zahraničí.
  • Lehké věci – pokud dáváte na plochu určenou pro nákup velmi lehké věci jako jsou například sáčky s vanilkovým cukrem nebo jednotlivé tužky apod., někdy pokladny mívají problém tuto váhu rozeznat a budou je po vás vyžadovat znovu a znovu. Někdy pomůže trochu plochu zatížit rukou, když tam sáček pokládáte. Jindy přivolejte obsluhu.
  • Spíše s malým košíkem – samoobslužné pokladny jsou často na malém prostoru. Velký vozík poté překáží dalším nakupujícím a i vám se s ním těžko manipuluje. S velkým nákupem, tedy vyrazte spíše ke klasické kase.